W tym wpisie pokażę Ci różne techniki marszczenia tkanin/dzianin: 

  • jak zrobić tunel na gumę i jak go przestebnować (czyli przeszyć, żeby guma się nie zwijała lub po prostu żeby mieć efekt przeszycia);
  • jak wszywa się gumę w tunel przemysłowo;
  • w jaki sposób wykonywać marszczenia pod biustem/w talii/w rękawach - czyli marszczenie gumonitką w bębenku, przyszywanie płaskiej gumy trójskokiem, marszczenie zygzakiem po okrągłej gumie (np. kapeluszówce);
  • jak zrobić równomiernie zmarszczoną spódniczkę lub falbanę - czyli marszczenie za pomocą dwóch równoległych stebnówek (ta sama operacja, co przy wdawaniu główki rękawa w podkrój pachy);
  • tunel z wciągniętym sznurkiem.

Przejdźmy do konkretów :-)

Wszystkie operacje wykonałam na maszynie domowej, żebyśmy (i Ty i ja) mieli ten sam poziom trudności :) (na maszynie przemysłowej jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ posiada ona lepszy transport).

1. Marszczenie gumonitką

  • ścieg prosty, gęstość 3

Przygotuj gumonitkę i nawiń ją na szpulkę jako nić spodnią. Na górze będziesz korzystać ze standardowej nici do szycia maszynowego.

Zaznacz sobie linie, w których chcesz wykonać marszczenie (np. linia talii).

Przeszyj po linii/liniach tak, żeby gumonitka była na lewej stronie (wewnętrznej) ubrania; na końcu i na początku zostaw nitki do ewentualnego ściągnięcia i wzmocnienia efektu ściągnięcia oraz finalnie zawiązania supełka. 

 

2. Marszczenie za pomocą 2 równoległych ściegów prostych

wykonanych nad i pod linią szycia.

Narysuj linię szycia. 

Nad linią i pod linią szycia wykonaj ścieg prosty o gęstości 4.0 i naprężeniu ok. 2; na początku i na końcu szycia zostaw długie nitki, za które później będzie można pociągnąć i zmarszczyć materiał. 

Trzymając nitki, delikatnie przesuwaj materiał 

Po zmarszczeniu sprawdź, czy długością pasuje już do odcinka, do którego masz zamiar doszyć marszczenie. Szyj pomiędzy wykonanymi ściegami prostymi (tam, gdzie była zaznaczona linia szycia),.

Po przyszyciu należy wyciągnąć nitki trzymające marszczenie.

3. Marszczenie płaską gumą doszytą trójskokiem

Narysuj linię, na której wykonasz marszczenie (może to być np. talia) 

Dopasuj długość gumy. Jak? Najlepiej po prostu weź gumkę i owiń się nią na próbę w miejscu, w którym ma być marszczenie; jeśli ma to być talia najpierw przyłóż odcinek gumy do talii i zobacz czy dany obwód nie uciska Cię za bardzo. 

Przyszyj gumę szyjąc trójskokiem. Pamiętaj, że gumę trzeba cały czas naciągać i staraj się robić to równomiernie. Możesz zrobić sobie punkty styku, np. podzielić obwód gumy na 4 odcinki i ich odpowiednikiem będą: boki, połowa przodu i połowa tyłu.

4. Marszczenie za pomocą gumy wciągniętej w tunel

W pierwszej kolejności wykonujemy tunel, zszywając go zostawiamy otwór na wciągnięcie gumy.

Odmierzamy długość gumy (najlepiej zmierzyć na sobie potrzebny i wygodny obwód) i odcinamy z zapasem potrzebnym na zszycie. Wciągamy gumę np. agrafką. 

Po wciągnięciu gumy zakładamy jeden koniec na drugi i zszywamy zygzakiem.

Po zszyciu wciągamy gumę do końca i zaszywamy otwór.

Jeśli guma nie jest szeroka i jest dość stabilna możesz pozostawić tunel w takiej formie, a jeśli nie (lub z założenia już wiesz, że szukasz innego efektu) tunel z wciągniętą gumą można przestebnować: 

Żeby wykonać takie stebnowanie przez cały czas szycia musisz trzymać materiał naciągnięty.

Guma w tunelu - sposób przemysłowy

Przy okazji gumy w tunelu... Czemu w przypadku ubrań ze sklepu (zwłaszcza dla dzieci) nie da się łatwo zwęzić czy dociągnąć gumy do obwodu? Ponieważ guma została przyszyta przed zrobieniem tunelu.

W przypadku szycia np. spodni dresowych dla dzieci przemysłowo guma jest doszywana jeszcze przed zaszyciem tunelu. 

Przykładamy wymierzoną długość gumy do górnej krawędzi tunelu i doszywamy naciągając.

Przemysłowo tę operację wykonuje się na overlocku, w przypadku domowej maszyny możesz wybrać zygzak, trójskok a nawet ścieg prosty (jeśli guma będzie dobrze naciągnięta ścieg prosty nie będzie pękał w trakcie użytkowania).

Po doszyciu gumy zawijamy zapas tunelu.

Następnie przyszywamy tunel ściegiem prostym.

5. Marszczenie za pomocą okrągłej gumy przyszytej zygzakiem

Narysuj linie, na których ma występować marszczenie.

Dotnij okrągłą gumę, dłuższą niż zaplanowany obwód. 

Przyszyj gumę zygzakiem (ustaw zygzak tak, żeby igła okalała gumę ale nie przebijała jej na wylot!) 

Po przeszyciu ściągnij gumy do pożądanego efektu i obwodu.

6. Marszczenie sznurkiem wciągniętym w tunel

Krok pierwszy to zaznaczenie miejsca, w którym mają być dziurki i zrobienie tychże dziurek na maszynie lub nabicie oczek ;-) 

Tunel może być zrobiony od góry (w spodniach/spódniczce), a może być też zrobiony np. w sukience w talii, wtedy trzeba wykroić dodatkowy pasek materiału i po zrobieniu oczek/dziurek wykonać tunel na całym obwodzie.

Po zrobieniu oczek/dziurek i tunelu wciągamy sznurek agrafką.

7. Marszczenie góry lub dołu - doszywanie gumy po krawędzi

Żeby przyszyć gumę do góry spódniczki/spodni (bo to rozwiązanie jest stosowane najczęściej w przypadku właśnie tych dwóch ubrań), wystarczy przyłożyć gumę do górnej krawędzi, ustawić zygzak, trójskok lub ścieg prosty i przyszyć ją rozciągając.

Efekt na prawej stronie:

8. Marszczenie góry lub dołu - doszywanie gumy do podłożonej krawędzi

Punkt pierwszy to zaplanowanie wysokości kryzy nad gumą (czyli tej “falbanki” która nie jest ujęta w marszczeniu do gumy). 

Efekt finalny:

Jak został zrobiony? 

Załóżmy, że guma ma wysokość 3 cm a falbanka nad gumą ma mieć 1,5cm.  Zawijasz krawędź materiału na wartość 4,5 cm, po zawinięciu gumę układasz 1,5 cm poniżej linii złożenia (czyli nie bezpośrednio przy krawędzi tylko głębiej). Następnie doszywasz gumę ściegiem prostym cały czas równomiernie ją naciągając. Przeszycie powinno się wykonać na górze i na dole gumy, dodatkowo możesz wykonać jeszcze kilka stebnowań (ściegów prostych).

Polecamy w naszym sklepie

34,99 zł

Stopka do wykonywania zakładek i marszczenia z regulacją częstotliwości i głębokości (szerokości) zakładek

8,99 zł

Stopka do marszczenia jednej warstwy materiału.

11,00 zł

Stopka do jednoczesnego marszczenia dolnej warstwy materiału i doszywania górnej z prowadzeniem jej krawędzi. Doskonała do falbanek, żabotów itp.

Najnowsze wpisy na blogu

Najlepsza maszyna do szycia w budżecie do ok 1000 zł - aktualizacja na 2020 rok
maszyny do szycia

Czy za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy? Zdecydowanie tak! Zobacz jakie modele polecamy.

Dodano 14.07.2020
Czytaj więcej
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?
porady

Nie wiesz jak i gdzie oliwić maszynę do szycia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby cieszyć się swoim urządzeniem przez wiele lat!

Dodano 12.06.2020
Czytaj więcej
Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej