Jakie ubranie przydaje się kobiecie żyjącej w polskiej strefie klimatycznej :-) ? Takie, które stanowi odpowiedź na nasz częsty problem (zwykle wtedy dla mężczyzn panuje temperatura idealna), a mianowicie: "przydałoby się coś narzucić na plecy". Jeśli jesteśmy w restauracji w tym momencie często owijamy się w koc. A co jak nie mamy koca :) ?

Na takie wypadki warto stworzyć sobie bardzo prostą bluzę - narzutkę oversize, której wykrój pozwala na wykorzystanie zarówno tkaniny jak i dzianiny. Genialną opcją jest też uszycie tej narzutki z frotte - dzięki temu otrzymujemy świetne okrycie po kąpieli. Rewelacyjnie sprawdzą się też delikatne i cienkie tkaniny jako forma letniej narzutki lub dzianina, dzięki której otrzymamy ciepłą i wygodną bluzę. Zatem w zależności od użytego surowca możemy stworzyć elegancką, casualową lub zupełnie sportową wersję narzutki - bluzy.

Kolejna wspaniała rzecz, która dotyczy tego projektu, jest taka, że możesz go uszyć przy użyciu:

  • maszyny do szycia lub
  • maszyny do szycia i overlocka (to będzie pakiet, dzięki któremu uszyjesz taką narzutkę bardzo szybko) lub
  • covera (posiada stebnówkę łańcuszkową, która jest elastycznym odpowiednikiem ściegu prostego z maszyny oraz ściegi drabinkowe lub górny przeplot, który wykorzystamy do wykończenia narzutki), dzięki tej maszynie stworzenie narzutki również będzie bardzo szybkie!

Jeśli zastanawiasz się, czym jest cover, tutaj możesz poczytać o możliwościach tego sprzętu.

Video, które możesz obejrzeć poniżej prezentuje szycie krok po kroku na maszynie Cover CV3550 firmy Brother:

Instrukcja, którą opracowałam poniżej w formie zdjęć i opisów prezentuje szycie przy wykorzystaniu maszyny do szycia i overlocka, ewentualne niuanse związane z użyciem różnorodnych sprzętów ujęłam w nawiasach :)

Początek prac, czyli przygotowanie wykroju i wycięcie elementów z materiału jest zawsze takie samo, niezależnie od używanej maszyny (ew. zmiana może wystąpić w wartości zapasów - jeśli chcesz szyć narzutkę szwem płaskim rozkładanym/rozprasowywym na boki, korzystając z maszyny do szycia lub maszyny do szycia i overlocka - wówczas wszystkie proste krawędzie takie jak ramiona, boki, powinny mieć dodany zapas 1,5 cm a nie 1 cm). Zresztą wartości zapasów znajdziesz też na wykroju :)

Pobierz wykrój

Pobrałaś i wydrukowałaś wykrój? Super! Teraz posklejaj części składowe zgodnie z wytycznymi na wykroju. Nie jest tego dużo, pójdzie w miarę szybko!

Następnie odrysuj formę i dodaj zapasy zgodne z oznaczeniami i zgodne z taką technologią jaką wybierzesz (czyt. szycie na maszynie lub szycie na owerloku)

Czas na szycie!

Po wycięciu wszystkich elementów części składowe bluzy-narzutki wyglądają następująco:

Jeśli będziesz tę narzutkę zszywać na maszynie do szycia (i nie masz do dyspozycji owerloka) teraz obrzuć wszystkie krawędzie:

  • przód dookoła łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • połówki tyłu łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • kaptur łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • wszystkie krawędzie kieszeni (chyba, że chcesz wykończyć kieszeń podszewką co pokażę na dalszym etapie przy wykańczaniu kieszeni i naszywaniu jej na bluzę).

*) Podkroju na przodzie, tyłach i w kapturze możesz na tym etapie ewentualnie nie obrzucać. Prawidłowym rozwiązaniem będzie również przyjęcie kolejności: po zszyciu przodu z tyłami i wszyciu kaptura obydwa zapasy (z kaptura i z bluzy) możesz obrzucić trzymając je razem (mówiąc po "burdowemu": ujmując je razem).

Krok 1

Zszyj szew środkowy tyłu, rozprasuj zapasy lub zaprasuj w zależności od użytego rodzaju szwu/maszyny.

Jeśli obrzuciłaś/eś krawędzie i zszywasz ten szew na maszynie z 1,5 cm zapasami to następnie powstałe zapasy rozprasuj na boki. Jeśli pracujesz tylko na owerloku i dodałaś/eś mały margines, wówczas zapas będziesz prasować na jedną stronę.

Krok 2

Teraz ułóż tył na przodzie (tudzież przód na tyle) prawą stroną na prawej.

Krok 3

Zszyj szwy ramienne, i ponownie ta sama historia, która miała miejsce w przypadku szwu na środku tyłu. W zależności od wybranej metody zszywania zapasy rozprasuj na boki lub zaprasuj (tutaj kierunek prasowania: na TYŁ!)

Podpowiedź:

Wykonane szwy możesz dodatkowo przestebnować szyjąc po prawej stronie. Ważne: upewnij się w trakcie szycia ściegiem prostym na prawej stronie, że w tej operacji przyszywasz zapasy (których nie widzisz szyjąc po prawej;-))

Krok 4

Zszyj szew kaptura, no i znowu - w zależności od wybranej techniki rozprasuj lub zaprasuj zapasy:

Krok 5

Wykończ krawędż boczną szyjąc na maszynie (we wcześniejszym etapie obrzuciłaś/eś krawędź na owerloku zatem teraz wystarczy tylko podwinąć wartość zapasu, pamiętaj: ten szew wykonujesz szyjąc po lewej, wewnętrznej stronie):

Krok 6

Naszyj kieszeń: jeśli nie chcesz jej wykończyć podszewką wystarczy, że podwiniesz półokrągłe wloty, przeszyjesz je na maszynie i naszyjesz kieszeń (wcześniej podwijając zapasy pod spód). Natomiast jeśli chcesz spróbować wykończyć kieszeń podszewką to po pierwsze wytnij z podszewki dokładne odzwierciedlenie kształtu kieszeni:

Następnie przyszyj podszewkę (prawą stroną do prawej), zostawiając otwór na wywinięcie. Po doszyciu przytnij zapasy o połowę (zostaw oryginalną głębokość przy otworze):

Wywiń kieszeń na prawą stronę i ładnie uprasuj. Przestebnuj wloty kieszeni (dla lepszego utrzymania podszewki w środku):

Naszyj kieszeń na narzutkę (wcześniej wymierz dokładnie jej położenie ;-)):

Krok 7

Zrób tunel w kapturze (czyli pamiętaj o zrobieniu dziurek na wciągnięcie sznurka) lub po prostu wykończ (podłóż/podwiń) krawędź. Następnie doszyj kaptur do pokroju szyi. Jeśli nie obrzuciłaś/eś zapasów na początkowym etapie, teraz ujmij obydwa zapasy razem i obrzuć je (ja tak zrobiłam w tym projekcie). Po tym etapie możesz przyszyć powstałe zapasy szyjąc po prawej stronie.

VOILA! Wygodnego noszenia :)

Co sądzisz o moim projekcie? Koniecznie pochwal się zdjęciami gotowej bluzy, proszę oznacz @ultramaszyna, żebym mogła zobaczyć efekty Twojej pracy :-) Jeśli utkniesz na jakimś etapie szycia, wrzuć zdjęcie lub posta na grupę FB Szycie Online i oznacz mnie w treści posta: @ultramaszyna lub @ewawoj - przylecę z pomocą :-)

 

Wysokiej jakości dzianiny zapewnia

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej