Coverlock – co to za maszyna? Dlaczego 2w1? Czy w ogóle się sprawdza? Jak działa?

Dużo pytań ale będzie też dużo odpowiedzi! Jeśli nie do końca wiecie, czym właściwie jest coverlock i czym różni się od overlocka i covera, ultraMaszyna jak zawsze na posterunku, meldujemy gotowość do działania:) Z poniższego artykułu dowiesz się jakie ściegi posiada overlock, cover i coverlock i jakie operacje będzie można wykonywać na wymienionych sprzętach. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie t-shirtu. Na overlocku możesz pozszywać szwy boczne, szwy ramienne czy np. wszyć rękaw oraz doszyć pliskę dekoltu - nie wykonasz natomiast ściegów wykańczających dół t-shirtu czy też doły rękawków - to możesz zrobić tylko i wyłącznie na coverze lub na coverlocku, który z kolei będzie łączył funkcje obydwu wcześniej wspomnianych sprzętów. 
 
 
Overlock jest maszyną, posiadającą wbudowany nóż, która obrzuci brzeg materiału ściegiem trzynitkowym lub obrzuci brzeg i równocześnie zszyje materiał, jeśli wykorzystamy ścieg czteroniktowy. Dostępna jest również  trzynitkowa mereżka, w niektórych modelach dodatkowo możemy skorzystać ze ściegu dwunitkowego i dwunitkowej mereżki. W maszynie pracują dwa chwytacze (górny i dolny) oraz dwie igły (lewa i prawa). Igły, w połączeniu z regulacją głębokości cięcia noża, determinują nam szerokość ściegu. Uwaga: w overlocku nie znajdziecie osobnego pokrętła do regulacji szerokości ściegu. 
 
 
Cover (tudzież renderka, interlock, kapówka – bardzo dużo tych określeń!) nie ma wbudowanego noża. Z jego pomocą podwiniemy w estetyczny sposób krawędź elastycznego materiału ściegiem drabinkowym lub zszyjemy ściegiem łańcuszkowym. W tej maszynie ścieg powstaje z użyciem jednego chwytacza i opcjonalnie aż trzech igieł (lewa, środkowa i prawa). Zatem jeśli zastanawialiście się kiedyś, na jakiej maszynie powstaje ścieg, który widzicie na dole każdego swojego t-shirtu, właśnie odpowiedzieliśmy na to pytanie :) Powtarza nam się także historia z pokrętłem do regulacji szerokości ściegu – cover, podobnie jak overlock, takiego pokrętła nie posiada.
 
Coverlock to maszyna, która łączy w sobie obie te funkcje, a to oznacza, że możecie na niej zarówno zszyć/zabezpieczyć krawędź materiału przed strzępieniem oraz wykończyć materiał w profesjonalny sposób tak zwaną drabinką. Mamy zarówno funkcję overlocka, jak i covera, a z racji tego, że coverlock jest maszyną pięcionitkową, możemy korzystać z najbardziej rozbudowanej oferty ściegowej, jaką tego typu maszyna domowa może oferować. W maszynie mamy aż pięć igieł, ale nie oznacza to, że wszystkie mogą pracować jednocześnie. Igły w coverlocku znajdują się w dwóch położeniach – w położeniu przednim mamy do dyspozycji trzy igły (ściegi coverowe), natomiast w położeniu tylnym dwie igły (ściegi overlockowe). Przy powstawaniu ściegów pracują (w zależności od ustawień lub ściegu, jaki chcemy uzyskać) aż trzy chwytacze – górny, dolny i drabinkowy (coverowy). Gdzie zatem w tej historii pojawia się przysłowiowe „ale”? A no tutaj, że nie można korzystać z funkcji  covera i overlocka bez zmiany ustawień maszyny. Coverlock fabrycznie nawleczony jest do funkcji covera. 
 

Co zrobić, jeśli chcemy przełączyć się z funkcji overlocka na funkcję covera? 

 
1. Zmieniamy stolik z overlockowego na coverowy. Zrobimy to jednym ruchem ręki.
 
2. Wyłączamy chwytacz górny, klik i gotowe. 
 
3. Wyłączamy nóż – klik.
 
4. Zmieniamy położenie igieł – wykręcamy igły z położenia tylnego i montujemy je (ilość igieł  zależy od ściegu, jaki chcemy uzyskać) w położeniu przednim. To właśnie ten moment, w którym ćwiczymy naszą sprawność manualną i cierpliwość :) 
 
5. Zmieniamy nawleczenie – nawlekamy chwytacz do łańcuszka (przedni, coverowy). 
Całość trwa tak naprawdę kilka minut i zasadniczo jest to procedura dość łatwa. Dla początkującego użytkownika może być to kłopotliwe, jednak zapewniamy, że nie taki diabeł straszny. W razie problemów, zawsze możecie posiłkować się instrukcją obsługi, dołączoną do maszyny lub naszym kursem online z obsługi coverlocka, który znajdziecie tutaj: https://www.ultramaszyna.com/kursy-szycia/online/overlock-coverlock-cover-dla-poczatkujacych. 
 

Dla kogo jest ta maszyna? 

Jeśli szyjecie domowo, hobbystycznie, szukacie sprzętu, który będzie jak najbardziej funkcjonalny, nie zajmie dużo miejsca i nie zrujnuje przy tym budżetu, a przy okazji w profesjonalny sposób wykończy Wasze ubrania – coverlock jest zdecydowanie taką propozycją. Natomiast jeśli szyjecie dużo, prowadzicie działalność, czas jest dla Was cenny, macie wystarczającą ilość miejsca na poszerzenie swojego parku maszynowego – wtedy zdecydowanie rekomendujemy kupno overlocka i covera osobno – to co prawda większy wydatek, natomiast na pewno zwiększy efektywność Waszej pracy i nie przysporzy niepotrzebnych frustracji, związanych ze zbyt częstymi zmianami ustawień maszyny. 
 

Jaki coverlock wybrać?

Półka cenowa do 2500 zł
W tym zakresie cen mamy do dyspozycji dwie maszyny: Minerva M3000CL lub Minerva M4000CL
Obie będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szyją domowo, korzystają z różnorodnych materiałów, a chciałyby w profesjonalny sposób wykańczać odzież. Są intuicyjne w obsłudze i zdecydowanie pozwolą cieszyć się szyciem.
 
Półka cenowa 3500 zł i więcej
Tutaj mamy dla Was również dwie propozycje. Pierwszą z nich jest Juki MO 735. To niezawodna maszyna o bardzo solidnej konstrukcji. Z powodzeniem może znaleźć się w małej pracowni lub atelier. Przystosowana do dużej częstotliwości szycia, odporna, zdecydowanie reprezentuje wyższą półkę. Jeśli szukacie naprawdę dobrego sprzętu, który Was nie zawiedzie – Juki MO 735 będzie najlepszym rozwiązaniem.
Drugą propozycją w tym zakresie cenowym jest Janome 1200D. Ten model, jako jedyny coverlock na rynku posiada wszystkie funkcje, jakie tego typu maszyna może posiadać, m.in. górny przeplot. To wyrafinowana maszyna, wymagająca, ale posiadająca wiele możliwości.  Sprawdzi się świetnie  do spokojnego szycia dla kogoś, kto szuka niebanalnych rozwiązań.
 
Jeśli macie dodatkowe pytania, związane z coverlockami, możecie pisać w komentarzu lub skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub na naszym fanpage'u na Facebooku :) 

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej