Uporządkowane i przystępne zestawienie wszystkich rodzajów igieł maszynowych, z jakimi zetkniesz się w trakcie szycia. Jaka igła do tkaniny a jaka do dzianiny? Czym jest igła z kulką? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

"Tańcowała igła z nitką, Igła - pięknie, nitka – brzydko (...)." Ten wiersz Jana Brzechwy zna niemal każdy z nas, natomiast w "szyciowych" realiach, nabiera on dosłownego znaczenia. O co właściwie chodzi z igłami? Dlaczego ich odpowiedni dobór jest tak ważny? Czym igły różnią się od siebie, skoro na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo? Dlaczego mają różne kolory i oznaczenia? Czym jest igła z kulką? Kiedy należy igłę wymienić? I tak dalej, i tak dalej... Jeśli macie wrażenie, że ten temat to dla Was czarna magia, jesteście w dobrym miejscu! W dalszej części artykułu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przy okazji wyboru igieł mogą Wam przyjść do głowy. Zatem konkrety!

Budowa igły

Każda igła składa się z kolby oraz części roboczej – trzonu, oczka i ostrza. Kolba to część, którą przykręcamy do igielnicy. Płaska strona wyznacza nam tył igły. Półokrągła - tzw. "brzuszek" igły to jej przód. Wzdłuż trzonu, po jego obydwu stronach, znajdują się wyżłobienia różnej długości. Dłuższy rowek z przodu igły (okrągła strona kolby) i krótszy z tyłu (płaska strona kolby). Oczko – wiadomo, to tutaj nawlekamy igłę (pamiętajcie, w maszynach domowych zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie)

Ostrze

Na deser zostało nam ostrze, które będzie determinowało przeznaczenie poszczególnych rodzajów igieł. W zależności od typu igły ostrze będzie mieć inny kształt i co najistotniejsze, nie zobaczymy tego gołym okiem. Dlatego właśnie na opakowaniach pojawiają się tajemnicze oznaczenia numeryczne wraz z literami - za moment poddamy je rozszyfrowaniu :-) Ale zanim o tym, poniżej przygotowaliśmy dla Was grafikę z podstawowymi rodzajami ostrzy - nie umieściliśmy tutaj rysunku wszystkich rodzajów tylko te najważniejsze, tak, żeby uruchomić Waszą wyobraźnię i zbudować ogólne pojęcie o tym temacie.

Ze względu na rodzaj ostrza a tym samym przeznaczenie, igły klasyfikujemy następująco:

Igły uniwersalne

Choć nazwa mogłaby wskazywać, że są do wszystkiego, to tak naprawdę stosuje się je do większości tkanin, ale nie do szycia dzianin czy skór - czyli reasumując są one uniwersalne tylko w obrębie tkanin. Będzie można nimi szyć cienkie materiały takie jak np. batyst, po nieco grubsze jak krepa czy żorżeta aż do najgrubszych: filc, wełna płaszczowa itd. Mają okrągły czubek typu R oraz mogą mieć kolbę półpłaską (pasującą do nowoczesnych modeli maszyn) lub okrągłą (ta z kolei pasuje do starszych maszyn i niektórych owerloków). Czubek R pojawi się również w uniwersalnych igłach podwójnych i potrójnych, dzięki którym możesz w domowych warunkach wykończyć t-shirt w taki sposób jak jest to robione na skalę przemysłową.

Symbole igieł, które znajdziesz na opakowaniach igieł uniwersalnych:

 • 130/705 H - standardowe, najczęściej spotykane, dostępne w grubościach od 60 do 110, przy czym te o grubości 110 nie będą dedykowane do wszystkich domowych modeli maszyn do szycia

 • 130/7015 H WING – uniwersalne ze skrzydełkami do mereżki, są szersze, pozostawiają po wkłuciu ozdobne malutkie otwory,
 • 705 DE – igła z podwójnym oczkiem do ściegów dekoracyjnych - możesz je nawlekać dwiema nitkami np. w kontrastującym kolorze, służą do ozdabiania,

 • 130/705 H-ZWI – podwójne, dostępne w różnych rozstawach (czyli różnym odstępie między jedną a drugą igłą)  i różnych grubościach,

 • 130/705 H-ZWIHO – podwójne ze skrzydełkiem do mereżki i ściegu ozdobnego,
 • 130/705 H-DRI – potrójne,
 • 287WH/1738 – z okrągłą kolbą (do maszyn starszego typu)
 • 705 HDK – igły uniwersalne, łatwe do nawlekania (posiadają sprytne nacięcie dzięki któremu nawleczenie igły to bułka z masłem również dla osób, które mają problemy ze wzrokiem), dostępne w różnych grubościach

Zobacz w sklepie

Igły do stretchu

Pierwszy typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; posiadają czubek zakończony średnią kulką – typ SUK. Idealne do stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin.

Najlepiej współpracują z dzianinami o syntetycznym składzie. Pracują bliżej chwytacza maszyny, co skutecznie zapobiega przepuszczaniu ściegów. Stosując igły z zakończeniem kulkowym typu SUK, dzianiny chronione są przed perforacją i uszkodzeniami.

Symbole igieł:

 • 130/705 H-S,

 • 130/705 H-S ZWI – igły podwójne do ozdobnych ściegów z zakończeniem kulkowym,

 • HAx1 SP – igła wyspecjalizowana do pracy z dzianinami, polecana w szczególności do owerloków. Igła jest chromowana, a nie niklowana, co zwiększa jej trwałość.

Zobacz w sklepie

Igły do jerseyu

Drugi typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, również z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; mają czubek zakończony średnią kulką – również typ SUK. Wykorzystywane są do jersey’u, dzianin o średnim i dużym oczku, przede wszystkim takich, które mają w składzie również włókna naturalne. To właśnie te igły będą dedykowane do szycia popularnej dresówki.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-SUK

Zobacz w sklepie

Igły do jeansu

Dedykowane specjalnie do szycia grubszych materiałów, mają okrągły, smukły, bardzo ostro zakończony czubek – typ SPI. Dzięki specyficznemu wykończeniu i dużej wytrzymałości, igły te nadają się także do szycia skaju, folii, ceraty oraz innych materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-J,
 • 130/705 H-J ZWI – igła podwójna do jeansu.

Zobacz w sklepie

Igły do skóry

Budowa skóry jest zupełnie inna niż budowa tkanin i dzianin, w związku z czym wymaga ona zupełnie innych igieł, takich, których ostrze jest spłaszczone i tnące – typ LL. Dzięki rozcięciu, jakie powstaje w skórze, igła i nitka mają swobodę poruszania w powstałej szczelinie, co radykalnie ułatwia szycie i zapewnia prosty, równy ścieg. Kształt ostrza determinuje wygląd ściegu. Igłami z tnącym ostrzem nie wolno szyć dzianin i tkanin.

Symbol igieł:

 • 130/705H LL

Zobacz w sklepie

Igły do microtexu

Takie igły charakteryzują się okrągłym, smukłym, bardzo ostro zakończonym czubkiem – typ SPI. Stosuje się je do szycia tkanin delikatnych: jedwabiu, mikrofazy, muślinu, szyfonu itp. Można nimi szyć widoczne elementy odzieży, wymagające bardzo ładnego, równego ściegu np. mankiety, kołnierzyki. Igieł tego typu nie wolno jednak stosować do dzianin ze względu na możliwość uszkodzenia oczek.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-M

Zobacz w sklepie

Igły do quiltingu

Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES są idealne do pikowania i patchworku.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-Q

Igły do haftowania

Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES. Oprócz kulki mają większe od standardowego oczko, przez które łatwiej przechodzi nitka hafciarska.

Symbole igieł:

 • 130/705 H-E,

 • 130/705 H-E ZWI – igła podwójna do haftu,
 • 130/705 H-ET – igły tytanowe do haftu,
 • 130/705 H SPR – igła ze sprężynką, którą szyje się bez stopki, z wyłączonym lub zakrytym transporterem,
 • 130 MET – specjalna igła do haftowania grubymi, metalizowanymi nićmi, jej oczko zostało powiększone ekstremalnie w stosunku do igieł standardowych i jest jeszcze większe niż w igle do haftu.,
 • 130 MET ZWI – igła podwójna do haftu nićmi metalicznymi.

Zobacz w sklepie

Oznaczenia rodzajów i grubości igieł Schmetz

Aby ułatwić osobom szyjącym poruszanie się w świecie igieł, niektórzy producenci stosują system kolorowych oznaczeń. Poniżej znajdziecie system oznaczeń firmy Schmetz – jednego z wiodących producentów igieł na rynku.

Zobacz w sklepie

Grubość igły ma znaczenie

Czy igły mają różną grubość? Druga (ostatnia) klasyfikacja, którą należy wskazać w temacie rodzaju igieł.

Skoro przebrnęliśmy przez rodzaje, pozostaje jeszcze jedno pytanie, które szyjącym, zwłaszcza na początku, nie daje spokoju: jaką grubość igły wybrać? Tak, tak, poza rozróżnieniem na gatunki, drugi podział to różne grubości. Igły uniwersalne występują w grubościach od 60 do 110 i dla maszyn domowego użytku to będą wartości graniczne. W przypadku grubości 110 - będzie można jej używać tylko w niektórych modelach. Jakie wartości wybierać i od czego jest to uzależnione? Zasada jest prosta: im grubszy materiał, tym grubszej igły użyjemy.

Możemy przyjąć, że:

 • do cienkich i delikatnych materiałów (jedwab, muślin, szyfon, krepa itp.) przeznaczone są igły o grubości 60-75;
 • do średnich materiałów (wiskozowe i bawełniane tkaniny koszulowe i sukienkowe, żorżeta, krepa) igły o grubości 80;
 • igieł o grubości 90 będziesz używać dość często jeśli szyjesz sporo ubrań - grubość 80 i 90 to najpopularniejsza wartość stosowana w trakcie szycia odzieży wiosennej i jesiennej;
 • grubości 100-110 będziemy używać przy okazji grubych lub gęsto tkanych materiałów (grubsza bawełna, strecz, wełna, jeans, skóra, drelich).

Jak długo możemy szyć jedną igłą ?

Pierwsza, najbardziej oczywista odpowiedź: aż się złamie - ale nie jest to prawda :-) Pamiętajmy, że żywotność igieł jest ograniczona. Ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, czy igła nie jest uszkodzona lub czy ostrze się nie stępiło, ponieważ będzie to miało wpływ na jakość ściegu i na całe szycie w ogóle (na pewno doskonale znacie to uczucie, kiedy złamała Wam się kolejna igła albo ścieg nie wiąże, nitka znowu się zaplątała...). I jeszcze jedno: igły lubią swoje pudełka:) Tam prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest bliskie zeru.

A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy igła nadaje się do szycia czy nie? Voila! Pończocha w dłoń, naprężamy i nakłuwamy ją igłą. Jeśli polecą oczka, nie ma zmiłuj, igła nadaje się do wymiany.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu żadne igły Wam nie straszne i wiecie, jakich rodzajów i grubości powinniście używać na co dzień, przy pracy z konkretnymi materiałami. Jeśli w głowie kłębią Wam się jeszcze jakieś pytania, możecie bez wahania się z nami skontaktować.

Najnowsze wpisy na blogu

Najlepsza maszyna do szycia w budżecie do ok 1000 zł - aktualizacja na 2020 rok
maszyny do szycia

Czy za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy? Zdecydowanie tak! Zobacz jakie modele polecamy.

Dodano 14.07.2020
Czytaj więcej
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?
porady

Nie wiesz jak i gdzie oliwić maszynę do szycia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby cieszyć się swoim urządzeniem przez wiele lat!

Dodano 12.06.2020
Czytaj więcej
Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej