Właśnie stałaś się właścicielką nowej maszyny do szycia, gratulacje:) Co zrobić, żeby wydłużyć jej żywotność, ograniczyć jej awaryjność, a szycie było komfortowe i przyjemne? Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji! Podana przez nas instrukcja odnosić się będzie do maszyny do szycia, ale ogólne rady tyczą się tak naprawdę każdej maszyny, także owerloka czy hafciarki. W przypadku tych ostatnich, zawsze warto w pierwszej kolejności zajrzeć do instrukcji obsługi - powinny znajdować się w niej wskazówki co do konkretnego modelu.

Jak rozpoznać, że maszyna wymaga konserwacji?

  • Maszyna zaczyna działać głośniej, stuka,
  • elementy maszyny chodzą ciężko, topornie, maszyna zacina się,
  • praca maszyny jest inna niż zwykle, nie jest tak płynna,
  • po prostu to widać:) - kurz, ścinki, pył.

Jeśli wyciągamy nową maszynę pierwszy raz z pudełka, to nie ma potrzeby jej oliwić - przychodzi do nas gotowa do pracy. W późniejszym użytkowaniu częstotliwość oliwienia musi być dostosowana do częstotliwości używania samego urządzenia. Dotyczy to zarówno maszyny mechanicznej jak i elektronicznej czy komputerowej. Przy szyciu sporadycznym, raz na jakiś czas - nie rzadziej niż raz na pół roku, najlepiej mniej więcej raz na 3 miesiące. Przy pracy regularnej lub z materiałami bardzo pylącymi np. Dzianiną, welurem - oliwienie nawet raz w tygodniu, a czyszczenie płytki ściegowej i bębenka najlepiej nawet po każdym użyciu.

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?

 

Przyda nam się kilka dodatkowych akcesoriów:

  • olej wazelinowy (często znajduje się w wyposażeniu standardowym),
  • pędzelek z twardym włosiem,
  • sprężone powietrze lub odkurzacz, o ile posiada regulację mocy (ustawienie na najmniejszą możliwą),
  • miękka szmatka,
  • pokrowiec - prewencyjnie, aby zapobiegać kurzeniu się maszyny.

 

 

W pierwszej kolejności zawsze należy się upewnić, że maszyna jest odłączona od prądu. Igła powinna znajdować się w najwyższej pozycji, ale dla wygody można ją także zdemontować, tak samo jak stopkę. Czyszczenie warto rozpocząć od odkręcenia płytki ściegowej i dokładnego wyczyszczenia przestrzeni między ząbkami transportera - tu najczęściej gromadzą się ścinki i resztki nitek. Następnie należy zabrać się za czyszczenie chwytacza. Demontujemy chwytacz.

 

 

Czyścimy przestrzeń za pomocą pędzelka lub szmatki. Możemy także z powodzeniem użyć sprężonego powietrza, a w przypadku większego zabrudzenia - odkurzacza ustawionego na najmniejszą moc. Zwłaszcza w przypadku overloków warto zadbać o regularne usuwanie ścinków i resztek, które mogą gromadzić się na dnie i w zakamarkach maszyny (tu zdecydowanie warto użyć odkurzacza, aby nie “wdmuchiwać” sprężonym powietrzem zanieczyszczeń jeszcze głębiej).

 

W tym momencie dobrze jest naoliwić chwytacz. Pamiętaj, aby używać oleju do tego celu dedykowanego i użyć minimalnej ilości.

Raz na jakiś czas warto pójść o jeszcze krok dalej i zadbać o szarpak i igielnicę - są to miejsca mocno narażone na uszkodzenia, a często pomijane. W większości modeli będzie się to wiązało z odkręceniem śrubki, aby zdjąć pokrywę boczną. Warto najpierw pozbyć się oczywiście pyłu czy kawałków nitek, które mogły się tam zaplątać. Kręcąc delikatnie kołem zamachowym łatwo znajdziemy miejsca, które są ruchome, a tym samym narażone na ścieranie. Dokładnie w te miejsca należy wlać odrobinę olejku. Na sam koniec został nam naprężacz górnej nici - czyścimy go przy podniesionej stopce (tak, aby talerzyki naprężacza były rozchylone) wkładając w szczelinę obok pokrętła złożoną na pół kartkę papieru lub cienką szmatkę i poruszając nimi kilkakrotnie w górę i w dół.

 

 

Po naoliwieniu maszyny warto przeszyć kawałek próbnego materiału, aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru oleju. I gotowe:) Nie zajmuje to długo, a regularne dbanie o sprzęt pozwoli nam cieszyć się nim zdecydowanie dłużej.

Polecamy w naszym sklepie

79,99 zł

Wytrzymała torba na maszynę do szycia idealnie sprawdzi się jako ochrona urządzenia przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.

4,49 zł

Nietoksyczny, niebrudzący, bezbarwny i bezwonny olej wazelinowy, idealny do smarowania maszyn do szycia

7,70 zł

Uniwersalny pędzelek do utrzymania maszyny w czystości. Gęste włosie zapewnia skuteczne usunięcie zanieczyszczeń np. w okolicy chwytacza i transportera.

14,99 zł

Pomocny gaz w spray'u, który wydmuchuje kurz i drobiny brudu. Doskonale sprawdza się podczas czyszczenia mechanizmów precyzyjnych.

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej