Krótki tutorial o tym jak sprawić żeby Twoja elastyczna, skośna lamówka mogła nigdy nie mieć końca :-)

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy kupić więcej materiału i wyciąć pasek o pożądanej długości. Ale czy ten ktoś miałby rację?

Jeśli potrzebujesz lamówkę, która będzie służyła do wykończenia zaokrąglonych krawędzi (np. wykończenie dekoltu w śpioszkach dla maluszka) lub narożników, nie możesz wyciąć paska wzdłuż lub po szerokości materiału. Żeby lamówka łatwo dopasowała się do obłych lub kanciastych kształtów, musi być ona skrojona po skosie, najlepiej 45 stopni. I tu dochodzimy do sedna sprawy, a mianowicie, z tkaniny o standardowej szerokości 150 cm najdłuższa lamówka jaką uda Ci się skroić to ok. 212 cm (zatem całkiem sporo) - pytanie tylko, czy chcemy zużyć na ten cel aż tak dużo tkaniny? Pewnie nie.

Jak zatem zużyć mało tkaniny i jednocześnie zrobić długą lamówkę ze skosu? Odpowiedź brzmi: w prawidłowy sposób połączyć krótkie pliski wycięte po skosie. Zobacz jak to zrobić poniżej.

1. Wycinamy

Złóż jeden róg tkaniny tak, żeby brzeg cięty leżał na brzegu fabrycznym materiału. Możesz przyprasować sobie to zagięcie (przekątną). Mówiąc jeszcze prościej, składamy przekątną 45 stopni w kwadracie/prostokącie (czy kwadrat czy prostokąt zależy od tego, jakiej wielkości/kształtu masz kawałek tkanin). Po złożeniu i zaprasowaniu odmierz od zagiętego brzegu kilka równoległych linii, mogą być w odległościach co 4 centymetry. Wytnij kilka pasków:

2. Składamy

Teraz czas na prawidłowe złożenie pokrojonych pasków. Paski do zszywania składaj prawą stroną do prawej w taki sposób, żeby ostre narożniki wystawały z każdej strony. Zobacz na zdjęciach prawidłowe i nieprawidłowe złożenie:

3. Szyjemy

Linia szycia plisek może przebiegać od 6 mm do 1 cm od krótszego brzegu. My zszyłyśmy pliski w głębokości 1 cm. Zwróć uwagę, żeby na całym odcinku szycia jedna pliska stykała się z drugą pliską, w linii szycia nie może pojawić się jakikolwiek "rozjazd".

4. Rozprasowujemy

Po zszyciu rozprasuj zapasy na boki:

5. Tniemy

Następnie wytnij wystające zapasy:

6. Prawie gotowe

Gotowe połączenie:

W ten sposób możesz łączyć nieskończenie wiele plisek. Jest jeszcze jeden sposób, jeszcze szybszy i sprytniejszy, który pokażemy Wam w video tutorialu niebawem! :)

7. Ponownie prasujemy

Po przygotowaniu lamówki o pożądanej długości zaprasuj zapasy do wewnątrz. To zdecydowanie ułatwi Ci przyszywanie lamówki.
Możesz zrobić to ręcznie lub wykorzystać specjalny zwijacz do zaprasowywania lamówki. Znajdziesz go w naszym e-sklepie tutaj :-)

Polecamy w naszym sklepie

54,89 zł

Nożyczki z ostrzami ze stali nierdzewnej do użytku domowego i profesjonalnego, z ząbkami zapobiegającymi przemieszczaniu się materiału podczas cięcia.

14,90 zł

Lamownik podwójnie zawijający o szerokości lamówki 5/6" (22 mm), po uszyciu 7/32" (5,5 mm).

58,50 zł

Zestaw ręcznych przyrządów do zaprasowywania lamówki; 3 szerokości taśmy: 12, 18 i 25 mm

54,99 zł

Profesjonalne nożyczki krawieckie marki z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz z rączkami z włókna szklanego.

20,00 zł

Stopka MATIC szybkowymienna do wszywania zaprasowanej lamówki. Regulacja szerokości zaprasowanej lamówki w zakresie od 5 do 20 mm.

14,50 zł

Uchwyt mocujący umożliwia błyskawiczną wymianę różnych rodzajów zwijaczy i lamowników, z regulacją odległości ściegu od krawędzi lamówki lub materiału.

Najnowsze wpisy na blogu

PORADY: Z czego szyć… sukienki?
diy

Wiemy, że wybór materiału do realizacji projektu często nie należy do najłatwiejszych. Dlatego specjalnie dla Was uruchomiliśmy cykl “Z czego szyć…” - z tego wpisu dowiesz się jakiego surowca użyć do uszycia sukienki.

Dodano 12.09.2019
Czytaj więcej
Elektroniczne i komputerowe maszyny marki Minerva
maszyny do szycia

Maszyna z dodatkowymi udogodnieniami takimi jak: obcinanie nici czy wyszywanie literek w rozsądnej cenie? Poznaj markę Minerva!

Dodano 26.07.2019
Czytaj więcej
Coverlock, cover czy overlock - co to za maszyny?
maszyny do szycia

Na jakiej maszynie uszyć t-shirt i czy na zwykłym overlocku da się wykonać wszystkie szwy? Czytaj nasz artykuł, jeśli nurtują Cię te pytania!

Dodano 25.07.2019
Czytaj więcej