Ile są warte niewidoczne kieszenie w szwach bocznych? Większość zna prawidłową odpowiedź na to pytanie. Kieszenie wpuszczane w boki (spódnicy, sukienki lub spodni) są bezcenne. Tak szczerze, ile razy zdarzyło Wam się przymierzać w sklepie ubranie, które nie miało kieszeni, a mimo to próbowaliście włożyć dłonie do środka? A no właśnie. Niewidoczne kieszenie wszyte w boki są wygodne, praktyczne, rozwiązują problem co by tu teraz zrobić z rękoma, da się do nich wrzucić drobne, telefon lub inne gadżety. Jednym słowem takie kieszenie są po prostu super!

Instrukcja szycia

Jeśli dopiero szyjecie ubranie i chcecie umieścić w nim kieszenie wpuszczane w bok i zależy Wam aby te kieszenie były wszyte równo ze szwem bocznym a nie głębiej niż linia szycia boku to wygodniej jest najpierw przyszyć worki a potem dopiero zajmiecie się łączeniem szwów bocznych, na końcu łączycie kieszeń.

Krok 1

Zaczynamy od skrojenia worków kieszeni.

Złóż materiał prawą stroną do prawej (tak, żeby mieć dwie warstwy materiału w odbiciu lustrzanym). Ułóż wykrój kieszeni odrysuj formę: worek wierzchni i worek spodni (wierzch dłoni i spód dłoni = cała kieszeń); worki są takie same, nie różnią się rozmiarem, ale możemy jeden worek kieszeni (ten który będzie leżał bezpośrednio pod przodem naszego ubrania) skroić z podszewki lub cieńszego materiału.

Krok 2

Po odrysowaniu formy dookoła (linia ciągła) dodaj z każdej strony równo 1,5 cm zapasu (margines szycia). Zaznacz koniec wlotu kieszeni (czarne poprzeczne kreseczki).

Krok 3

Wytnij kieszenie. Następnie zrób nacinki: czarne poprzeczne kreseczki natnij (długość nacięcia 3-4 mm).

Krok 4

Jeśli wszywasz kieszenie od razu w konkretne ubranie (chociaż za pierwszym razem powinno się zrobić to z nami jako ćwiczenie na próbnym kawałku materiału)
ułóż przód na tyle (lub tył na przodzie - obojętnie) i narysuj na lewej stronie linie szycia (w odległości 1,5 cm). Zaznacz na linii szycia poprzecznymi kreskami wlot kieszeni (ma mieć dokładnie taką samą długość jak wlot na workach).

Poprzeczne kreski natnij tak jak zrobiliście to wcześniej w workach. Przypominam: nacinki mają mieć max 3-4 mm.

Krok 5

Teraz połóż na płasko przód i tył prawą stroną do góry, następnie ułóż worki kieszeni: na przodzie worek wierzchni, na tyle worek spodni, w taki sposób, żeby nacinki się pokrywały.

Krok 6

Przyszyj worki kieszeni nie szyjąc po zapasach. Twoja linia szycia musi iść od nacinka do nacinka, a zapas zostaje nie przyszyty. Granatowa linia na zdjęciu to linia szycia. Pamiętaj o zaryglowaniu (zamocowaniu ściegiem przód-tył) początku i końca ściegu.

Krok 7

Teraz będziemy przyszywać zapasy szwów do wierzchnich worków, żeby zapobiec wyciąganiu się worka kieszeni na zewnątrz (już w trakcie użytkowania). Jak to zrobić? Nawet jeśli nie zrozumiałeś/-aś poprzedniego zdania, bez obaw, przejdziemy przez to po kolei :)

Weź przód z naszytym workiem wierzchnim lub jeśli wykonujesz ćwiczenie próbne po prostu weź prostokąt, który imituje Twój przód z doszytym workiem wierzchnim. Odwiń worek tak, żeby obydwa kawałki leżały prawymi stronami tkaniny do góry (dokładnie jak na zdjęciu). Uprasuj zszyty szew upewniając się, że zapasy, które są na lewej stronie leżą pod workiem (obydwa zapasy mają być zaprasowane na worek, nie na ubranie). 

Kiedy już upewniłeś/-aś się, że zapasy są pod workiem, wykonaj szew widoczny na zdjęciu (ciemna nitka); pamiętaj o zaryglowaniu (mocowanie ściegu przód-tył). Szyjesz po prawej stronie - przeszycie ma być wykonane od nacinka do nacinka (nacinki schowały się na lewej stronie, więc musisz to sobie zaznaczyć np. kredką lubmazakiem). Wykonaj to przeszycie około 3-4 mm od widocznej nasady szwu (nasada szwu to zagłębienie na prawej stronie wynikające z doszycia worka kieszeni do ubrania).

Krok 8

Teraz spójrz na poniższe zdjęcie. Odwiń worki w bok i upewnij się, że masz złożone w odbiciach lustrzanych pary - przód z doszytym workiem wierzchnim leży naprzeciwko tyłu z doszytym workiem spodnim. 

Krok 9

Złóż elementy prawą stroną do prawej jak na zdjęciu poniżej. Upewnij się ostatecznie, że składasz worek wierzchni do worka spodniego ;-)

Krok 10

Teraz będziemy zszywać szwy boczne, ale zanim to zrobisz musisz odwinąć zapasy szwów, aby nie przyszyć ich w trakcie zszywania boków. Spójrz na wszystkie kolejne zdjęcia: 

Krok 11

Po dokładnym upięciu zapasów możemy przystąpić do zszywania szwów bocznych. Boki zszywamy zarówno nad jak i pod wlotem kieszeni. Najłatwiej będzie Ci je zszyć, jeśli kierunek szycia będzie do nacinka (czyli przy nacinku jest Twoja meta, a nie start), przy czym nie najeżdżasz na szew który trzyma worek tylko kończysz tuż przed nim (może być między nimi milimetr przerwy). Nie zapomnij o zabezpieczeniu początka i końca szwu kilkoma ściegami powrotnymi (ryglowanie). Pamiętaj również o tym, że zapasy worków kieszeni zostały upięte po to (operacja z punktu kroku 10.), aby pozostały wolne (nieprzyszyte).

Krok 12

Rozłóż teraz elementy na płasko.

Krok 13

Rozprasuj zapasy szwó układając kieszeń na przodzie.

Krok 14

Teraz moment kluczowy: zszywamy worek kieszeni. Przeczytaj powoli. 

Worek jest cały czas skierowany na przód (czyli leży na zapasie przodu). Złap worek kieszeni wraz z leżącym pod spodem zapasem.

Przód odsuwasz sobie pod spód, zostaje tylko jego zapas.

Zszywasz worek kieszeni, zaczynając od szwu bocznego; ujmujesz przy tym zapas przodu, zszywasz cały odcinek, po czym kończysz w szwie bocznym. Pamiętaj o ryglowaniu. 

Wyprasuj kieszeń; najpierw lewa strona:

potem prawa:

Na zdjęciu poprzecznymi kreskami zaznaczyliśmy miejsce, w którym możecie (nie jest to jednak konieczne) wykonać zabezpiecznie wlotów. W miejscu tej kreski wykonujecie szew zabezpieczony - czyli kilka wkłuć do przodu na długość kreski, następnie po śladzie tyle samo wkłuć do tyłu i jeszcze raz po śladzie tyle samo wkłuć do przodu. 

Voila!

Uwagi na koniec

Sposobów na wszycie kieszeni w szwy boczne jest kilka: wybór ścieżki zależy od kształtu kieszeni, rodzaju  ubioru i materiału (tkanina/dzianina) oraz efektu, który chcemy finalnie uzyskać. Ten sposób, który prezentujemy Wam powyżej możemy zastosować w szyciu lekkich i średnich tkanin.

Przy szyciu z grubych tkanin (zimowe płaszcze, kurtki) lepszą metodą będzie wycofanie kieszeni w głąb ubioru; przyszywamy wtedy worki kilka milimetrow od lini szycia boku. Trochę inaczej postępujemy w przypadku szycia kieszeni w bluzie dresowej w szyciu przemysłowym na overlocku.

Ta metoda nie do końca sprawdzi się również w sytuacji, w której macie już gotowe uszyte ubranie (np. kupione w sklepie) i chcecie do niego wszyć kieszeń. Jeśli rozprujecie fragmenty szwów bocznych, to jak najbardziej sobie poradzicie, ale mamy na to prostsze rozwiązanie - o tym napiszemy wkrótce :)

Reasumując, technik wszywania kieszeni można by podać kilka, jednak ten, o którym piszemy wyżej można uznać za uniwersalny, dzięki czemu można zastosować go w większości przypadków.

Zobacz nasze kursy

Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia
9 godz.

Szyć, czy nie szyć? Nie zastanawiaj się dłużej! Przyjdź do nas i przekonaj się, czy to zajęcie jest dla Ciebie. Zapoznaj się z różnymi typami maszyn, zobacz, jak korzystać z wykrojów, poznaj uroki samodzielnego tworzenia ubrań.

259,00 zł
Nauka podstaw szycia
24 godz.

Kurs szycia dla osób początkujących, pozwalający na zapoznanie się z podstawami obsługi maszyny oraz naukę podstawowych czynności krawieckich.

599,00 zł
Nauka szycia z dzianin
40 godz.

Zapanuj nad dzianiną dzięki kursowi poświęconemu tematyce jej krojenia, szycia i prawidłowego wykańczania.

1 199,00 zł
Kurs konstrukcji i modelowania odzieży
60 godz.

Kurs skierowany jest do osób, które chciałyby swobodnie projektować, konstruować, modelować i szyć ubrania na miarę.

1 750,00 zł

Najnowsze wpisy na blogu

Najlepsza maszyna do szycia w budżecie do ok 1000 zł - aktualizacja na 2020 rok
maszyny do szycia

Czy za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy? Zdecydowanie tak! Zobacz jakie modele polecamy.

Dodano 14.07.2020
Czytaj więcej
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?
porady

Nie wiesz jak i gdzie oliwić maszynę do szycia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby cieszyć się swoim urządzeniem przez wiele lat!

Dodano 12.06.2020
Czytaj więcej
Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej