Masz w domu młodą artystkę, która potrafi spędzać godziny przy ręcznych pracach? A może Twój syn interesuje się pracą maszyny do szycia i samodzielnie próbuje łączyć kawałki materiałów przy pomocy igły i nitki? Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z dzieckiem, które interesuje się szyciem i nie wiesz jakie kroki podjąć, żeby rozwijać tę pasję, koniecznie przeczytaj wpis, który dla Ciebie przygotowałam. Potem oczywiście zapraszam Cię do naszej pracowni na specjalne warsztaty przygotowane z myślą o najmłodszych.

Nauka szycia dla dzieci - kiedy znaleźć na to czas?

Znalezienie idealnego czasu, w którym Twoje dziecko będzie mogło rozwijać swoje kreatywne zainteresowania to prawdopodobnie jedno z większych wyzwań, które stoi przed rodzicami w obecnym świecie. Wśród priorytetowych zajęć, jakie zwykle wybieramy dla swojej pociechy w pierwszej kolejności zwykle znajdują się lekcje związane z nauką języków, sportem i dodatkowe korepetycje. A co z treningiem kreatywności?

Wypełnienie czasu zajęciami manualnymi to ogromny rozwój wyobraźni, nie tylko tej odpowiedzialnej za działania kreatywne i pomysłowość, ale również wyobraźni przestrzennej, która w starszym wieku niezwykle wpływa na orientację w terenie i pracę w takich zawodach jak np. architekt, budowniczy itd. Rozwijanie pasji związanej z szyciem, projektowaniem i ogólnie pojętym samodzielnym tworzeniem wyrobów to także nauka cierpliwości (jeśli sami nie szyjecie, uwierzcie mi na słowo, że szycie uczy ogromnej i niezłomnej cierpliwości).

Ponadto dziecko w trakcie takich warsztatów uczy się pokory wobec pracy ręcznej; przed wykonaniem zadania musi zastanowić się nad konsekwencjami poszczególnych etapów - błędów w szyciu nie da się poprawić za pomocą naciśnięcia przycisków CTRL+Z.

Najlepszy czas na naukę

Zatem kiedy najlepiej zapisać dziecko na zajęcia z szycia, projektowania i samodzielnego krojenia? 

Po pierwsze takie zajęcia to rewelacyjna odpowiedź na pytanie "Co zrobić z dziećmi w wakacje?" Lato w mieście to idealny czas na naukę szycia dla dzieci, w przerwie między kolejnym rokiem szkolnym z powodzeniem możesz skorzystać z oferty letnich półkolonii dla najmłodszych:

Następnie pozostają ferie zimowe i okres półkolonii zimowych dzielących semestry w szkole oraz wolne weekendy.

Czy będzie nam potrzebna maszyna do szycia?

Kolejne wyzwanie, które niekiedy powstrzymuje rodziców przed zapisaniem dziecka na zajęcia krawieckie, to wydatek związany z zakupem maszyny do szycia. Czy aby na pewno od razu potrzebujemy sprzętu?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie. A na pewno nie, dopóki nie upewnimy się, że nauka szycia nie jest chwilową zachcianką. Ulga, prawda? :-) Bardzo dużą część projektów i ćwiczeń dziecko jest w stanie wykonać ręcznie, przy użyciu igły, nitki i różnorodnych rodzajów ściegów. Wszystkie kursy, które dedykujemy najmłodszym rozpoczynają się od nauki samodzielnego szycia, bez konieczności użycia sprzętu. Na późniejszych etapach warto również pokazywać dziecku, że dużo rzeczy można zrobić bez użycia maszyny.

Jeśli dojdziemy do momentu, w którym zaangażowanie dziecka jest bardzo duże i widzimy, że maszyna do szycia zdecydowanie ułatwiłaby i przyspieszyła realizację kolejnych pomysłów, wówczas warto zastanowić się nad prezentem umożliwiającym dalszy rozwój.

W tym miejscu odsyłam Cię do przygotowanego wcześniej wpisu o maszynach konstruowanych specjalnie z myślą o dzieciach:

ZOBACZ: Maszyna do szycia na prezen dla dziecka

Pomysły na szyciowe projekty dla dzieci

Przygodę z szyciem, zwłaszcza z szyciem na maszynie, na pewno należy rozpocząć od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi, następnie warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami (przecież zawsze lepiej uczyć się na czyichś ).

Tutaj znajdziesz listę takich: Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia - 20 podstawowych problemów 

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy pierwsze kroki z maszyną stawia dziecko, czy dorosły, zasada działania maszyny jest bowiem taka sama.

Jeśli uczysz dziecko samodzielnie, może Ci pomóc mój poradnik: Jak nauczyć się szyć w domu? 

Dalej mam dla Ciebie kilka porad, na bazie których budujemy swoje kursy dedykowane dla dzieci:

  • Przed rozpoczęciem projektów musisz mieć pewność, że obsługa maszyny nie stanowi dla dziecka żadnego problemu, musi być ono oswojone z pracą igły, tempem pracy silnika oraz tym jak reaguje rozrusznik nożnym.
  • Najpierw szyjcie przy użyciu nienawleczonej maszyny, później nawleczcie ją zgodnie z instrukcją dołączoną do maszyny do szycia. Prawidłowe nawlekanie to najważniejszy etap! Bez tego maszyna nie będzie chciała z Wami współpracować. Na zajęciach zawsze powtarzamy ten etap kilka razy aż mamy pewność, że kolejność czynności weszła dziecku w nawyk.
  • Na start proste ale kreatywne ćwiczenia! Formy, od których zaczniecie powinny mieć prosty, minimalistyczny kształt, dobrze jest zacząć np. od spódniczki na gumkę lub tshirtu z rękawkami kimonowymi. Dla dziecka dużo bardziej wartościowe i skupiające uwagę będzie możliwość naszywania, łączenia, ozdabiania oraz finalnie szybki efekt.
  • Interakcja i działanie: na zajęciach zawsze staramy się, żeby w dzieciach utrzymywało się ciągłe zainteresowanie tematem, pracując ze swoją pociechą w domu, wykaż się kreatywnością i pomysłowością, pokazuj różne materiały i różne sposoby ich łączenia, bawcie się możliwościami ozdabiania; pozwól dziecku ubrać się w samodzielnie zrobione ubranie, może w Twojej ocenie nie będzie idealne ale chodzi o dumę i satysfakcję! My na koniec zajęć zawsze organizujemy mini pokaz mody :) W domu też można zrobić mini wybieg! :)

Jakie zajęcia znajdziesz w naszej pracowni?

Nie możesz do nas dojechać? Inspiracje znajdziesz na naszym Pintereście w folderze "Dzieci Szyją!"

A teraz... dzieci i rodzice do maszyn!

Najnowsze wpisy na blogu

Coverlock, cover czy overlock - co to za maszyny?
maszyny do szycia

Na jakiej maszynie uszyć t-shirt i czy na zwykłym overlocku da się wykonać wszystkie szwy? Czytaj nasz artykuł, jeśli nurtują Cię te pytania!

Dodano 25.07.2019
Czytaj więcej
Mechaniczne maszyny do szycia Minerva
maszyny do szycia

Poznaj mechaniczne maszyny Minerva - seria Next i seria B o wzmocnionej konstrukcji.

Dodano 22.05.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 2
akcesoria do szycia

Dysponujesz już parkiem maszynowym do prowadzenia pracowni i zastanawiasz się co jeszcze kupić?

Dodano 29.04.2019
Czytaj więcej