Kurtka bomberka = bułka z masłem! Wszyscy się zgadzamy, czy ktoś zgłasza veto :-) ?

Przekornie zgłaszam ja! Bo, o ile pozszywanie samej bomberki, zwłaszcza jak ma rękaw raglanowy, rzeczywiście nie jest trudne, o tyle jej wykończenie wymaga już pewnej wiedzy. Zszyliście boki w bluzie, niekiedy musieliście też zszyć szew środkowy na tyle, wszyliście obydwa rękawy… no dobra, ale co dalej?

I właśnie w tym miejscu najczęściej rodzą się dwa pytania: 

 1. jak prawidłowo wszyć ściągacz na dole, jeśli nie chcemy, żeby zamek był doszywany do ściągacza tylko w całości do tkaniny zasadniczej? 
 2. jak wykończyć dekolt ściągaczem? 

Rozwiązania podano na tacy poniżej :) 

Wszywanie ściągacza

Zakładamy, że długość bluzy jest już ostateczna - jedyne, co zniknie Wam z długości to 1 cm, który będzie potrzebny do wykończenia. Przygotuj sobie ściągacz do doszycia. Nasz ściągacz ma wysokość 12 cm (w tym jest po 1 cm zapasu z każdej strony czyli wysokość "na gotowo" to 5 cm)

A jaka długość? I tu się otwiera dłuższy temat :D 

Długość zależy od obwodu kurtki na dole i rozciągliwości ściągacza. Na pewno ściągacz (jego obwód) musi być mniejszy niż obwód bluzy na dole. Mniej więcej -10% do -15% wartości obwodu kurtki (zaraz zobaczysz jak to wygląda w naszych obliczeniach). Od tej wartości musisz jeszcze odjąć zapas tkaniny, który zostawiasz przy zamku (tzn. nie doszywamy ściągacza do zamka, zostawiamy tam materiał, jeśli zdecydujesz, że chcesz żeby zamek był odsunięty np. o 6 cm tak jak w naszej bomberce to do odjęcia będzie 12 cm).

Myśląc o długości ściągacza należy też wziąć pod uwagę oczekiwany efekt - bardzo ściągnięte, mniej, luźniej etc.

Jak to wygląda w praktyce? 

Otwór w naszej kurtce ma obwód 94 cm, zatem bierzemy ściągacz o długości 80 cm (od 94 cm odejmujesz 15% jego wartości). Zależało nam na tym, aby kurtka nie miała bardzo dużego efektu ściągnięcia na dole. Dla swojej bluzy obliczenia zrób samodzielnie, jeśli nie radzisz sobie, pisz  w komentarzach :-)

OK. Ściągacz wycięty i gotowy do przyszywania? Wracamy zatem do działania! 

 
WAŻNE
Taki element warto najpierw odszyć jako detal (na próbce) a potem dopiero wykonać go na bluzie :) W instrukcji pokazujemy Wam etapy wykonane na próbce.
 
 • Zaznacz sobie gdzie ma się zaczynać ściągacz, my przyjęłyśmy odległość 6 cm od 1,5 cm zapasu na doszycie zamka. Narysuj sobie oznaczenia zgodnie z rysunkiem i zdjęciami

 • Zaznacz sobie linie szycia i linie złożenia na ściągaczu.

 • Przyłóż ściągacz zgodnie ze zdjęciem, prawą stroną do prawej.

 • Przyszyj najpierw krótszy odcinek i zatrzymaj się z igłą wbitą w materiał.

 • Natnij zapas po skosie, igła jest cały czas w dole. Nacięcie wykonaj najlepiej pod kątem 45 stopni.

 • Następnie przekręć cały obiekt tak, żeby móc zszyć fragment dłuższej krawędzi. W tym celu dociągnij krawędź ściągacza do krawędzi materiału. Zszyj odcinek, szyj przez około 3 cm. 

 • Tak ma to wyglądać na gotowo.

 • Czas na mocowanie zamka.
  Na doszycie zamka przewidziałyśmy zapas 1,5cm i jeśli nie chcesz, żeby było widać ząbki (już po wszyciu) to pracujesz na takim zapasie; mógłby być nawet 2cm. Natomiast jeśli chcemy, żeby było widać ząbki i np. część taśmy suwakowej, to wówczas zapas trzeba przyciąć i ja tak właśnie uczyniłam. Mój zapas po przycięciu ma 1 cm zamiast planowanego 1,5cm.   
 • Zrób nacinki na tej samej wysokości na obydwu połówkach i doszyj zamek.

 • Obrzuć dolną krawędź bluzy (na długości 6 cm), za moment będziemy wykańczać krawędź przy zamku i później nie będzie już jak podejść do tego odcinka.
 • Złóż ściągacz prawą do prawej i zszyj krótką krawędź przy zamku.

 • Wywróć.

 • Teraz ściągacz jest złożony lewą stroną do lewej, upnij ściągacz szpilkami lekko go naciągając względem bluzy.

 • Zszyj, po zszyciu obrzuć. 

 • Możesz przymocować zapas ze ściągacza szyjąc po bluzie po prawej stronie, ja przyszyłam ściegiem krytym :D 

Finito! Po takim wysiłku chciałoby się rzec smacznego i dobranoc :-) Ale to nie koniec.

Wykończenie dekoltu pliską ze ściągacza

 • Wymiary ściągacza 
  W tym miejscu niestety powtarza się ta sama historia, co w przypadku dopasowywania długości ściągacza do dołu bluzy. Generalnie nie ma żadnej złotej reguły, która mówiłaby, że długość pliski powinna być krótsza zawsze o jakąś jedną stałą wartość. To nie zadziała :-) Po pierwsze dlatego, że ciągliwość ściągacza i dzianiny może być różna a po drugie, że oczekiwania względem efektu finalnego też mogą być różne. 
  Jedno, co można powiedzieć na pewno to: pliska powinna być krótsza od obwodu dekoltu o 1/4 jego wartości. Czy więcej? Laboratorium i próbujemy.
 • Najpierw wytnij pasek według wcześniejszych wytycznych i uformuj go na kształt łuku, brzeg który jest złożeniem formuj jako wklęsły, brzeg gdzie są surowe ucięte krawędzie formuj jako wypukły.

 • Złóż ściągacz na pół, narysuj kształt pliski.
 • Wytnij wzdłuż narysowanej linii (linia cięcia) 

 • Doszyj ściągacz do dekoltu (surowe krawędzi do surowej krawędzi bluzy). Zwróć uwagę jak ma być przyłożony koniec pliski do końca zamka!

 • Obrzuć zapasy.
 • Wykańczamy brzegi przy zamku, zamek wywiń do wewnątrz (pod spód, lewą do lewej), teraz na całej długości zamka (wzdłuż środka przodu) możesz wykonać ścieg na prawej stronie tuż przy zamku żeby taśma się już nie odwijała (jak w bluzach i kurtkach) 
 • Zawiń pod spód również ściągacz.

 • Jeśli na podstawie zdjęć nie wiesz jak zrobić wykończenie zobacz jak składam zapasy na video
 • Teraz możesz wykonać szew na prawej stronie, który ma trzymać zapas ściągacza pod spodem. Ja wykonałam ścieg kryty. 

Voila!

Najnowsze wpisy na blogu

Najlepsza maszyna do szycia w budżecie do ok 1000 zł - aktualizacja na 2020 rok
maszyny do szycia

Czy za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy? Zdecydowanie tak! Zobacz jakie modele polecamy.

Dodano 14.07.2020
Czytaj więcej
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?
porady

Nie wiesz jak i gdzie oliwić maszynę do szycia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby cieszyć się swoim urządzeniem przez wiele lat!

Dodano 12.06.2020
Czytaj więcej
Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej