Czy “atrakcyjna cenowo” równa się “dobra”? Jaką maszynę do szycia kupić jeśli mamy do dyspozycji ograniczony budżet lub cały czas nie jesteśmy pewni, czy chcemy inwestować w ten sprzęt większą kwotę? Przed zakupem koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przedstawimy Ci w nim dwa modele mieszczące się w tym budżecie: Juno E1015 by Janome oraz Dorina 323 by Griztner

Bardzo często mówi się, że „tani” nie idzie w parze z „dobry” i rzeczywiście zazwyczaj ciężko z tym dyskutować. Szczególnie, jeśli mówimy o produktach marketowych, które w pierwszym momencie zachęcają do zakupu atrakcyjnymi promocjami, a w trakcie użytkowania niestety dość często odmawiają posłuszeństwa i w konsekwencji odwiedzają serwis. W przypadku takiego scenariusza po czasie okazuje się, że zdecydowanie lepiej było ponieść większy wydatek, a w tej cenie otrzymać gratis “święty spokój”. Nie zdziwię chyba nikogo, jeśli napiszę, że z marketowymi maszynami do szycia nierzadko bywa podobnie (ale nie można też powiedzieć, że zawsze).

Na miarę budżetu

Czy można kupić dobrą, niezawodną i solidną maszynę do szycia w przedziale cenowym 200-300 zł ? Tym razem odpowiemy krótko, jednoznacznie i bez niuansów (co jest szalenie rzadkie w naszych postach:-)) ale naprawdę: Nie, nie da się.

Podejmując się rygorystycznej selekcji najlepszych maszyn do szycia i biorąc pod uwagę jedynie dobre wykonanie, funkcje, okres i jakość gwarancji, opinie użytkowników o urządzeniu oraz o ich awaryjności, wybór staje się bardzo ograniczony, ale co za tym idzie, mniej skomplikowany.

Na które maszyny z przedziału do 500,00 zł warto zwrócić uwagę i finalnie, którą zakupić?

Pojedynek Juno E1015 by Janome czy Dorina 323 by Griztner

Juno E1015 by Janome

Jest to najniższy model z serii Juno, sygnowany przez bardzo znaną, popularną i niezawodną markę Janome (dzięki tej informacji od razu mamy pewność, że maszyna ma dostępny autoryzowany serwis w Polsce, istniejącą od lat sieć dealerską oraz bez problemu otrzymamy do niej części zamienne i akcesoria).

Maszyna świetnie radzi sobie z bardzo grubymi materiałami (jeans, skóra, filc). Co za tym idzie, idealnie sprawdzi się do prostych przeróbek, poprawek, skracania i podwijania spodni, cerowania itp. Informację o mocy znajdziesz na tabliczce znamionowej umieszczonej na tylnej części obudowy maszyny. Ponadto na wytrzymałość maszyny ma wpływ zastosowany w pełni metalowy chwytacz.

 

Rodzaj chwytacza: wahadłowy

Zwyczajowo mówi się, że chwytacz wahadłowy jest rozwiązaniem przestarzałym i zdecydowanie lepiej postawić na wersję z chwytaczem rotacyjnym. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, że starsze rozwiązanie, mimo, że zdecydowanie głośniejsze, jest nieco bardziej wytrzymałe (ale zaznaczę, że jest to porównanie odnoszące się do bardzo długich lat użytkowania).

Kiedy warto postawić na chwytacz rotacyjny? Wtedy, kiedy bardzo zależy nam na cichej pracy. Nie bez znaczenia jest tu również wygoda użytkowania - chwytacz wahadłowy jest na pewno nieco bardziej skomplikowany w obsłudze, ale pocieszymy Was - jedynie na początku. Wystarczy, że przyzwyczaimy się do ciut dłuższej wymiany szpulki z nitką dolną, do której dostajemy się poprzez odsłonięcie wolnego ramienia, odchylenie pokrywy zakrywającej bębenek i wyjęcie metalowego podzespołu.

Ogromnym plusem chwytacza wahadłowego jest możliwość wyjęcia praktycznie wszystkich podzespołów, które go budują. Dzięki temu bez problemu bardzo dokładnie wyczyścimy nasz sprzęt.

Ściegi: w zupełności wystarczająca podstawa

Juno E1015 by Janome zostało wyposażone w najbardziej podstawowe ściegi, w tym: ścieg prosty (stebnowy), elastyczny, zygzak, overlockowy, trójskok oraz półautomatyczne obszywanie dziurki (jeden wzór). W tym modelu będziemy mogli regulować gęstości poszczególnych ściegów, nie wyregulujemy natomiast szerokości. Jedyny ścieg, który możemy regulować co do szerokości i gęstości to zygzak.

Pozostałe funkcje i cechy:

 • oczywiście, jak w przypadku każdej maszyny istnieje możliwość szycia podwójną igłą:

 • funkcja szycia wstecz (uruchamiana poprzez trzymanie dźwigni):

 • na górze maszyny zamontowano dwa trzpienie do mocowania szpulek z nitkami:

 • znajdziesz tu również rączkę do wygodnego i bezpiecznego przenoszenia maszyny:

 • płynne regulowanie naprężenia nici (wartości standardowe zostały wyróżnione czarną ramką):

 • płytka ściegowa posiada oznaczenia z wartościami numerycznymi, które mają wspomagać Cię w trakcie szycia:

Na tym zdjęciu możesz też od razu zauważyć 4-stopniowy transport, który znajduje się pod stopką i odpowiada za prowadzenie materiału.

Stopka wymienia się na zatrzask, ale nie jest to typowy system MATIC.

Na zdjęciach możesz zauważyć przy uchwycie trzymającym stopkę, że znajduje się tam jasnoszary element wykonany z tworzywa. Do tego elementu wpina się poszczególne stopki (odbywa się to mechanicznie, poprzez zaciśnięcie stopki, nie ma dodatkowego przycisku jak w systemie MATIC). Można jednakże dokupić do tej maszyny typowy uchwyt.

W zestawie producent zapewnia stopkę uniwersalną do każdego ściegu, stopkę do obszywania dziurki, stopkę do wszywania zamka zwykłego, stopkę z regulowanym prowadnikiem do ściegu krytego, płytkę do cerowania (dzięki której można również haftować), zapasowe szpulki, igły, rozpruwacz, kable, pedał nożny oraz instrukcję w języku polskim.

Od nas otrzymujesz instrukcję VIDEO, w której krok po kroku pokazujemy Ci jak korzystać z nowego sprzętu.

Gwarancja trwa aż 3 lata w trybie door-to-door.

Podsumowanie dla Juno E1015 by Janome

Juno E1015 by Janome szyje razem z naszymi kursantkami na warsztatach. Oznacza to, że jest codziennie eksploatowany po 5-6 godzin – po kilku latach użytkowania, nie mieliśmy jeszcze (odpukać) problemów z pracą któregokolwiek z egzemplarzy.

Juno E1015 by Janome dostaje od nas punkty za:

 • wytrzymałość,
 • solidne wykonanie,
 • możliwość szycia skóry, filcu, kilku warstw jeansu,
 • bezawaryjność,
 • niezawodność na warsztatach krawieckich,
 • bardzo dobre opinie użytkowników o maszynie i serwisie;    

Na minus:

 • brak nawlekacza igły,
 • głośna praca.

Dorina 323 by Griztner

Drugą propozycją, która mieści się w budżecie, jest wspomniana wyżej Dorina, sygnowana przez markę Gritzner. Tego producenta możecie nie kojarzyć tak mocno jak Janome, gdyż w Polsce, póki co, nie jest on aż  tak znany. Ma jednakże bardzo ugruntowaną pozycję u naszych zachodnich sąsiadów.

Czym będzie wyróżniać się ten model?

Wyjątkową funkcją w tej maszynie do szycia jest płynna regulacja docisku stopki. Sprawdza się szczególnie przy szyciu delikatnych i elastycznych materiałów. Ten parametr jest bardzo rzadko spotykany w maszynach w tym przedziale cenowym.

Dodatkowo maszyna posiada 23 ściegi, w tym ścieg prosty (stebnowy), ścieg elastyczny, zygzak, tzw. ścieg overlockowy, ściegi ozdobne oraz półautomatyczne obszywanie dziurki (jeden wzór).

Gęstość oraz szerokość ściegów możemy regulować za pomocą widocznych na górze maszyny pokręteł:

Kolejnym wielkim plusem jest 5 letnia gwarancja Door to Door realizowana według następujących zasad: przez pierwsze 2 lata użytkowania maszyny obowiązuje pełna gwarancja, natomiast dodatkowe następne 3 lata obejmują bezpłatną naprawę ale płatną wymianę podzespołów.

Pozostałe funkcje i cechy

 • moc silnika i informacje o producencie, tak jak w przypadku Juno E1015, znajdziesz na tabliczce znamionowej z tyłu obudowy maszyny:

 • możliwość szycia wstecz:

 • możliwość szycia podwójną igłą:

 • wygodna rączka do przenoszenia:

 • system mocowania stopek MATIC:

 • transport 6-stopniowy więc nieco lepszy niż Juno E1015 by Janome, ale płytka ściegowa sama w sobie jest nieco uboższa (brak wartości numerycznych przy podziałce):

 • ponadto z boku obudowy znajdziesz nożyk do przycinania nici:

 • zamykany schowek na akcesoria:

W zestawie znajduje się stopka uniwersalna, do półautomatycznego obszywania dziurki, stopka do wszywania zamków, z regulowanym prowadnikiem do ściegu krytego, do ściegów ozdobnych, prowadnik do pikowania, szpulki, igły, kable, pedał nożny, instrukcja obsługi w języku polskim itp.

Podsumowanie dla Dorina 323 by Griztner

Na plus:

 • cicha praca,
 • regulowany docisk stopki,
 • pełna regulacja szerokości i gęstości szycia,
 • długa gwarancja,
 • duża ilość programów ściegowych,
 • dobre wykonanie

Na minus:

 • brak nawlekacza igły,

Podsumowanie

Maszyna do szycia Dorina 323 by Griztner w porównaniu do Juno E1015 by Janome jest zdecydowanie cichsza. Jeśli szukasz prostej maszyny do przeróbek domowych i zdarza Ci się szyć bardzo grube materiały, postaw na Juno E1015 by Janome. Jeśli szukasz maszyny do bardziej zróżnicowanego szycia, może okazać się, że regulacja docisku stopki w Dorinie będzie dla Ciebie czymś przydatnym i wówczas warto postawić na ten model. Obie maszyny mają bardzo podobne funkcje, są z całą pewnością solidne, mają metalowe podzespoły i dzięki temu posłużą Ci latami. Na obydwu modelach z powodzeniem wykonasz nie tylko poprawki i przeróbki ale samodzielnie uszyjesz większą część garderoby.

Z ich pomocą spokojnie uszyjesz:

 • wymarzoną sukienkę,
 • dopasowaną spódnicę,
 • najbardziej oryginalny płaszcz,
 • t-shirt, bluzkę, spodnie, koszulę,
 • czapkę oraz komin.

Podejmując decyzję należy odpowiedzieć na dwa pytania:

 1. Czy zależy mi na szyciu grubych materiałów?
 2. Czy głośność pracy ma dla mnie znaczenie?

Maszynę do szycia Juno E1015 by Janome rekomendujemy osobom, które szukają taniej, wytrzymałej i solidnej maszyny do szycia grubych i wymagających materiałów, zważywszy na dobre podzespoły.

Dorina 323 by Griztner jest lepszym wyborem w przypadku, gdy potrzebujesz cichej maszyny, która nie obudzi śpiącego w pokoju obok dziecka, oraz chcesz nieco łatwiej uszyć materiał delikatny i elastyczny, co gwarantuje regulowany docisk stopki.

Jeśli zastanawiasz się, czego możesz potrzebować na początek szycia poza samą maszyną, przeczytaj ten artykuł lub skorzystaj z gotowej listy poniżej :)

*) do dużego nawoju nici niezbędny jest stojak

Najnowsze wpisy na blogu

Mechaniczne maszyny do szycia Minerva
maszyny do szycia

Poznaj mechaniczne maszyny Minerva - seria Next i seria B o wzmocnionej konstrukcji.

Dodano 22.05.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 2
akcesoria do szycia

Dysponujesz już parkiem maszynowym do prowadzenia pracowni i zastanawiasz się co jeszcze kupić?

Dodano 29.04.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 1
maszyny do szycia

Kompleksowy poradnik na co zwrócić uwagę przy wyposażaniy swojej pierwszej pracowni krawieckiej. Zebraliśmy informacje związane z tym, jaki sprzęt kupić, jakie dobrać akcesoria i dodatki.

Dodano 27.02.2019
Czytaj więcej