Maszyna 2 w 1, która może zarówno szyć jak i haftować czy sprzęt wyspecjalizowany w jednej funkcjonalności? Przeczytaj jakie możliwości i jakie ograniczenia wiążą się z wyborem modelu o konkretnym zespole funkcji. 

Właśnie startujesz ze swoją pracownią krawiecką i zastanawiasz się, czy wśród wyposażenia powinna znaleźć się hafciarka czy maszyno-hafciarka? A może prowadzisz działalność krawiecką już od bardzo dawna, a teraz szukasz dodatkowych możliwości ozdabiania swoich wyrobów? Jeśli obok szycia chcesz móc haftować logotypy, inicjały, spersonalizowane napisy lub nanosić różnorodne wzory to maszyna z funkcją haftu jest dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Ten wpis opracowaliśmy nie tylko dla osób, które planują na hafcie zarabiać, ale również dla wszystkich tych, którzy chcą mieć możliwość ozdabiania odzieży na własne potrzeby. 

Zatem, przypuśćmy, że szyjesz ubranka dla dzieci lub szlafroki czy pościel i chcesz zacząć te wyroby personalizować. 

Jaki sprzęt wybrać?

Pierwszy dylemat, przed którym staniesz, to wybór pomiędzy maszyno-hafciarką, a hafciarką. Później trzeba będzie znaleźć odpowiedź na pytanie, który model wybrać. Ale zanim dojdziemy do podejmowania takiej decyzji najpierw musimy sobie uściślić czym są poszczególne sprzęty, czym się różnią i jakie argumenty będą za nimi przemawiać.

Opierając się, póki co, na bardzo uproszczonych informacjach, za maszyno-hafciarką będzie przemawiała przede wszystkim oszczędność miejsca i pieniędzy. Jeśli chcielibyśmy mieć osobno maszynę i osobno hafciarkę o tym samym zakresie parametrów i funkcji, co w konkretnym modelu maszyno-hafciarki, to wówczas musielibyśmy założyć dużo wyższy budżet, niż na zakup modelu 2w1 (głównie dlatego, że maszyno-hafciarka zawsze zawiera w sobie maszynę z grupy komputerowych, czyli półka cenowa powyżej 2 tysięcy złotych). Natomiast za hafciarką będzie przemawiać przede wszystkim gigantyczna oszczędność czasu (dlaczego, o tym zaraz) oraz zazwyczaj większe maksymalne pole haftu.

Żeby móc świadomie podjąć decyzję, czy lepsza w naszym przypadku będzie maszyno-hafciarka czy hafciarka, należy zacząć od usystematyzowania wiedzy i ustalenia: 

 • Czym jest maszyno-hafciarka inaczej nazywana maszyną z funkcją haftowania?
 • Czym jest hafciarka?
 • Jakie są wady i zalety maszyno-hafciarki i hafciarki?
 • Do czego sprawdzi się hafciarka, a do czego maszyno-hafciarka (praktyczne przykłady/zastosowania)?
 • Czy maszyno-hafciarka jest gorsza w haftowaniu od hafciarki?

Czyli jednym zdaniem: poznać sprzęt od podszewki :-) Zatem zaczynajmy! 

Cechy maszyno-hafciarki

Przede wszystkim, maszyno-hafciarka łączy w sobie 2 funkcje: szycia jak i haftowania. Oznacza to, że dzięki niej nie tylko coś uszyjemy np. bluzkę, ale również wyhaftujemy wzór, np. na kołnierzyku, ozdobimy kieszonkę, wyszyjemy napis itd.

Pytanie kluczowe, które zadaje zdecydowana większość z Was to:

Czy decydując się na sprzęt 2w1 kupuję sprzęt o równoważnych funkcjonalnościach czy któraś z nich działa kosztem drugiej? 

Odpowiedź: Zależy jak na ten temat spojrzeć. Maszyno-hafciarka na pewno będzie maszyną do szycia wysokiej klasy oraz z dość dużą ilości funkcjonalności (zawsze jest to bowiem maszyna komputerowa - nie da się kupić maszyno-hafciarki, w której maszyna do szycia będzie miała parametry prostego modelu mechanicznego). Natomiast jeśli chodzi o funkcję haftu, to w zdecydowanej większości przypadków nie poznasz, który haft został wykonany na maszyno-hafciarce a który na hafciarce. Serio :) 

No dobrze. To gdzie w takim razie ukryte jest jakieś “ale”? Na pewno sprzęt 2w1 jest w pewnym sensie kompromisem, to znaczy w przypadku niektórych modeli może się okazać, że np. będziemy mieli do dyspozycji tylko stosunkowo wolne tempo haftowania lub małe pole haftu. Czy jest to minusem - zależy od tego, co chcemy produkować, robić, haftować i jak dużo będziemy z tego haftu korzystać. 

Jakie funkcje będziemy mieć do dyspozycji w sprzęcie 2w1?

Cechy charakterystyczne maszyny do szycia wchodzącej w skład maszyno-hafciarki:

 • zawsze jest to model komputerowy, czyli wśród programów ściegowych (minimum 100) poza ściegami dekoracyjnymi będziesz mieć do dyspozycji alfabet; ponadto w maszynie wbudowana jest pamięć, dzięki której można zapisywać poszczególne sekwencje wzorów; 
 • zawsze wbudowany chwytacz rotacyjny, zatem będziemy mieć do dyspozycji rozbudowany transport (lepsze prowadzenie materiału), cichy dźwięk pracy oraz łatwe nawlekanie; 
 • płynna regulacja szerokości i gęstości każdego ściegu oraz możliwość płynnego sterowania położeniem igły względem otworu w stopce; 
 • automatyczne obszywanie dziurki na wymiar guzika; 
 • regulacja docisku stopki, mocowanie stopki systemem matic (za pomocą jednego przycisku);
 • wbudowany nawlekacz igły;
 • wolne ramię; 
 • możliwość wyłączenia pracy transportu; 
 • dodatkowa regulacja prędkości szycia za pomocą suwaka oraz przycisk START/STOP; 
 • wyświetlacz oraz polskie menu; 

Cechy charakterystyczne hafciarki wchodzącej w skład maszyno-hafciarki: 

 • najistotniejsze: taka hafciarka jest zawsze jednoigłowa co oznacza, że każdorazowo kolor nici zmieniasz samodzielnie (nawlekasz tylko igłę, dół jest cały czas nawleczony tą samą nicią spodnią);
 • pole haftu: minimum 10 cm x 10 cm, maksimum 36 cm x 24 cm;
 • prędkość haftowania: minimum 400 wkłuć na minutę, maksimum 1050 wkłuć na minutę;
 • wbudowane hafty z bardzo podstawową możliwością edytowania z poziomu hafciarki (czyli choćby bez podstawowego programu komputerowego świata haftu nie zawojujemy);
 • możliwe łączenie haftów z napisami i tworzenie monogramów;
 • wbudowany port USB;

Czego może nie być, co przydaje się w trakcie haftu?

Nie każda maszyno-hafciarka w funkcji haftu posiada czujnik zerwania nici, co oznacza, że jeśli posiadamy model bez tej opcji, to cały czas musimy pilnować proces haftowania; ponadto nie w każdym modelu będzie zamontowana funkcja automatycznego powrotu do miejsca zrywu nici; w przypadku wielu maszyno-hafciarek nie ma też możliwości na bezprzewodowe łączenie się z laptopem.

Czy przełączanie się z funkcji szycia na funkcję haftu (i odwrotnie) jest czasochłonne? 

Nie aż tak bardzo. Jeśli kiedykolwiek pracowałaś/eś na coverlocku i przestawiałaś/eś sprzęt z funkcji obrzucania na funkcję podszywania to od razu mogę Cię zapewnić, że przełączanie maszyny w hafciarkę jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze do zapamiętania już po pierwszym razie.

Co trzeba będzie zrobić w przypadku większości modeli? 

 1. Założyć właściwy bębenek
 2. Zmienić płytkę ściegową: płytka do ściegu prostego z wąskim wejściem (do haftu) i płytka ściegowa z szerokim wejściem (uniwersalna do szycia wszystkimi ściegami)
 3. Założyć właściwą stopkę 
 4. Włączyć lub wyłączyć transport - na czas szycia transport jest włączony ząbki wysunięte, na czas haftowania transport wyłączamy i maszyna CI o tym przypomina
 5. Zamontować ramię sterujące tamborkiem 

Najważniejsza informacja podsumowująca ten akapit jest taka: na sprzęcie 2w1 nie jesteś w stanie jednocześnie korzystać z dwóch funkcji. Mając do dyspozycji maszyno-hafciarkę w jednym momencie albo szyjesz albo haftujesz.

To oznacza, że jeśli działasz zarobkowo i masz do dyspozycji tylko jeden sprzęt, to w trakcie haftowania, Twoja praca jest wstrzymana, a tu należy dodać, że haftowanie jest czynnością bardzo czasochłonną. Dla przykładu wyhaftowanie bardzo małego wzoru zajmuje minimum 5 do 10 minut, a musisz jeszcze uwzględnić czas na upięcie materiału w tamborek, przełączenie funkcji i nawleczenie maszyny nićmi hafciarskimi. 

Jakie modele?

Półka cenowa od 3 500 zł do 9 000 zł: 

Brother M280D

 

Brother F480

Janome Skyline S9

 

Brother NV2600

Pierwsza opcja do rozważenia to Brother M280D, stanowiący połączenie komputerowej maszyny do szycia z hafciarką. Co będziesz mieć w tym modelu do dyspozycji?

 • 181 ściegów i 4 kroje alfabetu, niestety bez polskich znaków,
 • przycisk Start/Stop,
 • automatyczne obcinanie nici,
 • precyzyjny suwak regulujący prędkość szycia oraz inne możliwości, które zrównują ten model z innymi komputerowymi maszynami do szycia w budżecie ok 3000 zł; zatem funkcja szycia zdecydowanie na plus.

Dodatkowo z praktycznych uwag, które mogę dodać od siebie, a które nie pojawią się w specyfikacji producenta: w funkcji szycia Brother M280D radzi sobie z bardzo zróżnicowanymi tkaninami i dzianinami od najcieńszych po najgrubsze. 

Obok funkcji szycia Brother M280D umożliwia haftowanie jednoigłowe, tzn. w trakcie wyszywania wzoru pracuje jedna igła nawleczona jednym kolorem nici. Po wykonaniu etapu w jednym kolorze hafciarka sygnalizuje nam konieczność zmiany nici i musimy samodzielnie nawlec maszynę od nowa (tylko górę). Brother M280D we wbudowanej pamięci ma zainstalowanych 125 wzorów haftów, w które należy wliczyć 45 wzorów Disneya (wyłącznie do użytku własnego, nie komercyjnego) oraz 10 krojów pisma (podobnie jak w przypadku czcionek w maszynie, nie ma polskich znaków). 

A co jeśli chcemy haftować inne wzory? 

Poprzez port USB możemy wgrywać własne projekty z komputera, co znacząco rozszerza możliwości hafciarki. Do tego jednakże musimy mieć specjalne oprogramowanie (np. taki program jak PED DESIGN PLUS 2).
Warto również zaznaczyć, że maszyno-hafciarka Brother M280D, to tak naprawdę komputerowa maszyna do szycia z modułem do haftu wyciągniętym wprost z modelu Brother M240ED, dlatego też jeśli mamy na wyposażeniu w domu maszynę do szycia, wybierzmy tańszą opcję w postaci Brother M240ED.

Jakie ograniczenia?

Główne ograniczenia Brother M280D to przede wszystkim stosunkowo niska prędkość haftu (400 ściegów na minutę) – dla przykładu w hafciarce Janome Skyline S9 to już 800 ściegów na minutę. Brother M280D posiada relatywnie niewielkie pole pracy – maksymalny tamborek, który można dokupić do tego modelu ma wymiary 17 cm na 10 cm. Bez wątpienia wystarczy nam to na wyhaftowanie niewielkiego logo czy imienia na dziecięcej koszulce. W innych przypadkach czeka nas dość mozolne łączenie wzorów (jeśli zapragniemy wyhaftować większy haft). 

Czym od tego modelu będą się różniły droższe maszyno-hafciarki Brothera czyli Brother M280D i Brother NV2600

W porównaniu do Brother M280D, modele Brother F480 oraz Brother NV2600 posiadają regulowany docisk stopki, a dodatkowo ten drugi jest zaopatrzony w czujnik grubości materiału. Obie maszyny mają możliwe większe pole pracy, dzięki któremu wygodniej będzie nam się pracować w trakcie szycia dużych obiektów. Wyróżnia je również funkcja lustrzanego odbicia ściegów, zdecydowanie większa prędkością haftowania: kolejno 650 ściegów na minutę oraz 850 ściegów na minutę, dwukrotnie większy zestaw stopek oraz tamborków w zestawie oraz lepsze oświetleniem pola pracy (LED 2-punktowe). W przypadku modelu Brother NV2600 warto jeszcze napisać, że ma on możliwość zamontowania tamborka sprężynowego, który pozwala haftować na grubym materiale bez późniejszych widocznych odgnieceń i odkształceń.

Jak na ich tle wypada Janome Skyline S9?

W skrócie: naprawdę bardzo korzystnie.

Jeśli zależy nam na ozdabianiu i personalizowaniu wyrobów, to w przypadku tej maszyno-hafciarki na plus należy zaznaczyć zdecydowanie większą ilość programów ściegowych (aż 1389) oraz regulację szerokości ściegu aż do 9 mm (czyli większe wyszywane literki, dużo ładniejsze i czytelniejsze ściegi ozdobne). Janome Skyline S9 szyje szybciej niż np. Brother NV2600, lecz z drugiej strony haftuje już nieco wolniej.

Czego nie znajdziemy w Brotherach, a co znajduje się w Janome Skyline S9? Polska czcionka. 

Zatem z poziomu hafciarki bez problemu zrobimy napisy zawierające polskie znaki. Ponadto:

 • możliwa łączność WIFI;
 • obcinanie nici pomiędzy obiektami tego samego koloru;
 • czujnik zrywu nici;
 • automatyczny powrót do miejsca zrywu nici. 

Z drugiej strony, jaka funkcja wyróżni Brothera, której nie będzie w Janome Skyline S9?

Brother F480 oraz Brother NV2600 mogą szyć w bok - tego rozwiązania próżno szukać u innych producentów. Dodatkowo, Brother NV2600 pracuje na większym maksymalnym tamborku (260x160mm) niż Janome Skyline S9 (200x170).

Półka cenowa powyżej 10 000 zł

Jeśli mamy do dyspozycji 10 000 zł, 15 000 zł, a nawet 30 000 zł, możemy zainwestować w maszyno-hafciarkę, której w zasadzie niczego nie brakuje. Pomimo, że w dalszym ciągu Brother serii V, X oraz Janome MC mają w sobie funkcję haftu jednoigłowego, prędkość pracy jest znacząca (powyżej 1000 ściegów na minutę), a sama obsługa urządzenia jest w pełni zautomatyzowana.

Nawlekanie, obcinanie nitki, pozycjonowanie igły czy też ryglowanie odbywa się za pomocą jednego przycisku, a projektowanie haftów (ich obróbka, modyfikowanie i edycja) z poziomu hafciarki jest dużo bardziej rozbudowana niż w tańszych modelach (pamiętaj jednak, że nadal oprogramowanie w komputerze jest w zasadzie rzeczą niezbędną chyba, że chcesz haftować tylko na własne potrzeby, a nie użytek komercyjny).

Co jeszcze zyskujemy w tak drogich modelach? Technologia wykonania modułu haftującego oraz nieruchomej stopki do haftu sprawia, że głośność pracy tych maszyno-hafciarek jest zdecydowanie mniejsza niż np. w Brother M280D. Ponadto w przypadku Janome MC15000 całą pracę sprzętu możemy kontrolować z poziomu komputera za pomocą połączenia przez WIFI. MC15000 posiada niesamowite możliwości projektowania wzorów, pikowania czy też wydłużania ściegów satynowych bez utraty na jakości. 

Możesz dołożyć jeszcze 10 000 więcej?

Brother XV zagwarantuje Ci przemysłową jakość haftu, niesamowite funkcje projektowania haftów oraz uproszczone do granic możliwości przekształcanie własnych grafik na haft (ten model posiada wbudowany skaner)

Brother V5 

 

Janome MC14000 

 

Janome MC15000

 

Brother V7

 

Brother XV 

 

No dobrze… A wracając na ziemię, to dla kogo maszyno-hafciarka będzie idealna? 

Przede wszystkim dla osób, którym nie zależy aż tak bardzo na czasie, nie mają presji tempa produkowania kolejnych sztuk, ponieważ haft ma być dla nich dodatkową opcją, a nie podstawą działania. Poza tym, maszyno-hafciarka idealnie sprawdzi się w sytuacji, w której dysponujemy bardzo ograniczoną przestrzenią i nie mamy miejsca na to, żeby postawić dodatkowo kolejny sprzęt. 

Maszyna z funkcją haftowania jest też idealnym wyborem w przypadku, w którym dysponujemy ograniczonym budżetem, a zależy nam na tym, żeby posiadać maszynę komputerową o rozbudowanej ilości funkcji, a dodatkowo chcemy mieć możliwość zrobienia napisu czy wyhaftowania jakiegoś wzoru raz na jakiś czas. 

Który model wybrać? 

 • Jeśli dysponujesz małym budżetem - zdecydowanie Brother M280D.
 • Jeśli odkładasz już jakiś czas, dysponujesz większą kwotą i możesz pozwolić sobie na ciut większy wydatek - zdecydowanie Janome Skyline S9 
 • Jeśli masz, w pewnym sensie, nieograniczony budżet - bez dwóch zdań Janome MC15000 lub kosmiczny Brother XV 

Jak się ma do tego hafciarka?

Przede wszystkim hafciarka po prostu haftuje. Nie zszywa, nie obrzuca, nie wykańcza, nie robi z ubraniem czy danym akcesorium nic innego poza jego “obhaftowaniem”. Hafciarka stanowi zatem dodatkowy samodzielny sprzęt. 

Hafciarkę kupujemy wówczas, kiedy mamy już do dyspozycji dobrą maszynę do szycia i potrzebujemy dodatkowej funkcji oraz mamy odpowiednią ilość miejsca do tego, żeby postawić kolejny sprzęt. Ponadto wiemy, że haft będzie stanowił sporą część naszej pracy i nie możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek utratę czasu.

Czy hafciarka będzie znacząco różnić się pod kątem funkcji i możliwego zastosowania od maszyno-hafciarki? Jaki model hafciarki wybrać i czym różnią się poszczególne modele? Z tym tematem wrócimy do Was w osobnym artykule.

Odpowiemy na takie pytania jak:

 • Czy hafciarki mają większą ilość wbudowanych wzorów? 
 • Czy hafciarki mają większą ilość czcionek? 
 • Czy hafciarki mają większe możliwości edycji wzorów wbudowanych? Jakie funkcje poza obracaniem, zwiększaniem rozmiaru w skali od 80% do 120% mamy?
 • Czy hafciarki mają większe tempo pracy?
 • Czy hafciarki mają większą ilość czujników?
 • Czy hafciarki mają większe możliwe pola haftu? 

 

Najnowsze wpisy na blogu

Najlepsza maszyna do szycia w budżecie do ok 1000 zł - aktualizacja na 2020 rok
maszyny do szycia

Czy za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy? Zdecydowanie tak! Zobacz jakie modele polecamy.

Dodano 14.07.2020
Czytaj więcej
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?
porady

Nie wiesz jak i gdzie oliwić maszynę do szycia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, żeby cieszyć się swoim urządzeniem przez wiele lat!

Dodano 12.06.2020
Czytaj więcej
Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej