W 2018 roku w sprzedaży pojawiła się nowa (ale nie tak do końca) marka maszyn do szycia – Minerva. Dlaczego nie tak do końca nowa? A no dlatego, że o ile Minerva jest nowością na rynku polskim, o tyle historia tej marki sięga aż 1871 roku. Pewnie nie ma osoby, która nie zna maszyn marki Singer, natomiast prawdopodobnie niewiele z Was wie, że Singer sprzeczał się właśnie z Austriakami odpowiedzialnymi za Minervę o patent na maszynę do szycia. Pod koniec XIX wieku patenty wygasły i nie było się już o co spierać, Singer produkował swoje maszyny, Minerva swoje. Sława jednego dotarła do nas dawno temu, sława drugiego dociera dopiero teraz.

Posiadamy w swojej ofercie dwie mechaniczne serie Minervy – serię NEXT oraz serię B. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje, dotyczące zarówno jednej, jak i drugiej serii oraz różnice między poszczególnymi modelami. Porównanie tych serii znajdziecie również na naszym kanale na YouTube: 

W powyższym video testujemy wszystkie wspomniane maszyny na różnych materiałach – od dresówki, przez futra, tkaniny tapicerskie, po szesnaście (szesnaście!) warstw jeansu.

Seria NEXT

Seria NEXT to trzy modele maszyn: Minerva Next 141D, Minerva Next 232D oraz Minerva Next 363D

Do głównych cech całej serii możemy zaliczyć: 

 • zestaw najpotrzebniejszych ściegów: do zszywania, naszywania, cerowania, obrzucania, szycia tkanin i dzianin, a więc mamy do dyspozycji wszystko to, co jest potrzebne do różnego rodzaju przeróbek oraz prostych projektów krawieckich;

  Minerva Next 141D posiada następujących zestaw programów ściegowych:   Minerva Next 232D posiada następujących zestaw programów ściegowych:   Minerva Next 363D posiada następujących zestaw programów ściegowych: 


   
 • wolne ramię – możliwość szycia na okrągło, 


   
 • energooszczędne oświetlenie LED, dające chłodne światło, idealne do pracy,


   
 • funkcja półautomatycznego obszywania dziurki, mająca swoich przeciwników i zwolenników – każda strona jest obszywana w osobnym etapie, więc mamy tu możliwość maksymalnej ingerencji w razie potrzeby (o sposobach obszywania dziurek więcej przeczytasz tutaj)


   
 • silnik 70W (naprawdę mocny!),


   
 • nawlekacz igły w modelu Minerva Next 232D  i Minerva Next 363D,


   
 • wbudowany nożyk do obcinania nici,


   
 • płynna regulacja docisku stopki – obecna we wszystkich modelach tej serii, również mająca swoich zwolenników i przeciwników, ten rodzaj regulacji niewątpliwie daje więcej możliwości niż regulacja punktowa, ale trzeba też go dobrze wyczuć - skoro regulacja nie jest punktowa oznacza to, że kręcąc w lewo czy w prawo, w którymś momencie możemy stracić orientację, gdzie było ustawienie fabryczne;
   
 • chwytacz wahadłowy, czyli tradycyjne rozwiązanie znane ze starszych typów maszyn - solidny, metalowy, chyba nie przesadzimy, jeśli powiemy, że w większości przypadków niezawodny przez długie lata, 


   
 • mocowanie stopek typu matic – szybkie, intuicyjne, warto dodać, że do tych modeli pasują również stopki zamienne,


   
 • zestaw dodatkowych akcesoriów: będzie różny w zależności od wybranego modelu, to, co jest absolutnym standardem to stopka uniwersalna, stopka do wszywania zamków, stopka do obszywania dziurki, stopka do przyszywania guzików; przed wybraniem konkretnej maszyny upewnij się w szczegółowej specyfikacji produktu, co znajdziesz w pojemniku z akcesoriami :)


   
 • trzyletnia gwarancja door to door.

Różnice w serii NEXT

Czym modele: Minerva Next 141D, Minerva Next 232D  i Minerva Next 363D różnią się od siebie? 

Minerva Next 363D posiada najwięcej ściegów oraz pełną regulację ich gęstości i szerokości. W modelach 141D oraz 232S można regulować tylko gęstość. Dodatkowo, modele 232D i 363D posiadają także nawlekacz igły. Różnica w cenie między tymi trzema modelami to 120zł, natomiast warto podkreślić, że ciągle mieści się ona w granicach rozsądku. Jeśli zastanawiacie się, z jakimi modelami innych marek można porównać te maszyny - poniżej drobna ściągawka:

Minerva Next 141D i Minerva Next 232D funkcjonalnie przypominają Janome Juno E1015, natomiast w Janome Juno E1015 próżno szukać regulacji docisku stopki (a jednak obie Minervy ją mają) czy nawlekacza igły (Minerva Next 232D  posiada nawlekacz). Do tego porównania dorzucamy również Husqvarnę E10, ponieważ zakres funkcjonalności jest tutaj bliźniaczy.

Minerva Next 363D jest modelem porównywalnym z Janome Juno E1019, Husqvarną E20 czy Elną 220 Explore. Spośród tych maszyn jedynie Janome Juno E1019 nie posiada regulacji docisku stopki , pozostałe modele posiadają tę funkcjonalność - w Husqvarnie jest to regulacja identyczna jak w Minervie, jedynie Elną 220 Explore posiada regulację punktową.

Minerva serii B

Jak do tego wszystkiego ma się seria B Minervy? Tutaj do wyboru stają przed Wami również trzy modele:

Na pierwszy rzut oka nie da się przejść obojętnie obok tej serii – przykuwają nasz wzrok wiosennymi, pastelowymi kolorami, których nie znajdziecie wśród żadnych innych maszyn na rynku. Jednak nie dajcie się zwieść wyglądowi zewnętrznemu – mimo nowoczesnych, delikatnych barw, cała seria ma wzmocnioną, względem serii Next, konstrukcję. Maszyny są cięższe, stabilniejsze oraz posiadają automatyczne obszywanie dziurki, co oznacza, że po wybraniu programu ściegowego, maszyna sama wykona za nas wszystkie cztery kroki. 

Programy ściegowe w poszczególnych modelach serii B

Śmiało możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o możliwości oraz trwałość, seria ta porównywalna jest z Singerem Heavy Duty. I tutaj ciekawostka, ponieważ mimo zastosowania chwytacza wahadłowego, Minerva pracuje zdecydowanie ciszej niż Singer z chwytaczem rotacyjnym. Najniższy model z serii posiada regulację gęstości ściegu i wszystkie rodzaje ściegów niezbędne do szycia z technicznego punktu widzenia. Wyższy, Minerva B29, posiada większą ilość ściegów, a w modelu Minerva B32 dochodzi również płynna regulacja ich szerokości. Z racji rozpiętości cenowej pomiędzy poszczególnymi modelami (600-800zł), seria B nadal pozostaje w kręgu maszyn, które śmiało możemy określić mianem maszyn budżetowych wysokiej jakości.

Dla kogo seria Next, a dla kogo seria B?

Naszym zdaniem seria Next świetnie sprawdzi dla kogoś, kto szuka swojej pierwszej maszyny i nie jest pewien, czy chciałby inwestować w droższą maszynę, czy będzie szył często, ale również dla osób, które chciałyby wymienić swoją starą maszynę na nowszy, ale równie solidny model.

Minerva seria B również świetnie sprawdzi się jako pierwsza maszyna, jednak tutaj budżet jest odrobinę wyższy. Zatem jeśli wiesz, na pewno że szukasz sprzętu, który będzie towarzyszył Ci nawet w nietypowych wyzwaniach, będziesz szyć dość często, chcesz wykorzystywać w swoich projektach również bardziej wymagające materiały, to seria B będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. 

Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się pomocny i na stałe ulokował modele Minervy na mapie modeli maszyn mechanicznych. Jeśli macie dodatkowe pytania, pamiętajcie, że zawsze z chęcią z na nie odpowiemy - czy to mailowo, telefonicznie czy na naszym Facebooku.

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej