Chcesz kupić dobrą jakościowo maszynę do szycia, która wystarczy na początek nauki i pozwoli dalej się rozwijać, a przy tym nie nadwyręży Twojego domowego budżetu? Zapraszamy do lektury wpisu o maszynach do 800 zł :)

 
UWAGA
Jeśli chcesz przeczytać samo porównanie modeli bez wstępu wyjaśniającego na jakiej podstawie dokonaliśmy wyboru, przewiń wpis na dół.
 

Ten post doczekał się przynajmniej kilku edycji przed opublikowaniem. Głównie dlatego, że z racji specyfiki pracy w ultraMaszynie (mix kursantów, którzy przychodzą do nas na warsztaty z klientami, którzy odwiedzają sklep i kupują sprzęt) tak naprawdę codziennie rozmawiamy z kimś, kto dopiero zaczyna szyciowe hobby i w związku z tym bardzo często stajemy przed pytaniami z serii:

 • Jaką maszynę do szycia wybrać dla początkującego?
 • Czy na start wystarczy maszyna mechaniczna?
 • Czy do prostego, domowego szycia, wystarczy maszyna z marketu za 300-400 złotych?
 • Czy jeśli kupię maszynę w budżecie do 800 złotych, a szycie z czasem okaże się moim hobby, to czy taki model mi wystarczy, czy może okaże się ograniczający?

Kiedy pisałam tego posta po raz pierwszy udało mi się nawet stworzyć bardzo krótkie i konkretne odpowiedzi. Taka, wiecie, pigułka zawierająca jedynie wyselekcjonowane informacje. Ale zawsze jest ale. 

W międzyczasie na zajęciach “Pierwsze spotkanie z maszyną” miałam bardzo dociekliwych kursantów i jakoś tak się stało, że całe zajęcia przegadaliśmy o sprzęcie, o tym jaką kwotę przeznaczamy na hobby (nie mówimy tu o mężczyznach i ich wydatkach na auta:-)), czy warto wydać najpierw mniej żeby potem się przekonać, że wystarczyło dołożyć niewiele i jednak mieć coś niezawodnego, czy naprawdę maszyny z marketu różnią się od tych sprzedawanych w autoryzowanych punktach ze sprzętem szyjącym i taaaak daaalej.

Dyskusja ciekawa i wartościowa, bo po zderzeniu kilkunastu zupełnie innych podejść, spostrzeżeń i też stopnia zagłębienia w temat (czyli stricte samej wiedzy krawieckiej) udało mi się wyodrębnić czynniki, które według mnie powinny laikowi pomóc w wybraniu maszyny na start:

 • Jeśli czytasz posta zatytułowanego “...budżet do 800zł” zakładamy, że kwestia ceny jest tu kluczowa. Jeśli masz podejście, że w sumie mogę jeszcze trochę dołożyć, to w zasadzie post nie jest napisany dla Ciebie, przepraszam :-)) Ale chętnie Ci doradzę innym postem, mailem, telefonem lub po prostu odpowiedzią na komentarz. W każdym razie, skoro mamy jasno i konkretnie określony budżet to już go nie przekraczamy i dzięki temu mamy dokonaną część selekcji - czyli najpierw określ jaki masz budżet i to już ograniczy wachlarz modeli do wyboru.
 • Zanim odpowiemy sobie na pytanie z jakiego źródła możemy kupić maszynę (market czy sklep specjalizujący się w sprzedaży sprzętu szyjącego) należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

“Jak dużo masz zamiar szyć?”

Czy maszyna ma być takim urządzeniem jak maszynka do mielenia mięsa u osoby, która gotuje tylko w święta czy ma to być jednak sprzęt, z którego będziesz korzystać w miarę często. Przez często rozumiemy: szycie w sobotę jak jest wolna chwila, zabicie nudnego popołudnia jak na zewnątrz pada, naprawianie ubrań za każdym razem jak się popsują zamiast zanosić je do krawcowej.

“Czy należysz do osób, które zawsze coś w domu robiły, siedziały już kiedyś przy maszynie, jesteś techniczny/a, sprzęt Cie generalnie lubi i zwykle chce z Tobą współpracować?”

Jeśli masz zamiar szyć, a nie trzymać maszynę w szafie maszyna z marketu raczej odpada. Jeśli ma to być Twoja pierwsza maszyna, a Ty nie należysz do osób, które mają anielską cierpliwość, maszyna z marketu ponownie raczej odpada; po prostu w wielu sytuacjach nie będziesz w stanie sobie z nią poradzić. Zresztą, nie po to mamy kupować nową maszynę, żeby być zmuszonym do samodzielnego usuwania choćby drobnych usterek. 

Dla kogo maszyna z marketu a dla kogo nie? 

Maszyna z marketu (czyli budżet do 400 złotych, np. modele marki Łucznik) świetnie sprawdzą się używane “od wielkiego dzwonu”. Jeśli chcesz mieć w domu maszynę do szycia na zasadzie urządzenia alarmowego i planujesz używać jej tylko do skracania spodni (przy czym należy zaznaczyć, że tańsze maszyny różnie radzą sobie z jeansem) lub podwinięcia firanki, zacerowania dziury itd. możesz celować w tzw. maszynę marketową. 

Jeśli natomiast planujesz z szycia uczynić swoją pasję, chcesz mieć możliwość uszycia ubrania z dzianiny, tkaniny, grubszej, cieńszej, obrzucania i częstej pracy, pewnie, że też możesz kupić na początek maszynę z marketu, ale w tym przypadku musisz liczyć się z tym, że w stosunkowo krótkim czasie trzeba będzie zakupić nową maszynę i tu dochodzimy do sedna sprawy (a przynajmniej do takiego wniosku doszli kursanci), a mianowicie, jeśli już wiem, że chce szyć, spodobało mi się i wiem, że będę to robić coraz częściej, kupowanie maszyny w hipermarkecie w kwocie bliskiej 400 zł nie ma większego sensu, skoro maszyny marek renomowanych zaczynają się powyżej 500 zł.

W ten sposób dochodzimy do porównania konkretnych modeli maszyn renomowanych marek. W zestawieniu nie spotkasz maszyn marketowych oraz, tym razem, pominęłam maszyny dla dzieci i nastolatków, które w bardzo przejrzysty sposób opisała Marta z bloga Noszki.pl, a skoro coś raz zostało porządnie zrobione i jest ogólnodostępne nie ma sensu tego powielać :)

Modele w budżecie do 800 zł

Zestawienie zrobiłam z podziałem na poszczególne marki.

Brother

Król w kategorii “Ilość proponowanych najtańszych modeli oraz ich jakość vs cena”. Brother to marka, która w zaplanowanym budżecie ma dostępnych najwięcej modeli, będą to kolejno:

Wszystkie modele mają chwytacz rotacyjny, co oznacza zdecydowanie cichszą pracę (te modele są naprawdę bardzo ciche), łatwiejsze nawlekanie i lepszy transport materiału. Bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne, lekkie. Na modelu BQ17 i BQ25 pracujemy na warsztatach krawieckich od prawie 5 lat i póki co… żadna sztuka nas nie zawiodła. 

Bardziej szczegółowe porównanie z naciskiem na najważniejsze funkcje:

Ściegi

Tabele w sklepach internetowych nieco zawyżają ilość ściegów dostępnych w tych modelach; wszystko dlatego, że każdy z nich nie ma osobnego pokrętła do regulowania szerokości ściegu, co skutuje tym, że ten sam ścieg występuje w programatorze w kilku wariantach. 
BQ17 nie ma ani regulacji długości, ani regulacji szerokości ściegów, zatem: ścieg prosty występuje w kilku gotowych wariantach długości (inaczej gęstości), zygzak występuje w kilku wariantach szerokości i gęstości i finalnie okazuje się, że ściegów mamy do dyspozycji 7 (+dziurka) a nie 17. Czy to wada? I tak i nie. Jeśli nie masz zamiaru szyć bardzo, bardzo dużo, te opcje w zupełności Ci wystarczą. Dla osoby dużo szyjącej brak możliwości ingerowania w gęstość i szerokość może okazać się ograniczający.

Ścieg prosty i ścieg zygzak w kilku wariantach

Łatwe nawlekanie - ściąga ze schematem jak prawidłowo przeprowadzać nitkę

Schemat nawlekania nitki górnej i nawijania 

BQ25 i RL425 mają dołożone pokrętło do regulowania długości (gęstości) ściegów, nie mają natomiast regulacji szerokości ściegów (to pojawi się dopiero w modelu RH127). Skoro brak regulacji szerokości, to tutaj też pojawi się zygzak w kilku gotowych wariantach szerokości i finalnie do dyspozycji mamy 18 ściegów (+dziurka) a nie 25.

Nawlekanie

Jeśli chodzi o samą kwestię intuicyjności nawlekania i łatwości obsługi wszystkie modele są tak samo dogodne i przystępne. W BQ25 pojawi się dodatkowe udogodnienie w postaci nawlekacza do igły.

Dodatkowe informacje

Wszystkie trzy modele mają dwuletnią gwarancję z możliwością przedłużenia do trzech lat po wykonaniu płatnego serwisu. Wszystkie mają miękkie pokrowce w zestawie, oświetlenie LED (w mojej ocenie lepsze niż oświetlenie standardową żarówką bagnetową z żółtym światłem), silniki o mocy 51W. 

Waga i wymiar

BQ17 jest nieco lżejsza od pozostałej reprezentacji, natomiast wymiarowo wszystkie są takie same.

Husqvarna Viking E10

Co prawda dystrybuowany również w marketach, ale nie jest to marka typowo marketowa; najtańszą maszynę zapropono klientowi po prostu w większej liczbie punktów sprzedażowych. Cena tej maszyny to 699 zł i wystarczy przejrzeć dosłownie kilka stron w Internecie, żeby przekonać się, że ten model zbudował sobie dość mocną pozycję. Ilość pozytywnych opinii zdecydowanie przeważa negatywne. Postanowiliśmy to sprawdzić na własnych materiałach. 

Cechy modelu

W odróżnieniu do Brothera, Viking E10 ma chwytacz wahadłowy, a nie rotacyjny (czyli szpulka z nitką dolną jest chowana w metalowy bębenek a następnie po odsłonięciu wolnego ramienia i osłony, pod płytkę ściegową - starsze rozwiązanie, jak w maszynach przemysłowych). Jest to rozwiązanie nieco mniej wygodne, ale warto zauważyć, że w tym modelu wcale nie powoduje to dużo głośniejszej pracy. Ten model na pewno nie jest tak cichy, jak maszyna z chwytaczem rotacyjnym, ale nie jest tak głośny jak opisywany poniżej model Juno E1015 by JanomeViking ma kilka rozwiązań podobnych do modeli maszyn Juki - podobne pokrętło do regulacji docisku stopki, podobny nawlekacz do igły, bardzo podobne elementy biorące udział w nawlekaniu.

Tak samo jak w Brotherach, brak regulacji szerokości wszystkich ściegów, występuje zygzak w kilku wariantach szerokości. Jest za to, jak w BQ25 i RL425, regulacja gęstości. 

Zalety

 • stosunkowo cicha jak na model z chwytaczem wahadłowym,
 • bardzo płynne sterowanie pokrętłami (nie trzeba używać za dużo siły, podobną cechę mają Brothery),
 • przechodzi z oceną 5 test szycia różnorodnych tkanin od cienkich po wiotkie,
 • czytelna instrukcja z rysunkami,
 • gwarancja 5 lat 

Wady

 • bardzo słabe oświetlenie, żółte światło, żarówka bagnetowa,
 • płytka ściegowa ze słabo rozbudowaną podziałką, brak oznaczeń wartości

 • dostęp do pojemnika z akcesoriami dopiero po zdjęciu obudowy i odsłonięciu wolnego ramienia

Janome

W tym przedziale cenowym ta marka będzie miała do zaproponowania dwa modele. Najprostszy model z serii Juno E1015 by Janome oraz rozbudowany model Juno E1019 by Janome. Zacznijmy od Juno E1015.

Laur za siłę wkłucia igły i prostotę obsługi oraz 2 spore minusy (o których poniżej), ale pamiętajmy też, że w tym zestawieniu jest to jeden z najtańszych modeli.

Nie powinno się zaczynać od minusów, ale miejmy to za sobą:

 • stosunkowo głośny (Co to znaczy stosunkowo? Jeśli Twoja mama/tata/babcia lub ktoś w rodzinie miał kiedyś maszynę w domu i pamiętacie ten dźwięk, który uniemożliwiał oglądanie telewizji lub słuchanie radia to w zasadzie trochę możecie przenieść się w czasie); jeśli ktoś chce mieć maszynę, którą słychać i dzięki temu ma się pewność, że szyje (a proszę mi wierzyć, że są takie osoby i nie ma się co tego wstydzić) to to jest maszyna dla Was;
 • mniej wygodny w obsłudze chwytacz wahadłowy, do którego po prostu trzeba się przyzwyczaić, po czasie staje się dobrym kumplem;

Pozostałe cechy

Podobnie, jak modele Brothera oraz Husqvarna Viking E10, Juno E1015 by Janome nie posiada regulacji szerokości wszystkich ściegów. Można więc uznać, że w tej klasie maszyn jest to po prostu standardowa cecha. O dziwo to Juno E1015 by Janome w komentarzach w sieci dostaje za to cięgi ;-) Brak regulacji szerokości każdego ściegu to z punktu widzenia osoby bardzo dużo szyjącej rzeczywiście minus, dla osoby mało szyjącej nie będzie to aż tak odczuwalny brak, zwłaszcza, że sam zygzak w Juno E1015 by Janome możemy regulować płynnie (czyli nie tak, jak w Brotherze gdzie mieliśmy kilka zaprogramowanych wariantów).

Z punktu widzenia osoby początkującej, mało szyjącej, większą przeszkodą będzie obsługa chwytacza wahadłowego, który jednak lubi sobie czasem wplątać nitkę, ale jeśli już się do niego przyzwyczaimy i nauczymy z nim współpracować to okaże się, że Juno E1015 by Janome będzie wytrwałym kompanem w trakcie realizowania różnorodnych zadań. Jak na maszynę w tym przedziale cenowym posiada stosunkowo dużą siłę wkłucia igły i mocny silnik - 60 W.

Juno E1015 by Janome to model trudnozniszczalny (nie napiszę, że niezniszczalny, bo ktoś na pewno byłby w stanie udowodnić mi, że jest inaczej :)); w każdym razie, jest to jeden z tych modeli, który pracuje na naszych kursach od samego początku i jeszcze nigdy nie odwiedził serwisu. 

Jak do tego ma się model Juno E1019?W przypadku tej maszyny możemy wykreślić dwie cechy, o których pisałam w odniesieniu do E1015, czyli brak regulacji szerokości ściegów - 1019 posiada pokrętło przeznaczone do zmiany tego parametru oraz problem głośności. Model E1019 jest bowiem wyposażony w chwytacz rotacyjny a to oznacza zdecydowanie cichszą pracę. Ponadto z tym chwytaczem związany będzie bardziej rozbudowany transport (większa ilość ząbków odpowiedzialnych za sprawne przesuwanie materiału) oraz łatwość nawlekania. Ta maszyna będzie również zdecydowanie rzadziej zrywać nitkę czy buntować się przy współpracy z początkującym i niedoświadczonym użytkownikiem. Po wprowadzeniu nowej ceny obowiązującej na rynku - 699,00 zamiast 799,00 można śmiało powiedzieć, że jest to czarny koń tego zestawienia.

Bernina

Na uwagę zdecydowanie zasługuje najtańszy z modeli mechanicznych od szwajcarskiej marki Bernina. Jest to model Bernina Sew&Go 1 

Jeśli szukasz prostej i intuicyjnej w obsłudze maszyny, która przeszyje nawet trudne materiały, to zdecydowanie jest to strzał w dziesiątkę

Cechy Berniny Sew&Go1:

 • mocna konstrukcja i solidne wykonanie
 • silnik 70W
 • przyjemny dźwięk pracy
 • metalowe podzespoły i mocny, metalowy chwytacz wahadłowy
 • płynna regulacja docisku stopki (bardzo wygodne pokrętło, na którym dokładnie widzimy jaki wybraliśmy docisk)
 • regulowana gęstość ściegu oraz regulowana szerokość zygzaka
 • oświetlenie LED

Minerva 141D i Minerva 232D 

Austriacka marka Minerva również posiada w swojej ofercie dwie maszyny, które mieszczą się w założonym budżecie i są to: Minerva 141D oraz Minerva 232D. Zanim przedstawimy Ci cechy tych maszyn do szycia, dedykowanych dla osób początkujących, zapraszam Cię do obejrzenia video, w którym występują obydwa modele: 

 

Mam nadzieję, że udało Ci się obejrzeć video z powyższego okienka! Bo jeśli tak... to potrzebne Ci jest tak naprawdę podsumowanie w pigułce. Jakie są najważniejsze cechy obydwu tych modeli i czym różnią się między sobą?

 • zestaw najpotrzebniejszych ściegów: od zygzaka i trójskoku, przez ściegi do cerowania, naszywania aplikacji, krawędziowego łączenia tkanin i obrzucania po pojedyncze, proste ściegi, które można wykorzystać do dekorowania; 141 posiada 14 ściegów a 232 23 ściegi;
 • nawlekacz do igły: posiada go tylko model 232 (i wyższe), 141 nie posiada wspomagania nawlekania, w tym modelu zrobisz to manualnie, tradycyjnie;
 • WYRÓŻNIK na tle innych modeli: regulacja docisku stopki za pomocą płynnego pokrętła;
 • wolne ramię i schowek na akcesoria;
 • regulacja długości inaczej gęstości ściegu w modelu 232, w przypadku modelu 141 wszystkie wbudowane ściegi mają już zaprogramowane konkretne ustawienia, w które nie można ingerować; 
 • oświetlenie LED
 • WYRÓŻNIK mocny silnik 70W 
 • tradycyjny metalowy chwytacz wahadłowy odporny i wytrzymały; 

 

Myślę, że po przeczytaniu opisów każdej maszyny wiecie już, że nie można wskazać jednego uniwersalnego modelu, który odpowiadałby wszystkim potrzebom każdej osoby, która szuka maszyny na start. Wszystko zależy od tego, do czego jest Wam potrzebna maszyna, ile macie miejsca do jej przechowywania, czy będziecie mieć pierwszą styczność z maszyną, czy może kiedyś już siedzieliście przy starej maszynie i przede wszystkim, czy zarazicie się miłością do szycia i nie będziecie w stanie wyobrazić sobie dalszego życia bez możliwości tworzenia za pomocą własnych rąk i ukochanej maszyny <3

A jakie jest Wasze zdanie na temat poszczególnych modeli? Może mieliście styczność, z którąś z opisywanych maszyn? Może sprawiały Wam jakieś problemy, jeśli tak, jakie? 

A jeśli stoisz przed wyborem pierwszej maszyny lub zamiennika spadku po babci, pisz - jesteśmy dla Ciebie, chętne do pomocy i udzielania rad <3

 
UWAGA
Wszystkie ceny maszyn zawarte w tym artykule są aktualne na dzień 27.11.2017 i w przyszłości mogą ulec zmianie. Tym samym ceny te nie stanowią oferty w myśl przepisów art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego. Aktualne ceny znajdziesz zawsze w naszym sklepie internetowym.
 

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej