Czy “atrakcyjna cenowo” równa się “dobra”? Jaką maszynę do szycia kupić jeśli mamy do dyspozycji ograniczony budżet lub cały czas nie jesteśmy pewni, czy chcemy inwestować w ten sprzęt większą kwotę? Przed zakupem koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przedstawimy Ci w nim dwa najlepsze modele mieszczące się w tym budżecie: Juno E1015 by Janome oraz Minerva Next 141d

Bardzo często mówi się, że „tani” nie idzie w parze z „dobry” i rzeczywiście zazwyczaj ciężko z tym dyskutować. Szczególnie, jeśli mówimy o produktach marketowych, które w pierwszym momencie zachęcają do zakupu atrakcyjnymi promocjami, a w trakcie użytkowania niestety dość często odmawiają posłuszeństwa i w konsekwencji odwiedzają serwis. W przypadku takiego scenariusza po czasie okazuje się, że zdecydowanie lepiej było ponieść większy wydatek, a w tej cenie otrzymać gratis “święty spokój”. Nie zdziwię chyba nikogo, jeśli napiszę, że z marketowymi maszynami do szycia nierzadko bywa podobnie (ale nie można też powiedzieć, że zawsze).

Na miarę budżetu

Czy można kupić dobrą, niezawodną i solidną maszynę do szycia w przedziale cenowym 200-300 zł ? Tym razem odpowiemy krótko, jednoznacznie i bez niuansów (co jest szalenie rzadkie w naszych postach:-)) ale naprawdę: Nie, nie da się.

Podejmując się rygorystycznej selekcji najlepszych maszyn do szycia i biorąc pod uwagę jedynie dobre wykonanie, funkcje, okres i jakość gwarancji, opinie użytkowników o urządzeniu oraz o ich awaryjności, wybór staje się bardzo ograniczony, ale co za tym idzie, mniej skomplikowany.

Na które maszyny z przedziału do 600,00 zł warto zwrócić uwagę i finalnie, którą zakupić?

Pojedynek Juno E1015 by Janome czy Minerva Next 141d ? Zacznijmy od Juno E1015.

 

Juno E1015 by Janome

Jest to najniższy model z serii Juno, sygnowany przez bardzo znaną, popularną i niezawodną markę Janome (dzięki tej informacji od razu mamy pewność, że maszyna ma dostępny autoryzowany serwis w Polsce, istniejącą od lat sieć dealerską oraz bez problemu otrzymamy do niej części zamienne i akcesoria).

Maszyna świetnie radzi sobie z bardzo grubymi materiałami (jeans, skóra, filc). Co za tym idzie, idealnie sprawdzi się do prostych przeróbek, poprawek, skracania i podwijania spodni, cerowania itp. Informację o mocy znajdziesz na tabliczce znamionowej umieszczonej na tylnej części obudowy maszyny. Ponadto na wytrzymałość maszyny ma wpływ zastosowany w pełni metalowy chwytacz.

 

Rodzaj chwytacza: wahadłowy

Zwyczajowo mówi się, że chwytacz wahadłowy jest rozwiązaniem przestarzałym i zdecydowanie lepiej postawić na wersję z chwytaczem rotacyjnym. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, że starsze rozwiązanie, mimo, że zdecydowanie głośniejsze, jest nieco bardziej wytrzymałe (ale zaznaczę, że jest to porównanie odnoszące się do bardzo długich lat użytkowania).

Kiedy warto postawić na chwytacz rotacyjny? Wtedy, kiedy bardzo zależy nam na cichej pracy. Nie bez znaczenia jest tu również wygoda użytkowania - chwytacz wahadłowy jest na pewno nieco bardziej skomplikowany w obsłudze, ale pocieszymy Was - jedynie na początku. Wystarczy, że przyzwyczaimy się do ciut dłuższej wymiany szpulki z nitką dolną, do której dostajemy się poprzez odsłonięcie wolnego ramienia, odchylenie pokrywy zakrywającej bębenek i wyjęcie metalowego podzespołu.

Ogromnym plusem chwytacza wahadłowego jest możliwość wyjęcia praktycznie wszystkich podzespołów, które go budują. Dzięki temu bez problemu bardzo dokładnie wyczyścimy nasz sprzęt.

Ściegi: w zupełności wystarczająca podstawa

Juno E1015 by Janome zostało wyposażone w najbardziej podstawowe ściegi, w tym: ścieg prosty (stebnowy), elastyczny, zygzak, overlockowy, trójskok oraz półautomatyczne obszywanie dziurki (jeden wzór). W tym modelu będziemy mogli regulować gęstości poszczególnych ściegów, nie wyregulujemy natomiast szerokości. Jedyny ścieg, który możemy regulować co do szerokości i gęstości to zygzak.

Pozostałe funkcje i cechy:

 • oczywiście, jak w przypadku każdej maszyny istnieje możliwość szycia podwójną igłą:

 • funkcja szycia wstecz (uruchamiana poprzez trzymanie dźwigni):

 • na górze maszyny zamontowano dwa trzpienie do mocowania szpulek z nitkami:

 • znajdziesz tu również rączkę do wygodnego i bezpiecznego przenoszenia maszyny:

 • płynne regulowanie naprężenia nici (wartości standardowe zostały wyróżnione czarną ramką):

 • płytka ściegowa posiada oznaczenia z wartościami numerycznymi, które mają wspomagać Cię w trakcie szycia:

Na tym zdjęciu możesz też od razu zauważyć 4-stopniowy transport, który znajduje się pod stopką i odpowiada za prowadzenie materiału.

Stopka wymienia się na zatrzask, ale nie jest to typowy system MATIC.

Na zdjęciach możesz zauważyć przy uchwycie trzymającym stopkę, że znajduje się tam jasnoszary element wykonany z tworzywa. Do tego elementu wpina się poszczególne stopki (odbywa się to mechanicznie, poprzez zaciśnięcie stopki, nie ma dodatkowego przycisku jak w systemie MATIC). Można jednakże dokupić do tej maszyny typowy uchwyt.

W zestawie producent zapewnia stopkę uniwersalną do każdego ściegu, stopkę do obszywania dziurki, stopkę do wszywania zamka zwykłego, stopkę z regulowanym prowadnikiem do ściegu krytego, płytkę do cerowania (dzięki której można również haftować), zapasowe szpulki, igły, rozpruwacz, kable, pedał nożny oraz instrukcję w języku polskim.

Od nas otrzymujesz instrukcję VIDEO, w której krok po kroku pokazujemy Ci jak korzystać z nowego sprzętu.

Gwarancja trwa aż 3 lata w trybie door-to-door.

Podsumowanie dla Juno E1015 by Janome

Juno E1015 by Janome szyje razem z naszymi kursantkami na warsztatach. Oznacza to, że jest codziennie eksploatowany po 5-6 godzin – po kilku latach użytkowania, nie mieliśmy jeszcze (odpukać) problemów z pracą któregokolwiek z egzemplarzy.

Juno E1015 by Janome dostaje od nas punkty za:

 • wytrzymałość,
 • solidne wykonanie,
 • możliwość szycia skóry, filcu, kilku warstw jeansu,
 • bezawaryjność,
 • niezawodność na warsztatach krawieckich,
 • bardzo dobre opinie użytkowników o maszynie i serwisie;    

Na minus:

 • brak nawlekacza igły,
 • głośna praca.

Minerva Next 141d

Drugą propozycją, która mieści się w budżecie, jest wspomniana wyżej Minerva, sygnowana przez austriacką markę kojarzoną dotychczas głównie z maszynami przemysłowymi. Tego producenta możecie nie kojarzyć tak mocno jak Janome, gdyż w Polsce, póki co, nie jest on aż tak znany. Ma jednakże bardzo ugruntowaną pozycję u naszych zachodnich sąsiadów a co istotniejsze, pracujemy na tych maszynach na warsztatach i wykorzystujemy je do szycia zarówno cienkich jak i grubych materiałów oraz elastycznych dzianin.

Czym będzie wyróżniać się ten model?

Wyjątkową funkcją w tej maszynie do szycia jest płynna regulacja docisku stopki. Sprawdza się szczególnie przy szyciu delikatnych i elastycznych materiałów. Ten parametr jest bardzo rzadko spotykany w maszynach w tym przedziale cenowym.

Dodatkowo maszyna posiada 14 ściegów, w tym ścieg prosty (stebnowy), ścieg elastyczny, zygzak, tzw. ścieg overlockowy, ściegi ozdobne oraz półautomatyczne obszywanie dziurki (jeden wzór). Programy ściegowe, które są wbudowane, mają z góry zaprogramowane gęstości i szerokości, w które nie jesteś w stanie zaingerować. Jeśli zainteresował Cię ten model ale zależy Ci na regulacji szerokości i gęstości ściegów (lub jednego z tych parametrów) zapoznaj się z innymi maszynami z serii Next - Minerva Next 232 oraz Minerva Next 363

Porównanie tej serii znajdziecie również na naszym kanale na YouTube: 

 

 

Pozostałe funkcje i cechy

 • moc silnika i informacje o producencie, tak jak w przypadku Juno E1015, znajdziesz na tabliczce znamionowej z tyłu obudowy maszyny - Minerva 141d ma silnik o mocy aż 70W!

 • możliwość szycia wstecz oraz wolne ramię;
 • możliwość szycia podwójną igłą:

 

 • system mocowania stopek MATIC:

 • ponadto z boku obudowy znajdziesz nożyk do przycinania nici:

 • zamykany schowek na akcesoria:

W zestawie znajduje się stopka uniwersalna, do półautomatycznego obszywania dziurki, stopka do wszywania zamków, do przyszywania guzików, olejarka, szpulki, igły, kable, pedał nożny, instrukcja obsługi w języku polskim itp.

Podsumowanie dla Minerva Next 141 d

Na plus:

 • cicha praca,
 • regulowany docisk stopki,
 • długa gwarancja (3 lata),
 • wytrzymały chwytacz wahadłowy,
 • dobre wykonanie

Na minus:

 • brak nawlekacza igły,
 • brak regulacji szerokości i gęstości ściegu (to pojawia się w wyższych modelach)

Podsumowanie

Maszyna do szycia Minerva 141 d w porównaniu do Juno E1015 by Janome jest zdecydowanie cichsza. Jeśli szukasz prostej maszyny do przeróbek domowych i zdarza Ci się szyć bardzo grube materiały, postaw na Juno E1015 by Janome. Jeśli szukasz maszyny do bardziej zróżnicowanego szycia, może okazać się, że regulacja docisku stopki w Minervie będzie dla Ciebie czymś przydatnym i wówczas warto postawić na ten model. Obie maszyny mają bardzo podobne funkcje, są z całą pewnością solidne, mają metalowe podzespoły i dzięki temu posłużą Ci latami. Na obydwu modelach z powodzeniem wykonasz nie tylko poprawki i przeróbki ale samodzielnie uszyjesz większą część garderoby.

Z ich pomocą spokojnie uszyjesz:

 • wymarzoną sukienkę,
 • dopasowaną spódnicę,
 • najbardziej oryginalny płaszcz,
 • t-shirt, bluzkę, spodnie, koszulę,
 • czapkę oraz komin.

Podejmując decyzję należy odpowiedzieć na dwa pytania:

 1. Czy zależy mi na szyciu grubych materiałów?
 2. Czy głośność pracy ma dla mnie znaczenie?

Maszynę do szycia Juno E1015 by Janome rekomendujemy osobom, które szukają taniej, wytrzymałej i solidnej maszyny do szycia grubych i wymagających materiałów, zważywszy na dobre podzespoły.

Minerva 141 d jest lepszym wyborem w przypadku, gdy potrzebujesz cichej maszyny, która nie obudzi śpiącego w pokoju obok dziecka, oraz chcesz nieco łatwiej uszyć materiał delikatny i elastyczny, co gwarantuje regulowany docisk stopki.

Jeśli zastanawiasz się, czego możesz potrzebować na początek szycia poza samą maszyną, przeczytaj ten artykuł lub skorzystaj z gotowej listy poniżej :)

*) do dużego nawoju nici niezbędny jest stojak

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej