Dobra maszyna do szycia w budżecie do 400 zł na start. Niemożliwe? Zobacz naszą recencję modelu Arka Radom 888.

Zacznijmy od początku. Moja mama, Jolanta Wójcik, sprzedaje maszyny do szycia od prawie 30 lat. Odkąd pamiętam, na hasło “maszyna do szycia za około trzysta złotych”, krótko ucina wątek zwykle mówiąc jedynie “mhm, powodzenia”. Zdecydowana większość modeli w tym przedziale cenowym nie przechodzi jej kontroli jakości i testów. Zatem w naszym sklepie znajdziesz przede wszystkim modele w cenach startujących z okolic kwoty 450,00 i wyżej.

Dlaczego potrzebny wyższy budżet?

Przede wszystkim dlatego, że solidna, wytrzymała, stabilna i po prostu dobra maszyna do szycia, która będzie niezawodna i będzie spełniać Twoje rosnące wraz z szyciowym rozwojem oczekiwania, nie może kosztować mniej niż 450,00. W niższych kwotach po prostu nie znajdziesz połączenia wszystkich cech związanych z niezawodnością, dobrą jakością, kompletem podstawowych udogodnień itd.

Zatem: wybierając tańszy model, w przedziale cenowym do 400,00 zł musisz mieć świadomość, że idziesz na kompromis.

Co dzieje się w tanich modelach maszyn do szycia?

Musisz przygotować się na dużo głośniejszy dźwięk pracy, słabszą stabilność maszyny na stole, różną tolerancję dla szycia cienkich, grubych i elastycznych materiałów. Te cechy spotkają Cię w optymistycznym scenariuszu. Najgorsze historie, jakie znamy od naszych kursantek, które często w pierwszej kolejności kupują pierwszą maszynę w markecie, są związane z różnego rodzaju usterkami technicznymi łącznie z unoszącym się dymem i zapachem spalonego silnika lub dla odmiany lecącymi iskrami. Ale nie martw się, nie będziemy dzisiaj recenzować modelu, który mógłby narazić Cię na takie przypadki.

Kto może myśleć o kupieniu słabszej i tańszej maszyny?

Na pewno ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z szyciem, dysponuje bardzo małym budżetem i w ogóle nie jest pewny, czy szycie go wciągnie. Oczywiście, jeśli dysponujemy nieco większą kwotą i już szyliśmy na jakimś sprzęcie (czy to na kursie, czy pożyczonym) i wiemy, że chcemy mieć maszynę, która posłuży nam przez dłuży czas, od razu powinniśmy wybierać spośród nieco droższych modeli.

Zobacz także:

Załóżmy jednak, że chcesz kupić nową, nieużywaną wcześniej maszynę. Masz do dyspozycji małą kwotę i chcesz sprawdzić, czy wytrwasz w pasji do szycia dłużej.

Co kupić?

Recenzja maszyny Arka Radom 888

Zacznijmy od plusów

Ten model jest wyposażony w mocny, 70-watowy silnik, produkcja odbywa się w fabryce w Wietnamie, serwisem opiekuje się Arka Radom z siedzibą w Radomiu. Te wszystkie informacje znajdziesz na tabliczce znamionowej umieszczonej z tyłu obudowy maszyny:

Transport - czyli ilość ząbków znajdujących się pod stopką, które będą odpowiadały za sprawne przesuwanie materiału: jest aż 6 punktów odpowiadających za transportowanie materiału (dla porównania najsłabsze modele mają 4-punktowy transport)

System mocowania stopek: MATIC

To oznacza, że nie musisz używać śrubokręta po to, żeby zmienić stopkę i założyć inną. Wystarczy nacisnąć wajchę z tyłu uchwytu, który trzyma stopkę, wówczas stopka spada i możesz już wpinać kolejną.

Możliwość szycia podwójną igłą: TAK

Co istotne, w każdym możliwym rozstawie, to znaczy: zamontujesz igły o najmniejszym możliwym rozstawie (2,5 mm) oraz wszystkie większe wartości jakie są dostępne na rynku.

Ściegi: w zasadzie w tym modelu znajdziesz zdecydowaną większość najpotrzebniejszych programów ściegowych. Przez ‘najpotrzebniejsze’ rozumiem te ściegi, które są potrzebne w różnorodnych operacjach patrząc z technicznego punktu widzenia czyli: zabezpieczanie krawędzi przed strzępieniem, cerowanie, doszywanie guzików, obszywanie dziurek, naszywanie aplikacji, standardowe szycie zarówno tkanin jak i dzianin (surowce elastyczne, sprężyste). W zestawie ściegów znajdziesz np. ścieg elastyczny i różne ściegi tzw. owerlokowe. Jeśli miałabym na dzisiaj delikatnie przyczepić się do któregoś z programów ściegowych, to niekiedy obszywanie dziurki bywa problematyczne;osoba wprawnie szyjąca poradzi sobie z tym bez problemu, laik – różnie.

Czytelne instrukcje obrazkowe jak poradzić sobie z nawlekaniem:

Płynna regulacja naprężenia nitki górnej oraz płynna regulacja gęstości (długości) ściegów. Szerokość ściegu możesz regulować tylko na ściegu zygzak:

Podzespoły: metalowe z dodatkiem tworzywa. Rozkręciłam, sprawdziłam i skręciłam z powrotem:

W tym przedziale cenowym ilość metalu można określić jako dużą. To zresztą czuć po wadze maszyny i jej stabilności, obydwa parametry, porównując do innych modeli w niskich cenach, na plus.

Zestaw standardowy:

Czas na minusy

Popatrzyłam, poszyłam i do czego się przyczepiłam.

Brak nożyka w obudowie, czyli ręce lecą po nożyczki lub obcinacz za każdym razem, kiedy kończymy zszywanie konkretnego elementu:

Brak włącznika (przycisku ON/OFF). O włączeniu maszyny decyduje włożenie kabla do gniazda. Może to niekiedy być uciążliwe.

Sposób mocowania szpulki z nitką dolną w metalowym bębenku:

W tym modelu znajdziesz chwytacz wahadłowy, który sprawia, że maszyna pracuje dość głośno:

Poza tym,

  • brak nawlekacza igły.
  • osłona przed kurzem z zestawu standardowego: bardzo kiepska jakość.

Podsumowanie

Podsumowując, nie obiecam Ci, że ta maszyna wystarczy Ci na lata i że będzie rosła wraz z rozwojem Twoich umiejętności. Nie zapewnię też o jej niezawodności. W mojej ocenie, jest to idealny model w sytuacji, w której dysponujemy naprawdę małym budżetem, bądź nie jesteśmy pewni, czy szyciowa zajawka przerodzi się w poważniejszy romans. Czy możemy polecić Ci inny model w podobnej cenie? Na ten moment przetestowaliśmy zdecydowaną większość maszyn dostępnych na rynku z przedziału cenowego 200,00 – 400,00 i Arka Radom 888 wydaje się być najrozsądniejszą opcją.

Najnowsze wpisy na blogu

Mechaniczne maszyny do szycia Minerva
maszyny do szycia

Poznaj mechaniczne maszyny Minerva - seria Next i seria B o wzmocnionej konstrukcji.

Dodano 22.05.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 2
akcesoria do szycia

Dysponujesz już parkiem maszynowym do prowadzenia pracowni i zastanawiasz się co jeszcze kupić?

Dodano 29.04.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 1
maszyny do szycia

Kompleksowy poradnik na co zwrócić uwagę przy wyposażaniy swojej pierwszej pracowni krawieckiej. Zebraliśmy informacje związane z tym, jaki sprzęt kupić, jakie dobrać akcesoria i dodatki.

Dodano 27.02.2019
Czytaj więcej