Możliwość obszycia dziurki na guzik na maszynie do szycia to genialne rozwiązanie i w dodatku banalnie prosta sprawa (jeśli jeszcze nie wierzycie za moment się to zmieni:-)). Co trzeba wiedzieć, żeby robić piękne dziurki niezależnie od tego jaką posiadamy maszynę? A jeśli jeszcze nie mamy maszyny, jaki model wybrać jeżeli będziemy robić dziurki często i w większych ilościach? 

Podstawowa wiedza: 

  • miejsce, w którym będziemy robić dziurkę musi być podklejone wkładem stabilizującym (flizelina),
  • przed zrobieniem dziurki w ubraniu najpierw zawsze zrób próbę na kawałku tkaniny (podklejonym!),
  • szerokość obrębienia dziurki w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienna, w wyższych modelach będzie sterowalna w określonym zakresie
  • odstęp między obszyciem lewej i prawej strony w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienny, w niektórych modelach maszyn elektronicznych i komputerowych znajdziesz wzory dziurek o zróżnicowanym odstępie,
  • w każdym modelu możesz zmieniać gęstość ściegu,
  • oznaczenie gęstości dziurki:

Parametr 0-1 (w większości modeli między 0 a 1 jest narysowana dziurka) wybieramy bliżej 0 do tkanin o niższej gramaturze, bliżej 1 do tkanin cięższych.

Rodzaje dziurek

czyli sposoby obszywania w zależności od rodzaju maszyny.

W sklepach i na stronach producentów maszyn najczęściej spotkacie rozróżnienie na dziurki półautomatyczne (inaczej czterostopniowe lub czteroetapowe) i automatyczne. Jest to bardzo ogólny podział, który nie do końca ujmuje specyfikę robienia dziurek w poszczególnych rodzajach maszyn. Inaczej dziurki obszywa podstawowa maszyna mechaniczna, inaczej rozwinięty model maszyny mechanicznej, a jeszcze inaczej maszyna elektroniczna i komputerowa.

Precyzyjny podział to:

  • dziurki czteroetapowe, niemające zupełnie nic wspólnego z jakimkolwiek automatem: (w katalogach nazywane półautomatem)

Charakterystyka: długość dziurki musimy zaznaczyć samodzielnie na tkaninie lub skorzystać z podziałki, którą mamy na stopce.

Spośród dostępnych ściegów pokrętłem wybieramy etap 1 obszywania dziurki, następnie etap 2, etap 3 i ostatni etap 4. Etap 2 i 4 to ryglowanie - ilość skoków igły uzależniona jest od grubości i rodzaju tkaniny (my decydujemy ile ryglowań ma wykonać maszyna).

Efekt: bez udziału naszych rąk maszyna obszyje dziurkę w taki sposób, że pojawi się widoczna różnica między zagęszczeniem ściegu na lewej i prawej stronie, w niektórych modelach maszyn ta różnica będzie niuansem, w innych modelach będzie to wyraźna różnica (patrz porównanie dziurki Elna vs Janome 920). Da się temu zapobiec jeśli umiejętnie poprowadzimy tkaninę i nadrobimy za maszynę różnicę w transportowaniu tkaniny do przodu i do tyłu.

  • dziurki jednoetapowe (w katalogach nazywane automatycznymi, w rzeczywistości prawie automatyczne, ale moim zdaniem to jeszcze nie automat w 100%)

Charakterystyka: maszyny, które mają tego rodzaju "automat" mają dostępny tylko jeden rodzaj obszycia dziurki i jest to dziurka bieliźniana, prostokątna. Maszyna rzeczywiście z automatu zrobi obszycie dziurki z dwóch stron i wykona rygle w jednym cyklu na średnicę wybranego guzika, ale musimy bacznie obserwować proces robienia - maszyna nie zatrzyma się po skończeniu obszycia!

Ważne: kierunek robienia dziurki jest dokładnie taki sam jak w półautomacie (czteroetapowe obrabianie) co skutkuje różnicą w gęstości aczkolwiek dużo mniej widoczną niż w półautomatach.

Stopki dołączone do maszyn z automatyczną dziurką robią dziurki na wymiar włożonego w nie guzika - czyli stopka sama odmierza długość guzika. Stopka na zdjęciu po lewej stronie (cała biała) to typowa stopka z maszyny mechanicznej z jednoetapowym obszyciem dziurki, stopka po prawej stronie to standardowa stopka dołączana do modeli elektronicznych, komputerowych oraz najwyższych modeli maszyn mechanicznych firmy Elna i Janome.

  • automatyczne (tak naprawdę automatyczne:))

Maszyny elektroniczne i komputerowe samodzielnie wykonują obszycie dziurki z czterech stron. Dodatkowo, poza samym zygzakiem, przed wykonaniem obszycia maszyna robi podszycie stebnówką w celu zachowania tego samego kierunku obszywania lewej i prawej strony. To skutkuje brakiem zróżnicowania gęstości ściegu. Podszycie stebnówką może być wykonane pod jedną stroną lub obydwoma stronami dziurki w zależności od rodzaju/wzoru obszycia (w tym miejscu musielibyśmy omówić dokładną specyfikę powstawania każdego rodzaju dziurki), niemniej jednak niezależnie od kolejnych etapów podszycia i obrzutu właściwego, obszycie lewej i prawej strony zawsze będzie robione w tym samym kierunku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na stopkę!

Na rynku spotkacie dwie opcje: stopka z płozą lub stopka z ząbkami (zdjęcie wyżej). Zdecydowanie stopka do obrabiania dziurek powinna mieć gładkie płozy (wszystkie modele maszyn Janome i Elna), a nie zęby (przykład: Juki HZL357Z) które na niektórych tkaninach potrafią zostawić nieusuwalne ślady i zaciągnięcia!

Dziurki były wykonywane na maszynach:

A Ty jak radzisz sobie z obszywaniem dziurek w swojej maszynie? Masz z tym kłopot, czy jest to dla Ciebie mega banalna sprawa?

Najnowsze wpisy na blogu

Mechaniczne maszyny do szycia Minerva
maszyny do szycia

Poznaj mechaniczne maszyny Minerva - seria Next i seria B o wzmocnionej konstrukcji.

Dodano 22.05.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 2
akcesoria do szycia

Dysponujesz już parkiem maszynowym do prowadzenia pracowni i zastanawiasz się co jeszcze kupić?

Dodano 29.04.2019
Czytaj więcej
Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 1
maszyny do szycia

Kompleksowy poradnik na co zwrócić uwagę przy wyposażaniy swojej pierwszej pracowni krawieckiej. Zebraliśmy informacje związane z tym, jaki sprzęt kupić, jakie dobrać akcesoria i dodatki.

Dodano 27.02.2019
Czytaj więcej