Możliwość obszycia dziurki na guzik na maszynie do szycia to genialne rozwiązanie i w dodatku banalnie prosta sprawa (jeśli jeszcze nie wierzycie za moment się to zmieni:-)). Co trzeba wiedzieć, żeby robić piękne dziurki niezależnie od tego jaką posiadamy maszynę? A jeśli jeszcze nie mamy maszyny, jaki model wybrać jeżeli będziemy robić dziurki często i w większych ilościach? 

Podstawowa wiedza: 

  • miejsce, w którym będziemy robić dziurkę musi być podklejone wkładem stabilizującym (flizelina),
  • przed zrobieniem dziurki w ubraniu najpierw zawsze zrób próbę na kawałku tkaniny (podklejonym!),
  • szerokość obrębienia dziurki w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienna, w wyższych modelach będzie sterowalna w określonym zakresie
  • odstęp między obszyciem lewej i prawej strony w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienny, w niektórych modelach maszyn elektronicznych i komputerowych znajdziesz wzory dziurek o zróżnicowanym odstępie,
  • w każdym modelu możesz zmieniać gęstość ściegu,
  • oznaczenie gęstości dziurki:

Parametr 0-1 (w większości modeli między 0 a 1 jest narysowana dziurka) wybieramy bliżej 0 do tkanin o niższej gramaturze, bliżej 1 do tkanin cięższych.

Rodzaje dziurek

czyli sposoby obszywania w zależności od rodzaju maszyny.

W sklepach i na stronach producentów maszyn najczęściej spotkacie rozróżnienie na dziurki półautomatyczne (inaczej czterostopniowe lub czteroetapowe) i automatyczne. Jest to bardzo ogólny podział, który nie do końca ujmuje specyfikę robienia dziurek w poszczególnych rodzajach maszyn. Inaczej dziurki obszywa podstawowa maszyna mechaniczna, inaczej rozwinięty model maszyny mechanicznej, a jeszcze inaczej maszyna elektroniczna i komputerowa.

Precyzyjny podział to:

  • dziurki czteroetapowe, niemające zupełnie nic wspólnego z jakimkolwiek automatem: (w katalogach nazywane półautomatem)

Charakterystyka: długość dziurki musimy zaznaczyć samodzielnie na tkaninie lub skorzystać z podziałki, którą mamy na stopce.

Spośród dostępnych ściegów pokrętłem wybieramy etap 1 obszywania dziurki, następnie etap 2, etap 3 i ostatni etap 4. Etap 2 i 4 to ryglowanie - ilość skoków igły uzależniona jest od grubości i rodzaju tkaniny (my decydujemy ile ryglowań ma wykonać maszyna).

Efekt: bez udziału naszych rąk maszyna obszyje dziurkę w taki sposób, że pojawi się widoczna różnica między zagęszczeniem ściegu na lewej i prawej stronie, w niektórych modelach maszyn ta różnica będzie niuansem, w innych modelach będzie to wyraźna różnica (patrz porównanie dziurki Elna vs Janome 920). Da się temu zapobiec jeśli umiejętnie poprowadzimy tkaninę i nadrobimy za maszynę różnicę w transportowaniu tkaniny do przodu i do tyłu.

  • dziurki jednoetapowe (w katalogach nazywane automatycznymi, w rzeczywistości prawie automatyczne, ale moim zdaniem to jeszcze nie automat w 100%)

Charakterystyka: maszyny, które mają tego rodzaju "automat" mają dostępny tylko jeden rodzaj obszycia dziurki i jest to dziurka bieliźniana, prostokątna. Maszyna rzeczywiście z automatu zrobi obszycie dziurki z dwóch stron i wykona rygle w jednym cyklu na średnicę wybranego guzika, ale musimy bacznie obserwować proces robienia - maszyna nie zatrzyma się po skończeniu obszycia!

Ważne: kierunek robienia dziurki jest dokładnie taki sam jak w półautomacie (czteroetapowe obrabianie) co skutkuje różnicą w gęstości aczkolwiek dużo mniej widoczną niż w półautomatach.

Stopki dołączone do maszyn z automatyczną dziurką robią dziurki na wymiar włożonego w nie guzika - czyli stopka sama odmierza długość guzika. Stopka na zdjęciu po lewej stronie (cała biała) to typowa stopka z maszyny mechanicznej z jednoetapowym obszyciem dziurki, stopka po prawej stronie to standardowa stopka dołączana do modeli elektronicznych, komputerowych oraz najwyższych modeli maszyn mechanicznych firmy Elna i Janome.

  • automatyczne (tak naprawdę automatyczne:))

Maszyny elektroniczne i komputerowe samodzielnie wykonują obszycie dziurki z czterech stron. Dodatkowo, poza samym zygzakiem, przed wykonaniem obszycia maszyna robi podszycie stebnówką w celu zachowania tego samego kierunku obszywania lewej i prawej strony. To skutkuje brakiem zróżnicowania gęstości ściegu. Podszycie stebnówką może być wykonane pod jedną stroną lub obydwoma stronami dziurki w zależności od rodzaju/wzoru obszycia (w tym miejscu musielibyśmy omówić dokładną specyfikę powstawania każdego rodzaju dziurki), niemniej jednak niezależnie od kolejnych etapów podszycia i obrzutu właściwego, obszycie lewej i prawej strony zawsze będzie robione w tym samym kierunku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na stopkę!

Na rynku spotkacie dwie opcje: stopka z płozą lub stopka z ząbkami (zdjęcie wyżej). Zdecydowanie stopka do obrabiania dziurek powinna mieć gładkie płozy (wszystkie modele maszyn Janome i Elna), a nie zęby (przykład: Juki HZL357Z) które na niektórych tkaninach potrafią zostawić nieusuwalne ślady i zaciągnięcia!

Dziurki były wykonywane na maszynach:

A Ty jak radzisz sobie z obszywaniem dziurek w swojej maszynie? Masz z tym kłopot, czy jest to dla Ciebie mega banalna sprawa?

Najnowsze wpisy na blogu

Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 28.09.2017
Czytaj więcej
Jaką maszynę do szycia wybrać?
maszyny do szycia

Jeśli zastanawiasz się jaką maszynę do szycia kupić, zobacz na co koniecznie zwrócić uwagę dokonując wyboru konkretnego modelu.

Dodano 12.09.2017
Czytaj więcej
Przeróbki bluzki podstawowej - hiszpanka (inna wersja)
diy

Bluzka w stylu hiszpanki na podstawie formy bluzki podstawowej - kilka prostych cięć i kreacja na lato gotowa!

Dodano 18.08.2017
Czytaj więcej