Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia - 20 podstawowych problemów

Przejrzeliśmy i przekopaliśmy fora internetowe, grupy wsparcia i Wasze blogi. Przeprowadziliśmy dziesiątki warsztatów i kursów dla osób początkujących, które siadały do maszyny pierwszy raz w życiu i zebraliśmy dla Was najważniejsze (naszym zdaniem) porady dotyczące obsługi Twojej pierwszej maszyny do szycia. 

To nie będzie post o tym, jak zacząć naukę szycia samego w sobie (jak ułożyć formy, jak kroić, skąd je brać itd. - o tym innym razem :-)). Nie będzie też nic o tym, że masz wziąć kubek kawy, być wypoczęty/-a lub jak nie mieć dzieci na głowie bo, jak wiemy, wystąpienie wszystkich tych sprzyjających czynników w jednym momencie zdarza się dość rzadko. 

Szycie na maszynie - pierwsze kroki

Właśnie wypakowałeś/-aś swoją pierwszą maszynę do szycia z pudełka i nie masz bladego pojęcia jak do niej się zabrać? Zatem czytaj dalej :)

Instrukcja obsługi

Weź do ręki instrukcję i otwórz na rozdziale dotyczącym nawlekania.

Serio. Bez instrukcji będzie trudniej! To nie jest telewizor, który po podpięciu do prądu po prostu zacznie wyświetlać obraz. Nie jest to też nowy samochód, który, zakładając, że masz prawo jazdy, po prostu lepiej bądź gorzej poprowadzisz. Maszyna do szycia to cudowny sprzęt, ale nawet jeśli jesteś posiadaczem lub posiadaczką modelu elektronicznego lub komputerowego, nie uszyje za Ciebie sukienki i nie nawlecze się prawidłowo sama. 

Dodatkowo w instrukcji znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego jak wygląda budowa maszyny do szycia oraz jakie rodzaje ściegów maszynowych posiada twój model. Jest też cały rozdział poświęcony konserwacji który pomoże Ci utrzymać twój nowy sprzęt w świetnym stanie aby mógł być twoim towarzyszem jak najdłużej.

Nawlekanie

Potrzebna Ci będzie szpulka z nitką. W pierwszej kolejności nawiń nitkę na małą plastikową przezroczystą szpulkę. Zwróć uwagę na to, żeby w trakcie nawijania nitka szła równomiernie.

Po nawinięciu nitki na małą szpuleczkę musisz ją umieścić pod stopką maszyny. To, w jaki sposób ją włożysz ma znaczenie. Sprawdź dokładnie to, co mówi instrukcja w tym temacie. 

 

Następnie nawlecz nitkę górną. Koniecznie zwróć uwagę na to, żeby nitka przeszła przez wszystkie punkty nawleczenia. Ważny jest fragment nazywany szarpakiem; każda instrukcja wyraźnie go wskazuje.

 

Pamiętaj o dolnej nitce

To, że nawlekłeś/-aś igłę i wrzuciłeś/-aś małą szpuleczkę do koszyczka jeszcze nie oznacza, że proces nawlekania został zakończony. Nie powinno się przytrzaskiwać nitki dolnej osłoną; powinno się ją “złowić” tak, żeby wychodziła bezpośrednio pod stopką. Instrukcja również zawsze wskazuje jak to zrobić.

 

Podłóż materiał

Udało się? Zatem czas na start! Podłóż materiał pod stopkę tak, żeby wkłucie igły nastąpiło się już w materiał - nie kładź materiału przed igłą.

 

Opuść stopkę

Musisz wyrobić w sobie nawyk podnoszenia i opuszczania stopki. Maszyna nie będzie wykonywać prawidłowego ściegu na podniesionej stopce. Nigdy. Nie da się :)

 

Uruchomienie maszyny

Pamiętaj że wszystkie czynności jak nawlekanie i wymiana igły najlepiej wykonywać na wyłączonym sprzęcie, przypadkowe naciśnięcie na pedał podczas tych czynności może bowiem doprowadzić do niechcianego wypadku.

Wyrób dobre nawyki

Szyje prawidłowo? Gratulacje! Teraz powtórz jeszcze przynajmniej 2 do 3 razy cały proces nawlekania tak, żeby wszedł Ci w nawyk.

Jak szyć na maszynie? Pierwsze problemy

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zbiór 20 wypadków, które zdarzają się najczęściej i oczywiście podajemy Wam ich możliwe przyczyny.

1. Maszyna wydaje dziwne dźwięki

Maszyna zaczyna szyć, ale wydaje dziwne dźwięki, jest dużo głośniejsza, strasznie hałasuje. 

Sprawdź nawleczenie nitki górnej - prawdopodobnie nitka spadła z szarpaka lub zablokowała się w którymś z punktów nawleczenia. 

2. Nie powstaje prawidłowy ścieg

Maszyna zaczyna szyć, jest prawidłowo nawleczona ale mimo to ścieg nie powstaje.

Prawdopodobnie masz zamontowaną nieodpowiednią igłę lub jeśli już zdążyłeś/-aś zmieniać igłę wkręciłaś ją za nisko lub za wysoko. Nawet na podstawowe potrzeby krawieckie musisz mieć przynajmniej powierzchowną wiedzę dotyczycącą igieł. Podstawowa zasada brzmi: jeśli szyjesz dzianinę koniecznie załóż igłę do szycia dzianin, jeśli natomiast szyjesz tkaninę koniecznie załóż igłę uniwersalną.

3. Igła się łamie

Przyczyn może być kilka:

  • za mocne naprężenie nitki;
  • źle włożona szpuleczka na dole;
  • źle zamontowana stopka;
  • stopka niewłaściwie dobrana do rodzaju ściegu (zwróć uwagę na to, że stopki mają różną wielkość otworów, np. stopka do wszywania zamka krytego ma mały wlot a stopka uniwersalna duży);
  • nieprawidłowo wkręcona igła;
  • nieprawidłowe ustawienia ściegu (na początku sprawdzaj ustawienia z instrukcją);
  • igła jest wykrzywiona i uderza w stopkę lub płytkę ściegową. 

4. Materiał opornie się przesuwa

Po jakimś czasie użytkowania masz wrażenie, że maszyna przestała przesuwać materiał z taką samą siłą jak na początku. 

Możliwa przyczyna to zapchany transporter. Odkręć płytkę ściegową i wyczyść maszynę w środku. W Internecie znajdziesz porady, żeby użyć powietrza w sprayu - dobry pomysł, ale zdecydowanie lepiej użyć po prostu odkurzacza :-) Jeśli macie taki z regulacją mocy - świetnie! W odróżnieniu od powietrza w sprayu odkurzacz wyciągnie wszystkie zabrudzenia zamiast “wpychać” je do środka. 

5. Różna gęstość szycia

Nitka zaczepia się na górze i zacina się lub masz ustawioną na pokrętle do regulacji naprężenia nitki górnej za dużą wartość. Kolejna możliwa przyczyna to jeszcze nie do końca umiejętne prowadzenie tkaniny; pamiętaj żeby nie przytrzymywać materiału za mocno i tym samym uniemożliwiać transporterowi maszyny prawidłową pracę. 

6. Maszyna szyje w miejscu

Sprawdź, czy maszyna ma włączony transport (czy ząbki wysuwają się ponad powierzchnię płytki ściegowej). Sprawdź, czy pokrętło do sterowania gęstością jest ustawione na wartość większą niż "0"

7. Przeciągnięte wiązanie

Ścieg na lewej i prawej stronie nie wygląda tak samo, czyli maszyna przeciąga wiązanie. 

Tak dzieje się wtedy, gdy źle nawleczesz dół lub górę albo pokrętło naprężacza ma za małą lub za dużą wartość. Jeśli ścieg na górze wygląda źle, sprawdź nawleczenie dołu, jeśli dół wygląda źle sprawdź górę - czyli zawsze zasada odwrotności.

 

8. Brzydki ścieg na spodzie materiału

Maszyna na górze ma ładny ścieg, a na spodzie widzisz pętelkowanie (potocznie nazywane krzakami lub kołtunami). 

Góra jest źle nawleczona lub nie opuściłeś/-aś stopki.

 

9. Wciągnięty materiał

Materiał wbił się do środka. 

Odkręć płytkę ściegową i delikatnie usuń wplątany materiał.

 

10. Zacięte nitki

Nitki zacięły się i nie możesz ruszyć kołem zamachowym. 

Podnieś stopkę. Spróbuj poruszać kołem z prawej strony maszyny przód-tył-przód-tył. Jeśli nie da się nim ruszyć rozetnij nitki i spróbuj je powyciągać; teraz koło zamachowe powinno już działać. Odkręć płytkę ściegową i upewnij się, że w środku nie zostały żadne nitki.

11. Ściegi nie wychodzą poprawnie

Ścieg overlockowy i ściegi ozdobne nie wychodzą poprawnie (np. materiał się zwija). 

Jeśli masz problem z wykonywaniem tych ściegów wykorzystaj dodatkowe akcesoria. Ściegi do obrzucania powinno się wykonywać przy użyciu stopki do ściegu overlockowego, a ściegi ozdobne powinno się wykonywać stopką z płozami i szerokim wejściem. Pamiętaj też, że przy wiotkich i cienkich tkaninach miejsce szycia może wymagać ustabilizowania (czyli wykorzystania wkładów takich jak flizelina lub choćby papier półpergamin).

12. Igła wpadła do środka

Igła złamała się w trakcie szycia i wpadła do środka.

Odkręć płytkę ściegową, zlokalizuj fragmenty igły i wyjmij je. 

13. Pokrętło do zmiany ściegu nie obraca się

Sprawdź, czy igła nie jest w pozycji dolnej (schowana poniżej poziomu płytki ściegowej).

14. Maszyna nie szyje prosto

Pytanie, czy chodzi o to, że ścieg sam w sobie nie jest prosty (tzw. “pływająca stebnówka”) czy chodzi o to, że linia szycia nie jest prosta i równa. Bo jeśli o ten drugi przypadek, to podpowiedź brzmi: maszyna nie będzie sama szyć prosto :-)

Zacznij ćwiczenia na kartce papieru, narysuj linie faliste, z kątami prostymi i kątami ostrymi, próbuj szyć po śladzie. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na materiale. Powtarzaj. W ten sposób dojdziesz do perfekcji.

 

15. Maszyna wyciąga nitkę z igły

Zostawiaj po wykonaniu każdego ściegu dłuższą nitkę z igły (przynajmniej 15 cm).

 

16. Cały czas zrywa mi nitkę

Znowu wracamy do opcji, że maszyna jest źle nawleczona na górze lub używasz za słabej, bawełnianej nitki. Nawlecz górną nitkę jeszcze raz; jeśli dalej zrywa, zmień nici na mocniejsze. Zmień zarówno nitkę na górze jak i na dole. Przyczyną zrywania nitki może być również stępiona/zużyta igła, zatem, wymień igłę na nową.

17. Inny ścieg niż na rysunku na maszynie

Sprawdź, jakie ustawienia dla danego ściegu sugeruje instrukcja. Obraz ściegu może się też różnić w zależności od tego, czy robisz go na wiotkim i cienkim materiale czy na sztywnym i dość grubym. Wiotkie tkaniny będą wymagały dodatkowego ustabilizowania (np. flizeliną lub półpergaminem jeśli robimy dziurki lub wykonujemy ściegi ozdobne). Obraz ściegu może też być zaburzony, jeśli używasz zbyt słabej nitki o słabym skręcie. 

18. Materiał ucieka spod stopki

Materiał w trakcie szycia rozciąga się, ucieka spod stopki. 

Jeśli masz w maszynie możliwość regulacji docisku stopki to moment na jego testowanie. Jeśli natomiast nie masz pokrętła do regulacji docisku spróbuj szyć przez półpergamin (jeśli masz bardzo wiotki materiał np. jedwab, włóż go pomiędzy papier). Przyczyną rozciągania mogą też być źle dobrane parametry ściegu. 

19. Maszyna zaczęła pracować głośno

Możliwe przyczyny:

  • resztki zerwanych nitek dostały się do środka; sprawdź szarpak - czy nie ma na nim obwiązanych resztek nitek;
  • resztki połamanych igieł, które dostały się do środka.

Maszyna może pracować głośniej, jeśli jest już bardzo zużyta, spróbuj ją odkurzyć, przeczyścić i naoliwić. 

20. Maszyna się Ciebie nie słucha

Twoja cierpliwość dzisiaj już się wyczerpała :-) Czas odpocząć i ją naładować!

 

Początki zawsze są trudne i tylko ten, kto nic nie robi, nie napotyka na swojej drodze trudności. 

Ta zasada dotyczy również pierwszego kontaktu z maszyną. Warto jednak być cierpliwym; zobaczysz, że wkrótce efekty wynagrodzą Ci cały wysiłek :-) 

A teraz… do maszyn!

Komentarze

Dzień dobry :) Kupiłam maszynę Minerva Next 363D. Wczoraj ją rozpakowałam i cieszę się niesamowicie :D Jednak maszyna ma bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach, jakby plastiku, czy to normalne i czy po jakimś czasie przestanie pachnieć? Bardzo dziękuję za pomoc :)
 
Dzień dobry,
Pani Elu, najlepiej będzie jak napisze nam Pani maila lub skontaktuje się z nami telefonicznie (881 223 393). Żeby dobrze dobrać maszynę potrzebujemy od Pani kilku informacji:
- co ma Pani zamiar szyć, jakie materiały, jak często
- w jakim budżecie chciałaby się Pani poruszać
- czy ma to być maszyna taka najtańsza, czy już ze śreniej półki cenowej, czy mechaniczna, czy elektroniczna z dodatkowymi udogodnieniami itd.


Odpowiedź na komentarz

Dzień dobry, chciałabym kupić swoją pierwszą maszynę do szycia, a że jestem laikiem w tej dziedzinie, nic nie wiem na temat szycia i maszyn, proszę o pomoc w wyborze, za co będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam ciepło i serdecznie Ela P
 
Dzień dobry, chciałabym kupić swoją pierwszą maszynę do szycia, a że jestem laikiem w tej dziedzinie, nic nie wiem na temat szycia i maszyn, proszę o pomoc w wyborze, za co będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam ciepło i serdecznie Ela P
 
Dzien dobry, pokrętło maszyny zaczęło dzialac bardzo opornie, ciężko się nim kręci , co za tym idzie powolne, wręcz niemozliwe szycie. Co moze byc tego przyczyną? Proszę o wskazowki.
 
Dzień dobry właśnie zamówiłem maszynę do szycia Łucznik Zofia II czy to dobry wybór czy lepsza była by Juno E1015 i czy muszę taką maszynę po zakupie oddać do regulacji pytam bo w wielu opiniach w internecie ludzie mówią że powinno się to zrobić??
 
Cześć Adrian, nie posiadamy w swojej ofercie maszyn marki Łucznik - nie bez przyczyny ;-) W każdym razie, szerzej na temat tych modeli się nie wypowiadamy.
Jeśli chodzi o maszyny marki Juno by Janome to są one gotowe do użycia, nie trzeba ich oddawać do żadnej regulacji ;)
 
Witam, mam maszynę Singer Brilliance 6180 i wkręcił mi się materiał do maszyny, ale nie mam pojęcia jak podnieść igłę do góry. Bez tego materiał nie wyjdzie. Proszę o pomoc z góry dziękuję.
 
Dzień dobry, Martyna:) Jeśli nic się nie dzieje po pokręceniu kołem zamachowym, to nie rób tego na siłę. Spróbuj odkręcić płytkę ściegową i delikatnie wyplątać lub odciąć materiał. Jeśli się uda, to porządnie wyczyść przestrzeń pod płytką z resztek materiału i nitek, nawlecz jeszcze raz i spróbuj przeszyć. Najlepiej zjedź najpierw igłą w dół za pomocą koła zamachowego i zobacz czy igła się nie wygięła i nie zahacza o stopkę.
 
Dzień dobry, swoją pierwszą maszyne kupiłam niedawno i nie mam zbyt dużego doświadczenia. Moja maszyna to Minerva next 363D polecana w filmie na Państwa kanale jako dobra dla początkujących i juz z niezłymi możliwościami ???? narazie spisywała sie dobrze natomiast jak to bywa na początku pojawiło sie masę pomysłów co moglabym uszyć... I tak pojawila sie potrzeba szycia przezroczystą nicią w dosc sztywnym materiale. Niestety nić wcina sie i blokuje na dole miedzy metalowymi elementami chwytacza, czy moge prosic o rade? Załączam zdjecie nici. Czy takimi nićmi w ogóle moge szyć na tej maszynie? Czy sa inne przezroczyste, odpowiednie? Czy może takimi nićmi mogę szyć tylko na określonych ustawieniach? Bardzo prosze o pomoc ????
 
Zdjecie nici https://uploads.disquscdn.com/images/5b490e8edf3bee5e27dc8e4d862b825246e546e3e704e6a7a4328908e20d1966.jpg
 
https://uploads.disquscdn.com/images/ab7c1b072f082deecb72ae88e34601d5d17a850d3f8fef2fa9b70748fb556a51.jpg
Dzień dobry, mam od kilku dni nową maszyną Husqvarna E20 (moją pierwszą w życiu :)). Naczytałam się o prawidłowych ściegach - że nitki łączą się w materiale i nie powinna dolna pojawiać się na górze, a górna na dole. Niestety u mnie ścieg prosty wygląda tak, że dolna nitka jest widoczna u góry. Próbowałam różnych ustawień naprężenia górnej nitki, zmieniałam igłę, materiał i nici. Szyję na złożonym (dwie warstwy) materiale. I nic nie pomaga. Czy jeszcze coś powinnam wyregulować, czy może taki ścieg jest poprawny? Na zdjęciu górna nitka w kolorze żółtym, dolna - niebieska.
 
Dziękuję za szybką odpowiedź.
 
Cześć Monia, ten ścieg jest poprawny :)
 
Dzień dobry :-) Mniej więcej od dwóch tygodni mam w domu Minervę MC90C. Maszyna ma opcję ucinania dolnej i górnej nitki. I kilka razy tak faktycznie ucięła. A teraz tnie tylko górną nitkę. Co może być tego przyczyną?
 
O czymś takim nigdy bym nie pomyślała... Faktycznie, nić może być już wiekowa. Zaopatrzę się w nowszą i sprawdzę:-) Dziękuję:-)
 
Cześć Aniu:) Czy nitka, której używasz nie jest przeterminowana? Miałam podobny problem, kiedy założyłam starą, wysuszoną nitkę.
 
Witam, właśnie rozpoczęłam przygodę z maszyną (Texi Joy 13). Mam problem ze ściegami "zagęszczonymi" (oznaczone np. E, F, G). Zygzak C i D wychodzi prawidłowo, ale E wygląda prawie jak linia prosta. Pozostałe ściegi "gęste" wychodzą bardzo rozciągnięte.
 
Faktycznie, po dokładnym wypróbowaniu różnych ustawień okazało się, że miałam źle ustawioną gęstość ściegu:)
 
Cześć Magdalena,
Czy możesz proszę powiedzieć, na jakim materiale, jaką igłą szyjesz? Jakich używasz nici? I co najważniejsze - jaką gęstość ściegu ustawiasz?

 
Witam. Jestem totalnym żółtodziobem, wczoraj pierwszy raz użyłam maszyny, dziś siedziałam z nią pół dnia :) mam maszynę Privileg 485, z czasów młodości mojej mamy. Dziś sama ogarnęłam instrukcje (tłumaczoną z niemieckiego), jednak mam dwa problemy:
1. Przy ściegu diamentowym mimo ustawień takich jak w instrukcji nie wychodzi mi on.
2. Nie mogę rozpocząć szycia od początku materiału bo wciąga mi go do płytki.

Z góry dziękuję za pomoc :)
 
Cześć Martyna :) Przyznam, że nie do końca jesteśmy w stanie rozszyforwać, co rozumieć przez ścieg diamentowy w maszynie. Możesz na maila [email protected] lub na FB podesłać nam zdjęcie tego ściegu, o którym mówisz?
Co do wciągania materiału pod płytkę: polecam trzymać nitki z tyłu i dopiero spróbować, ewentualnie nie podkładać materiału na samym brzegu, a zacząć odrobinę dalej. :)
 
Witam, mam starego Łucznika 466, dobra stara maszyna. Niestety wciskam pedał i ledwo rusza, kilka razy przeszyje i klops. Jak temu zaradzić? Zastanawiam się, czy nowy pedał coś zmieni, czy może to być kwestia silniczka.
 
Dzięki za odpowiedź. Teraz to raczej trudno będzie o sensowny kontakt z serwisem ;). Co prawda zamówiłam już nową maszynę, ale chciałabym jednak przywrócić starą do życia :)))
 
Cześć Jolanta :)
Może spróbuj skonsultować się z jakimś mechanikiem? Może to być kwestia rozrusznika, tak jak piszesz, natomiast jeśli to starsza maszyna, myślę, że warto to skonsultować ze specjalistą.
 
Witam, moja maszyna Singer Tradition nie pobiera dolnej nitki. Szyła normalnie i niestety załamała się igła(oczywiscie nowa igła została przykręcona) czy to mogło spowodowac jakiś przesunięcie mechanizmu?
Proszę o pomoc
 
Dziękuję za odpowiedź.
 
Dzień dobry,
Niestety na odległość ciężko jest stwierdzić jaka może być tego przyczyna. Najbezpieczniej skontaktować się będzie z serwisem, który być może podpowie co można zrobić w takiej sytuacji.
 
Dzień dobry, jestem początkująca :( Moja maszyna Singer Tradition zaczęłą szyć do tyłu. Kiedy przestawię ręcznie wajchę z przodu i ją trzymam, jest OK. Kiedy puszczam - szyje do tyłu. Co robię nie tak? Jak naprawić W maszynie nie ma żadnego ustawienia kierunku szycia, poza tą wajchą na przodzie. Pomóżcie, proszę.
 
Cześć :) Proponuję udać się do serwisu, wygląda to na uszkodzenie mechanizmu transportu.
 
Dostałam właśnie nowa śliczną maszynę Brother CS10
Pierwsza prosta linia poszła pięknie i to by było na tyle - na pierwszym zakręcie skucha - wyciąga się na górę dolna nitka i zamiast ładnego kąta prostego robi mi się łuk z wywleczoną nitką dolną... I tak już zostało - od tej pory cały czas przeciąga dolna nitkę na prawą stronę ...
Próbowałam każdego możliwego naprężenia górnej nici (ten model ma tylko możliwość regulacji naprężania góry) i zawsze wywleka mi dół do góry (przy naprężeniu 0 dodatkowo od spodu się majtaja luźne fragmenty dolnej nitki...) Przewlekalam na nowo i bez zmian. Zygzak to już w ogóle katastrofa (również niezależnie od naprężenia góry na prawej stronie jest linia z górnej nitki i wyleczone przez nią doły...)
Jakiś ratunek?
O czymś nie pomyślałam?
 
W CS10 nie trzeba przeciągać nitki na powierzchnię, dół nawleka się automatycznie po przeciągnięciu nitki przez tunel. W instrukcji jest to pokazane w zasadzie na samym początku - jest taki fragment obrazkowy z tekstem.
 
Dobry mąż ogarnął :)
Instrukcja nie pokazuje dokładnie jak założyć dolna nitkę, ani jak powinna ona przebiegać po przeciągnięciu na powierzchnię, a powinna przechodzić nad szpulką.
Może kogoś to poratuje :)
 
Witam, szyje Lucznikiem Helena. Przy sciegach ozdobnych na gorze pojawia sie "brzydka" strona, a pod spodem scieg prawidlowy. Problem w tym, ze haftujac litery, z gory wygladaja fatalnie, a jak przewracam material, sa "lustrzanym odbiciem".
 
Bardzo możliwe, że naprężacz nie działa prawidłowo. Łuczniki to niestety modele, które często miewają z tym problem. Spróbuj przytrzymać nitkę między palcami i samodzielnie nadać jej naprężenie. Jeśli to zadziała to znaczy, że naprężacz na pewno jest uszkodzony.
 
Proszę o pomoc, maszyna szyje mi w ten sposób ze dolny scieg jest prawidłowy a gorny luzny, załączam zdjęcie. Nie wiem co się stało https://uploads.disquscdn.com/images/56a4af432806df474eb2c7bdff425946837c956f6143ad8099fad2c77f9b073f.jpg
 
nie powinna przekroczyć kwoty 150 złotych (w zależności od miasta)
 
No generalnie im więcej pokręcimy czy to na górze czy na dole to z czasem trzeba będzie ją oddać do podregulowania :)
 
Dziękuję za odpowiedź, problem był w bebenku, przykrecilam trochę srubke i szyję dobrze. Ale podejrzewam że trzeba będzie za jakiś czas oddać do regulacji.
 
Karolina a spróbuj szyć tak, żeby trzymać górną nitkę nad maszyną między palcami - chodzi mi o to, żebyś dodała jej naprężenia.. Jaką masz wartość naprężenia na pokrętle? Jeśli maksymalną i ścieg tak wygląda to prawdopodobnie naprężacz się poluzował i trzeba ją oddać do regulacji
 
To maszyna SilverCrest mam ja juz trzy lata. Ostatnio zaczęłam duzo szyć. Wczoraj mąż mi ja wyczyscil i naoliwil, wszystko było ok a dzisiaj znów ten scieg na górze luźny ????
 
jaki to model maszyny? od jak dawna jej używasz? czy to nowy sprzęt?
 
Aha. A orientuje się Pani jak cenowo wychodzi taka regulacja?
 
Pomocy!!!! Jestem totalnie zielona jesli chodzi o szycie, tzn przeszywałam już parę rzeczy, chciałam się zabrać za akcesoria dla koni a konkretnie kantary (zależy mi bo to zależy od mojego być albo nie być!). Mam używaną maszyne przemysłową Juki DDL-8700 i na zakładkach tj 2 warsrwy taśmy nylonowej i 2 warstwy polaru, maszyna zapycha się w konsekwencji dolny scieg to kupa suplów i pozrywanych, powyciąganych nici. Moja znajoma jest krawcową, ona dała radę przeszyć dokładnie ten sam materiał tymi samymi nićmi na tej samej maszynie, ale nie potrafi mi wyjaśnić jak to robi, patrzyłam jak szyje, szyłam przy niej i ona jest w stanie to zrobić a ja nie i obie nie mamy już pomysłów! A ja boję się, ze uszkodzę tak maszyne! Pomocy!!!! ????
 
Na tak postawiony problem również nie mam pomysłu :) Możesz nakręcić film pokazujący jak szyjesz Ty oraz jak szyje Twoja znajoma krawcowa?
 
Witam. Szyję od pół roku na nowej juki hzl 353, wczoraj szyjąc Jersey z elastanem ściegiem owerlokowym ząbki transportera nie rzesuealy mi właściwie materiału a wręcz go wciągało. Na ściegu prostym było bardzo dobrze. Co robię źle?
 
Witam. Przydatny artykul szczególnie dla takiego świerzaka jak ja ????
Kupilam jakis czas temu zwykłą maszyne dla początkujących. Ćwiczę na niej ile mogę. Ale mam problem z dwoma rzeczami.
1. Gdy szszy zwykłym ściegiem zwykłą tkanine(poscielówkę) to nie idzie mi proste szycie. Nawet siłą nie jestem w stanie tego naprostować.
2. Wg. Instrukcji założyłam stopkę do guzików i płytkę osłaniającą ząbki transportera. Ale nawet przy podniesionej stopce nie mogę wsunąć tam guzika. Nawet cienkiego. A co dopiero przy opuszczonej.
Jaka moze być przyczyna? W mojej maszynie nie na opcji regulacji stopki. Czy moze byc tak, że została źle zamontowana fabrycznie?
Pozdrawiam ????

 
Cześć!
Na ten moment bardzo ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie, potrzebuję jednej informacji :-) jaką maszynę do szycia kupiłaś? Jaka to marka i model?
 
Kupiłam wczoraj nowa maszynę, mam już małe doświadczenia w szyciu a przynajmniej te proste, nawleklam biała nitke, bo potrzebowałam do odrobienia firanki, udało sie bez problemu. Założyłam inny kolor nitki i na tym stanęłam...nie szyję. W momencie kiedy wchodzi górna nitka w stopke, igła wychodzi bez nitki. Co robię źle, pomóżcie.
 
zly rodzaj nici bedzie zrywac
 
Cześć Bożena,
kolor nici nie ma wpływu na pracę maszyny :-) Czy na pewno prawidłowo nawlekłaś górę i dół? Daj znać! :)
 
Komentuj