Na pytanie czy w 2020 roku za ok 1000 zł można kupić dobrą maszynę do szycia, odpowiadamy: zdecydowanie tak! 1000 zł to kwota, która pozwala na zakup maszyny prostej w obsłudze, a zarazem solidnej i "rozwojowej". Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale o maszynach można. Mało tego – nawet powinno się. Ilość modeli dostępnych na rynku jest tak duża, że  dla kogoś, kto dopiero stawia swoje pierwsze kroki na "szyciowej" ścieżce, może być wręcz przytłaczająca. Nie martwcie się, macie przecież nas :)

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych na rynku modeli mechanicznych w budżecie do ok 1000 zł. Braliśmy pod uwagę jakość, a co za tym idzie solidność sprzętu, istotne funkcje, jakie poszczególni producenci oferują w modelach z tej półki cenowej oraz udogodnienia, na jakie może liczyć potencjalny użytkownik. Że jesteśmy dociekliwi – wiadomo, ale wszystko właśnie po to, abyście po przeczytaniu artykułu mogli zweryfikować swoje oczekiwania i z łatwością dopasować do nich maszynę, która będzie Wam towarzyszyć we wszystkich krawieckich zmaganiach.

Brother RH127

Na dobry początek Brother RH127. To maszyna, która będzie odpowiedzią na szereg potrzeb szycia domowego. Ma 27 ściegów: użytkowych, wzmocnionych oraz elastycznych, więc doskonale sprawdzi się w poprawkach i przeróbkach krawieckich, a także pozwoli spełnić się w szyciu dekoracyjnym lub modowym. Wyposażona jest w chwytacz rotacyjny, zatem będzie pracowała ciszej niż modele z chwytaczem wahadłowym. Możemy regulować w niej zarówno długość, jak i szerokość ściegu, posiada funkcję automatycznego (jednoetapowego) obszywania dziurki oraz wbudowany nawlekacz nici. Maszyna nie posiada stopniowania regulacji docisku stopki, która ma znaczenie w przypadku szycia materiałów o zróżnicowanej grubości. Producent określa ją jako automatyczną, a więc maszyna sama dopasuje siłę docisku do materiału, jakiego użyjemy. 

Automatyczny docisk stopki: hit czy mit?

Z automatycznym dociskiem stopki jest tak, że jedni w niego wierzą, drudzy nie. Pewne jest to, że jeśli nie szyjemy dużo, jeśli nie planujemy szycia całej garderoby to automatyczny docisk stopki zaspokoi nasze potrzeby. Dla osoby zaawansowanej, często szyjącej trudne materiały (np. skóra, welur, nubuk), takie rozwiązanie czasami może nie być wystarczające. Brother RH127 jest owszem, dość mocny i na pewno solidny, ale część podzespołów zewnętrznych jest wykonana z tworzywa, co tłumaczy po części niższą cenę. To maszyna dla kogoś, kto chce się w tematyce krawieckiej rozwijać, kto nie chce mieć tylko podstawowej maszyny, ale potrzebuje ciut więcej, natomiast ktoś, kto szyje dużo, powinien czytać nasz artykuł dalej.

Janome Jubilee 60507

Modelem o zbliżonych funkcjach, ale posiadającym stopniową regulację docisku stopki jest Janome Jubilee 60507. To jubileuszowy (Janome sprzedało aż 60 milionów egzemplarzy!) model japońskiej marki Janome, wyposażony w najważniejsze ściegi (stebnowy, zygzag, owerlokowy, kryty) i funkcje, o których pisaliśmy wyżej (patrz Brother RH127). Z ciekawostek – model ten posiada opcję wyłączenia transportu materiału, przydatną przy okazji cerowania, patchworku, czy choćby przyszywania guzików. [Maszyna aktualnie kosztuje nieco ponad 1000 zł]

Elna 320 Explore

Funkcjonalnie bliźniaczą do Janome Jubilee 60507 maszyną jest Elna 320 Explore. Pod kątem gabarytów, wagi i stabilności oba modele są bardzo solidne. Cały korpus i trzpień do szpulowania są metalowe, a co za tym idzie: w praktyce czuć po ich stronie większą moc i odrobinę większą tolerancję dla szycia bardzo zróżnicowanych materiałów. O ile Janome Jubilee 60507 ma w zestawie standardowym bogatszy zestaw stopek, o tyle Elna 320 Explore posiada sztywną walizkę. Biorąc pod uwagę kryterium cenowe – w tym przypadku korzystniejszą opcją jest Elna 320 Explore. [Elna 320ex kosztuje obecnie ponad 1200 zł]

Juki HZL 353 ZR-A

Przy okazji tego zestawienia nie sposób pominąć również Juki HZL 353 ZR-A. To solidna maszyna, w której pojawia się opcja bardziej rozbudowanego, 7-punktowego systemu transportu, będącego gwarantem uzyskania wysokiej jakości ściegu i możliwości szycia przy samej krawędzi materiału. Maszyna wyposażona jest w 21 ściegów, płynną regulację długości i szerokości ściegu – przy czym szerokość ściegu można regulować aż do 7mm, co znajdzie zastosowanie np. podczas obszywania dziurek w grubszych materiałach, w których przy standardowej, 5mm szerokości, możemy mieć trudności z przeciśnięciem guzika przez dziurkę. Jeśli już o obszywaniu dziurek, Juki HZL 353 ZR-A obszywa je w trybie automatycznym. Do zestawu standardowego dołączona jest również sztywna walizka. [Maszyna obecnie kosztuje nieco ponad 1000zł]

Jaki jeszcze model musisz poznać zanim wybierzesz swoją maszynę do 1000zł? Odpowiedź brzmi...

Minerva B32

Wzmocniona, solidna konstrukcja i metalowe podzespoły. Model, który został stworzony do nieco intensywniejszego szycia grubszych rzeczy. Planujesz szyć torebki, kosmetyczki, nerki, plecaki? Śmiało możesz do współpracy zaprosić Minervę B32, która posiada wbudowany chwytacz wahadłowy ale jak na takie rozwiązanie pracuje zaskakująco cicho. Minerva B32 obszywa dziurki w trybie automatycznym, ma przyjemne i zdrowe dla oka oświetlenie LED, zestaw najpotrzebniejszych ściegów i ich płynną regulację długości.

Singer 4423 Heavy Duty

Singer 4423 Heavy Duty ma porównywalne z poprzednikami funkcje: możliwość regulacji długości i szerokości ściegu (w tym przypadku szerokość ściegu do 6mm) oraz bardzo mocny, bo aż 90W silnik! Posiada regulowany docisk stopki – co istotne, w tym modelu jest to regulacja płynna, a nie stopniowa, jak w Elna 320 Explore czy Janome Jubilee 60507. Podobnie jak Juki HZL 353 ZR-A posiada 7-punktowy transport. W porównaniu z wymienionymi wcześniej maszynami, mimo zastosowania chwytacza rotacyjnego, Singer 4423 Heavy Duty jest o wiele głośniejszy, nie przesadzimy, określając go nawet mianem „traktora” wśród maszyn. Będziemy ciut czepialscy, ponieważ w przypadku tego modelu okres gwarancji jest 2-letni, podczas gdy pozostali producenci oferują gwarancję 3-,  5-, a nawet 6-letnią. Niemniej, by decyzja o odrzuceniu tej maszyny z rozważań nie była taka prosta, musimy nadmienić, że po podłożeniu baaaaardzo dużej ilości warstw jeansu, Singer Heavy Duty nie ma najmniejszego zamiaru się zatrzymać. Określenie „heavy duty” nie wzięło się znikąd! Naprawdę bardzo trudno jest znaleźć takie domowe zadanie krawieckie, któremu nie sprostałaby ta maszyna. 

Elna 240 Explore i Husqvarna E20

Godnymi uwagi modelami do 1000zł są także Elna 240 Explore i Husqvarna E20. To maszyny na stalowych podzespołach z bardzo silnym wkłuciem igły. Posiadają możliwość regulacji długości i szerokości ściegu, regulację docisku stopki (W Elnie stopniową, w Husqvarnie płynną), wyłączany transport oraz w odróżnieniu od wszystkich wcześniej wymienionych maszyn, chwytacz wahadłowy. Gdybyśmy jednak mieli wybrać model, który lepiej sprawdzi się w pracy z trudnym materiałem, wskazalibyśmy na Elna 240 Explore. [Elna 240 kosztuje około 1100 zł]

 

Bernina Bernette Sew&Go5

Szwajcarska marka produkująca maszyny do szycia z półki premium, posiada również w swojej ofercie model mechaniczny z solidnym chwytaczem wahadłowym i regulowanym ręcznie dociskiem stopki. Mowa o Bernina Bernette Sew&Go5, która jest bliźniaczo podobna do Singera z serii Heavy Duty, lecz posiada dłuższą gwarancję (3 lata) oraz bardziej wytrzymały chwytacz wahadłowy, który pomimo swojej konstrukcji jest wyjątkowo cichy. Warto również inne udogodnienia i funkcje, takie jak: nawlekacz igły, wolne ramię, pełna regulacja szerokości i gęstości ściegu, automatyczne obszywanie dziurki czy też oświetlenie LED.

Chwytacz rotacyjny czy wahadłowy?

Jeśli nasunęło Wam się pytanie, który z chwytaczy jest lepszy, odpowiadamy: to znowu bardzo subiektywna kwestia. Obiektywnie możemy powiedzieć, że chwytacz wahadłowy jest głośniejszy. Rotacyjny uchodzi za bardziej przyjazny dla początkujących (takie słuchy chodzą wśród naszych Kursantek), natomiast jeśli teraz wyobraziliście sobie, że chwytacz wahadłowy to dla Was czarna magia, uspokajamy, po pierwszym nawleczeniu i włożeniu nitki do bębenka na pewno się polubicie. Drobną różnicą, oprócz designu obu modeli jest to, że Husqvarna E20 pracuje ciszej niż Elna 240 Explore. Zatem jeśli szukacie dobrej maszyny, która nie zrujnuje Waszego portfela, a rodzaj chwytacza nie jest głównym kryterium wyboru, warto przyjrzeć się tym dwóm modelom. 

Janome 415 i Janome 419S

Wisienkami na naszym torcie są maszyny Janome 415 i Janome 419S. Oba modele mają dodatkowo wzmocnioną, metalową obudowę. Polecane są zarówno chałupnikom, jak i szkołom nauki szycia. Sprawdzają się idealnie na warsztatach oraz w pracowniach krawieckich. Jeśli szukacie solidnie wykonanej, mocnej i uniwersalnej maszyny do domowych prac, która przeszyje naprawdę grube materiały i będzie niezawodna przez wiele lat, podpisujemy się pod każdym z tych modeli. Oba mają chwytacz wahadłowy, a więc będą dość głośne. Oprócz widocznej na pierwszy rzut oka różnicy cenowej, Janome 415 i Janome 419S będą różniły się od siebie drobnymi funkcjami. 419S ma regulowany docisk stopki i 19 ściegów użytkowych, podczas gdy model 415 regulacji docisku stopki nie posiada, a ilość ściegów użytkowych jest nieznacznie mniejsza (15 ściegów). Oba modele posiadają w zestawie sztywną walizkę i do obu dołączone są dodatkowe stopki. W przypadku zakupu na firmę, Janome oferuje również możliwość wydłużenia gwarancji do 6 lat na zakup wspomnianych maszyn. [Aktualnie nieco ponad 1000 zł]

Podsumowanie

Początkowo mieliśmy plan, aby wśród wymienionych tutaj maszyn stworzyć ranking, natomiast nie od dziś wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (i szycia;-)). Poniżej znajdziecie klasyfikację maszyn ze względu na ich możliwości. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam dokonać najlepszego wyboru, uszytego na Waszą miarę:)

Klasyfikacja maszyn do 1000 zł ze względu na ich możliwości

Maszyna mechaniczna do ok 1000 zł z chwytaczem wahadłowym, przeznaczenie: szycie domowe, np. podszywanie zasłon, firanek, pościeli, etc.:

Maszyna mechaniczna do 1000 zł z chwytaczem rotacyjnym (łatwiejsze i wygodniejsze nawlekanie, cichsza praca); szycie domowe, np. podszywanie zasłon, firanek, pościeli, etc.:

Maszyna mechaniczna do ok 1000 zł z chwytaczem rotacyjnym i regulowanym dociskiem stopki; intensywne szycie domowe, np. zasłony, firanki, jeans, szycie ubrań i wiele innych:

Maszyna mechaniczna do ok 1000 zł z chwytaczem wahadłowym, szycie jedwabiu, elastycznej dzianiny, a także lekkiej skóry i kilku warstw jeansu; bardzo intensywne szycie:

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej