Jedni powiedzą, że parownica to rozwiązanie dla leniwych i tych, którzy prasować po prostu nie lubią i od tej czynności uciekają jak od ognia. Ale… z drugiej strony znaleźliby się tacy, którzy całkiem słusznie zauważyliby, że parownica to genialne wsparcie dla perfekcjonistów, którzy cenią ubrania o gładkim, estetycznym i świeżym wyglądzie, a nie mają nadmiernej ilości czasu na stanie przy desce do prasowania. Jeśli masz trochę czasu i chcesz zobaczyć, jak parownica sprawdza się w praktyce, zobacz nasz LIVE na fanpage'u na Facebooku:  

 

Zanim samodzielnie stwierdzisz, dla kogo (i czy również dla Ciebie) jest dedykowana parownica do ubrań, zapoznam Cię ze specyfikacją tego sprzętu oraz z jego zaletami i wadami. 

Zacznijmy od początku: co to jest parownica do ubrań?

Steamer, a w języku polskim parownica, to sprzęt, który jak wskazuje nazwa, posługuje się parą wodną. Na rynku znajdziesz parownice ręczne oraz stojące i w zależności od typu, będą one mieć różne zbiorniki z wodą. Chodzi oczywiście o ich pojemność. W przypadku parownic ręcznych największym problemem są bardzo małe zbiorniki, które niejednokrotnie pozwalają na wygładzenie jednego, maksymalnie dwóch ubrań i wymagają ponownego napełnienia. W przypadku parownic stojących do dyspozycji otrzymujemy dużo większy komfort “ilościowy”, to znaczy: w zależności od wielkości zbiornika, za pomocą parownicy stojącej, uprasujesz wszystkie zasłony w mieszkaniu (o ile posiadasz ich standardową ilość :-)), odświeżysz sporą ilość ubrań w szafie oraz zdołasz wygładzić powierzchnię całej kanapy. 

Jak działa parownica? 

Wiesz już, że ma zbiornik z wodą i że przy jego użyciu wytwarza parę wodną. Dzięki niej możesz wygładzać i prasować różne powierzchnie. W całym procesie najważniejszy jest wyrzut pary, określany w opisach jednostką “g/min” - im wyższa wartość, tym skuteczniejsze prasowanie. Powierzchnia z dziurkami, z której wydobywa się para powinna się nagrzewać - dzięki temu parownica nie wypuszcza wraz z parą kropelek wody. Do tego wszystkiego powinniśmy mieć możliwość regulowania ilości wyrzucanej pary. 

Czy parownica może zastąpić żelazko? 

I tak i nie. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Na co dzień spotykamy bardzo dużo rodzajów materiałów i za pomocą steamera możemy chcieć wyprasować bardzo różne rzeczy. Jeśli pod lupę weźmiemy cienkie i bardzo delikatne materiały, to ich prasowanie za pomocą parownicy na pewno będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, aniżeli za pomocą żelazka. Największą przyjemność przynosi wygładzanie materiałów sztucznych i syntetycznych - w tym przypadku parownica ma największą skuteczność. Z drugiej strony, surowce grubsze, sztywniejsze i bardzo mocno pogniecione, nie będą w 100% posłuszne parownicy. Tutaj żelazko będzie niezastąpione. W tym akapicie warto wspomnieć o dwóch cechach, które odróżniają steamer od tradycyjnego urządzenia prasującego: zdolność do usuwania nieświeżych zapachów oraz dodatkowa funkcjonalność, której nie ma żelazko a mianowicie szczotka (do samodzielnego montażu, znajduje się w zestawach standardowych), która ściągnie z ubrań czy tapicerki włosy, sierść i pyłki.

Kiedy parownica nie zastąpi żelazka?

Najważniejsza do podkreślenia jest rzecz oczywista: parownica to nie żelazko, a co za tym idzie parownica nie prasuje (w powszechnym znaczeniu tego słowa). To oznacza, że jeśli po praniu posiadasz bardzo wygniecioną koszulę (idealne słowo potoczne, w pełni oddające stan tejże koszuli - “wymiętoloną”) garniturową z usztywnianym kołnierzykiem, to nie ma cudów: z tym parownica nie wygra.

Kiedy parownica na pewno może zastąpić żelazko? 

 • w sytuacji, w której chcemy odświeżyć tapicerkę: auta, kanapy, foteli, poduszki etc.;
 • kiedy chcemy przywrócić nieco przykurczoną rzecz do rozmiaru sprzed prania - tzw. przeparowanie i powrót włókien do ich pierwotnego rozmiaru;
 • parownica odświeża, wygładza, usuwa delikatne zagniecenia od siedzenia (np. te na plecach, pośladkach) czy zagniecenia na rękawach od zginania łokci i prowadzenia auta;  
 • wracając do przykładu wymiętolonej koszuli - jeśli od razu po praniu wyprostujesz i powiesisz ją na wieszaku to tak wyschniętą w większości przypadków bez problemu wygładzisz parownicą bez konieczności prasowania żelazkiem;
 • do odświeżenia płaszczy, żakietów i marynarek zwłaszcza tych szytych z takich surowców jak: welur, aksamit, welwet, boucle, chanelka, wełna parzona, etc. Te i inne materiały o podobnej specyfice, potraktowane żelazkiem mogą “wyświecić się” - na pewno znasz zjawisko przypalenia materiału, kiedy dotkniemy zbyt rozgrzaną stopą żelazka do materiału, a to na zgrubieniu pozostawia nieusuwalny, brzydki ślad. 

Parownica stojąca czy mobilna? 

Jak zawsze - zależy. Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie można po prostu wziąć pod pachę i zabrać ze sobą, czyli w praktyce spakować do walizki i zabrać na wakacje lub wyjazd służbowy, to oczywiście swoją uwagę skieruj w kierunku parownicy mobilnej, np. takiej jak Philips styletouch pure. We wszystkich innych sytuacjach zdecydowanie lepiej postawić na parownicę o większych gabarytach. Głównie z uwagi na pojemność zbiornika. Przy okazji - na jakie parametry jeszcze należy zwrócić uwagę? 

Ważne parametry techniczne: 

 • Wyrzut pary - ile g/min?
 • Pojemność zbiornika na wodę
 • Długość kabla
 • Moc
 • Możliwość regulacji strumienia pary
 • Płyta - czy się nagrzewa czy nie? 
 • Szczotka w zestawie - czy jest, czy jej nie ma?

Największe zalety: 

 • szybko się nagrzewa
 • może pracować w pionie, poziomie, po skosie 
 • łatwo prasować duże powierzchnie - powieszone wilgotne po praniu zasłony, firanki, pościel, obrusy itd.
 • idealna przy trudnoprasowalnych powierzchniach - krok, falbanki, główki rękawów, etc.
 • usuwa nieprzyjemny zapach, odświeża

Największe wady: 

 • nie działa na wszystkie materiały, gdyż nie działa siłą docisku (tak, jak żelazko)
 • w przypadku parownic, które nie mają podgrzewanej stopy, w trakcie parowania może dochodzić do wyrzutu kropli wody, które na niektórych materiałach będą zostawiać plamki 

Zakres cen:

 • najtańsze modele: dostępne nawet w okolicach 200 złotych, ale w przypadku tak taniego sprzętu należy liczyć się ze sporą ilością "kompromisów"
 • rozsądne cenowo, przyzwoite i zaspokajające domowe potrzeby: w okolicach 350 złotych, takie jak: 

Steamer FLYCO - różowy:

Steamer FLYCO - zielony: 

 • droższe, oscylujące w okolicach 900 złotych, sprawdzą się zarówno w domu, jak i małym zakładzie krawieckim, atelier, showroomie z ubraniami: 

Steamer Texi Master - kolor bordowy 

Steamer Texi Master - kolor złoty 

Steamer Texi Master - kolor srebrny

Steamer Texi Master - kolor niebieski 

 • najdroższe parownice będą sięgać nawet 2000 złotych i będą to sprzęty bardzo wysokiej klasy, np. z wyrzutem zimnej pary, która staje się ciepła dopiero po kontakcie z materiałem; 

Podsumowanie: 

Jeśli denerwują Cię zagniecenia na rękawach oraz na marynarce, ślady od siedzenia w aucie i do tego wszystkiego nie masz czasu co rano odświeżać wyglądu koszuli, a nie masz wyjścia - musisz wyglądać estetycznie i elegancko - para ze steamera służy pomocą. Pamiętaj - parownica wygładzi oraz odświeży Twoje ubranie, ale go nie uprasuje - to może zrobić tylko żelazko, zwłaszcza jeśli mówimy o prasowaniu sztywnych i grubych materiałów z trudnymi do usunięcia zagnieceniami. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zostaw komentarz pod tym wpisem a odpowiemy najszybciej, jak tylko będziemy mogli :) 

 

Najnowsze wpisy na blogu

Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?
maszyny do szycia

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Dodano 01.06.2020
Czytaj więcej
Elna 264D - solidny, tani i dobry overlock
owerloki

Jeśli szukasz solidnego overlocka, który uzupełni Twój domowy park maszyn i pozwoli Ci na profesjonalne wykańczanie swoich wyrobów, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu, to Elna 264D, to propozycja dla Ciebie.

Dodano 18.03.2020
Czytaj więcej
Maszyny Juki z serii G
maszyny do szycia

Jeśli poszukujesz nowoczesnej maszyny komputerowej o eleganckim wyglądzie, ale rozwiązaniach technologicznych zaczerpniętych z maszyn przemysłowych, to Juki z serii G (HZL-G120 i HZL-G220) będzie jednym z lepszych wyborów.

Dodano 16.03.2020
Czytaj więcej