Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 2

Dysponujesz już parkiem maszynowym do prowadzenia pracowni i zastanawiasz się co jeszcze kupić?

Masz już wybrany zestaw maszyn niezbędnych do prowadzenia działalności i zastanawiasz się, co jeszcze należy dokupić? W tym wpisie przedstawiamy Ci wszystkie najważniejsze dodatki, akcesoria i osprzęt przydatne jako wyposażenie małej pracowni krawieckiej.

Maszyna? Jest! Owerlok? Jest! Hafciarka? Na pokładzie.

Tkaniny i pasmanteria wstępnie wybrane, można zabierać się do pracy ale… zaraz, zaraz. Czym to wszystko pokroić? Czym zszyć? Czym narysować a czym uprasować? Ten artykuł to pigułka wiedzy dla wszystkich tych, którzy właśnie przystępują do wyposażania swojej pierwszej małej lub średniej pracowni krawieckiej. W jednym miejscu zebraliśmy dla Ciebie całe podstawowe i najważniejsze akcesoria - od nitki przez igłę, po nożyczki, manekina aż do żelazka. Pomijając indywidualne preferencje i rzeczy charakterystyczne dla danego produktu, w tym wpisie znajdziesz wszystko, co potrzebne do uruchomienia małej produkcji krawieckiej.

Wyposażenie pracowni krawieckiej - Zacznijmy od prasowania

Nie ma szycia bez prasowania! Od tej zasady nie da się uciec. Jeśli planujesz jakąkolwiek działalność związaną z szyciem odzieży, czy to damskiej, czy męskiej, lub myślisz o szyciu w stylu home decor tj.: poszewki, obrusy, zasłony, firanki itd. Dla oszczędności czasu i lepszego efektu pracy, musisz zaopatrzyć się w dobry sprzęt prasujący.

Dlaczego zestaw: żelazko domowe i zwykła deska z płyty wiórowej nie będzie wystarczający?

Przede wszystkim, żelazko domowego typu ma mały zbiornik na wodę, a co za tym idzie generuje parę przez krótki czas. Ponadto generuje jej stosunkowo mało (a na pewno mniej niż żelazko przemysłowe). Wyrzut pary, czyli siła strumienia również jest mniejsza. Jeśli do tego dodamy zwykłą deskę z płyty wiórowej, która nie przepuszcza powietrza i nie jest odporna na wilgoć, otrzymujemy antyzestaw do prasowania, skutecznie zniechęcający do uprasowania choćby jednej rzeczy oraz wykonywania prasowania międzyoperacyjnego. A jak wiemy, prasowanie w szyciu to podstawa idealnego efektu i wysokiej jakości.

Skoro nie żelazko typowo domowe i zwykła deska, to co powinieneś wybrać?

Wszystko zależy od tego, co dokładnie planujesz szyć i w jakich ilościach.

Małe ilości i niezbyt intensywne szycie

Wystarczy Ci bardziej profesjonalne rozwiązanie domowe czyli powiedzmy “hobbystyczny” generatory pary:


oraz do kompletu podstawowa metalowa deska do prasowania:

 

Średnie ilości, nieco bardziej intensywne szycie czyt. szycie jako codzienna praca

Zaufaj mi, że Twoje minimum to podstawowy przemysłowy generator pary

oraz podstawowy stół przemysłowy z odsysaniem powietrza i podgrzewaną powierzchnią prasującą. Dzięki podgrzewanej powierzchni deski niektóre rzeczy prasują się… same.    Stół prasowalniczy Rotondi MINI 9S    

 

Duże ilości i bardzo intensywne szycie czyli czas operacyjny zaczyna mieć naprawdę duże znaczenie!

W takiej sytuacji powinno się postawić na kompletny stół, zawierający od razu wytwornicę pary i do tego (oddzielnie) żelazko:

Takie rozwiązanie będzie najbardziej ergonomiczne, stabilne i solidne.

 

Jakie jeszcze sprzęty do prasowania mogą Ci się przydać?

Po pierwsze parowiec.

Przy czym to nie będzie sprzęt dla każdego. Zatem w jakiej sytuacji powinno się go nabyć?

Idealnie sprawdza się przede wszystkim przy cienkich i delikatnych tkaninach takich jak: jedwab, szyfon, muślin etc. W przypadku grubszych tkanin takich jak: wełna, aksamit, flausz działa jako forma odświeżenia, podniesienia włosa - nie do końca jako narzędzie stricte prasujące. Zatem jakie jest najlepsze zastosowanie parowca? Poprawki krawieckie, szycie sukien ślubnych i wieczorowych, miejsca specjalizujące się w czyszczeniu i konserwacji odzieży.

  •     Steamer TEXI MASTER SILVER METALLIC


Istnieje jeszcze coś takiego jak prasowalnica. Kiedy się sprawdzi?

W przypadku małej pracowni lub atelier traktowałabym to jako rzecz z serii "Jeśli wystarczy mi pieniędzy…" W przypadku zadań krawieckich (czyli szycia) sprawdza się idealnie tak naprawdę tylko na etapie podklejania poszczególnych elementów np. podklejania mankietów, stójki, kołnierza etc. Jeśli chodzi o prasowanie gotowych ubrań - zamknięcie odzieży w parownicy zawsze kończy się zaprasowaniem rantu lub powstaniem zagniecenia na dalszej części prasowanego asortymentu.

oraz z podstawą:

Świetnie natomiast sprawdzi się w trakcie prasowania wszystkich form płaskich: poszewek, pościeli, firanek, ręczników, obrusów etc.

Wyposażenie zakładu krawieckiego: noże i nożyce

Dobre nożyczki to podstawa. Ale co to tak właściwie znaczy "dobre nożyczki"?

Nożyce, które zapewnią Ci komfort pracy charakteryzują się przede wszystkim:

  • ostrością;
  • równą powierzchnią krawędzi tnących (to oznacza, że nigdy przenigdy nie używamy nożyczek krawieckich do cięcia papieru, kabli, roślin czy innych surowców, które nie są tkaniną oraz pilnujemy, żeby w trakcie cięcia nie trafić np. na szpilkę i nie dopuszczamy do spadania nożyczek na podłogę);
  • wygodny uchwyt (i to będzie niestety dość indywidualna sprawa dlatego warto “swoje idealne nożyczki” najpierw wypróbować a potem dopiero je zakupić przy czym na pewno spośród wszystkich nożyczek jesteśmy w stanie wskazać Wam te, które zwykle dobrze układają się w dłoni i nie powodują odcisków)

Ile nożyczek potrzebujesz? Zależy :-) Ale na pewno jedna para to za mało.

Rekomendowane nożyczki (kolejność sugeruje naszym zdaniem najlepsze nożyczki)

Klasa premium:

Raz kupione, przy odpowiednim użytkowaniu wystarczą na całe życie. Można je ostrzyć wielokrotnie, dobrze układają się w dłoni, są wygodne i co najważniejsze mają idealnie spasowane ostrza. Ich cena może natomiast nieco odstraszać ale z całą pewnością nożyczki to sprzęt, w który warto zainwestować.

Co w przypadku, w którym chcemy kupić porządne nożyczki, planujemy posiadać kilka par a wśród nich jedne wiodące? Spokojnie możesz postawić na nożyczki wysokiej klasy takie jak:

Ciekawa alternatywa dla zmęczonych palców, zapobiegają powstawaniu odcisków:

Nożyczki ze średniej półki ale w zupełności wystarczające na potrzeby małej produkcji. W przypadku zakupu takich nożyczek na pewno powinniśmy zaopatrzeć się w dwie pary:

Nożyczki krawieckie dla leworęcznych:

Co, poza dużymi nożyczkami krawieckimi, należy kupić?

Konieczność to małe nożyczki do precyzyjnych prac

oraz podręczny obcinak do nici  

oraz podręczna ostrzałka

Ponadto przyda się nóż krążkowy

do cięcia precyzyjnych małych form, bardzo przydatny przy patchworku i w trakcie szycia dla dzieci. Świetnie radzi sobie również z cięciem delikatnych, letnich i wiosennych tkanin, które "unoszą się" w trakcie cięcia klasycznymi nożycami.

Następnie nóż tarczowy - zobacz noże tarczowe

Przy jakiejkolwiek ciut większej produkcji niż jedna bluzka, jedna sukienka i jedne spodnie; za każdym razem, kiedy będziesz wycinać powyżej 3 sztuk tego samego ubrania z jednego rozmiaru wycinanie tego nożyczkami będzie kompletną stratą czasu; dobry nóż tarczowy z ostrą powierzchnią tnącą bez problemu w szybkim tempie przetnie do kilku a nawet kilkunastu warstw materiału; nóż tarczowy można dobrać do wycinania cienkich i średnich materiałów lub grubych.

Rekomendowane modele noży traczowych

    jako wyposażenie małej pracowni krawieckiej:

  •     Nóż tarczowy JAPSEW YJ-65    

    do średniej pracowni krawieckiej:

  •     Nóż tarczowy JAPSEW RS-100
  •     Nóż tarczowy SU LEE RC-280
  •     Nóż tarczowy DAYANG RSD-100

    jako wyposażenie zakładu krawieckiego i intensywnej pracy:

  •     Nóż tarczowy TEXI ZORRO 100
  •     Nóż tarczowy SC-100K
  •     Nóż tarczowy MB-60

Ponadto, maty samogojące, które będą niezbędne w przypadku chęci korzystania z małego noża krążkowego:

Mamy czym ciąć i mamy czym prasować. Co dalej?

Akcesoria dodatkowe do wyposażenia pracowni krawieckiej

Przede wszystkim, żeby zacząć, wcale nie musimy kupić wszystkich akcesoriów i dodatków z poszczególnych kategorii asortymentu sklepu. Gdyby tak podejść do sprawy, z całą pewnością ⅓ zakupów przynajmniej przez kilka miesięcy zbierałaby kurz z powietrza. Niemniej jednak jest kilkanaście rzeczy, które powinniśmy mieć od samego początku i są to:

Absolutna podstawa: pakiet zapasowych igieł

Nawet jeśli nie będą się łamać, będą się tępić a co za tym idzie będą wymagały wymiany na nowe. W jakie pakiety powinno się zaopatrzyć? Wszystko zależy od tego, co masz w planach szyć. Wśród igieł istnieje szeroki podział na grubości szytych surowców oraz ich gatunek (od cienkich i delikatnych tkanin takich jak jedwab czy szyfon aż do grubych np. filc, wełna, flausz itd.)  Jeśli dopiero startujesz ze swoją działalnością krawiecką i nie wiesz jakie są rodzaje igieł, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem Igły do maszyny do szycia - rodzaje i zastosowanie

Jeśli po lekturze nadal nie wiesz i potrzebujesz naszej pomocy poniżej zebrałam dla Ciebie pakiet najpotrzebniejszych igieł, które po prostu zawsze, w którymś momencie szycia, będą przydatne:

Pakiet igieł uniwersalnych we wszystkich możliwych grubościach do szycia prawie wszystkich rodzajów tkanin (nie dzianin!)

  • Igły Schmetz uniwersalne do tkanin, 10 szt. 2x70, 3x80, 3x90, 2x100

Taki pakiet to idealne rozwiązanie do bardzo małej pracowni i wręcz jednoosobowej działalności. Przy nieco większej ilości szycia najbardziej przyszłościowym i optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pakiety po 5 sztuk igieł w każdej grubości to jest:

  • Igły Schmetz uniwersalne do tkanin, 5 szt. 5x70
  • Igły Schmetz uniwersalne do tkanin, 5 szt. 5x90

Podobny pakiet możesz zakupić do szycia dzianin z dużą zawartością naturalnej przędzy:

pakiet różnych grubości:

  •     Igły Schmetz z kulką do dzianin, 5 szt. 2x70, 2x80, 1x90

oraz pakiety po 5 sztuk z każdej grubości:

  •     Igły Schmetz z kulką do dzianin, 5 szt. 5x70    
  •     Igły Schmetz z kulką do dzianin, 5 szt. 5x80    
  •     Igły Schmetz z kulką do dzianin, 5 szt. 5x90

Do szycia dzianin syntetycznych, składających się głównie z elastanu, stretchu, poliamidu:

  •     Igły Organ do stretchu, 5szt. 3x75, 2x90    
  •     Igły Schmetz do stretchu, 5 szt. 5x75    
  •     Igły Schmetz do stretchu, 5 szt. 5x90

Do szycia cienkich, delikatnych, wiotkich tkanin:

  •     Igły Schmetz do jedwabiu i mikrofazy, 5 szt. 2x60, 2x70, 1x80

Ten zestaw warto posiadać bo to bardzo często ostateczna broń w walce z…. uwaga, dziwnymi dzianinami!

Jeśli będziesz haftować:

  •     Igły Schmetz do haftowania 5 szt. 3x75, 2x90

Do szycia skóry, laminatów, tkanin technicznych, powlekanych:

  •     Igły Schmetz do skóry, 5 szt. 5x90    
  •     Igły Schmetz do skóry, 5 szt. 5x80

Dedykowane do szycia jeansu ze wzmocnioną kolbą:

  •     Igły Schmetz do jeansu (denimu), 5 szt. 2x90, 2x100, 1x110

Igły podwójne:

  •     Igła Schmetz do stretchu, podwójna, 2.5/75    
  •     Igła Schmetz do stretchu, podwójna, 4.0/75

Różny rozstaw, w szyciu przemysłowym niewykorzystywana, zwłaszcza jeśli ktoś planuje zakup covera czy renderki ale w poprawkach krawieckich i małej pracowni może się przydać

Krzywiki i miarki

Jeśli masz w planach samodzielne przygotowywanie wykrojów lub robienie modelowań istniejących wykrojów (np. bazując na gotowych formach z czasopism zawierających formy), wówczas należy zaopatrzyć się w przynajmniej podstawowy zestaw krzywików choć on będzie wystarczał do bardzo prostych prac:

Pakietem minimum, jeśli planujemy samodzielne robienie wykrojów jest ten zestaw:

Do tego przyda Ci się miarka elastyczna, która zresztą przydaje się również w trakcie szycia:

Obowiązkowe wyposażenie zakładu krawieckiego: rysowanie i zaznaczanie

Bez tego po prostu nie da się pracować. I tutaj na pewno warto wyposażyć się w maksymalną różnorodność chyba, że Twoja praca skupia się wokół określonej liczby surowców, wówczas należy dobrać takie przyrządy do rysowania, które sprawdzają się najlepiej w pracy z wybranym przez Ciebie materiałem.

Jeśli natomiast pracujesz z bardzo zmiennymi surowcami: od cienkich, po średnie aż do grubych, raz jest to dzianina innym razem tkanina, wówczas należy zaopatrzyć się w:

Akcesoria do prasowania

    osłona na stopę żelazka przeciwko zabrudzeniom a co najważniejsze przeciwko wyświecaniu się materiału:

Przyrządy dodatkowe

Niezbędne wyposażenie pracowni krawieckiej ułatwiające szycie: dodatkowe stopki do maszyn

To, co na pewno będzie Ci potrzebne to stopka do wszywania zamka krytego, stopka do lamowania, stopka do wszywania zamka zwykłego, stopka do szycia ściegiem prostym, stopka z górnym transportem, stopka do przyszywania guzików i obrabiania dziurek. Ale nie podaję linków - stopki należy uważnie dobierać do swojej maszyny i konkretnego modelu. Inne stopki będą pasować do maszyn z chwytaczem wahadłowym, inne do chwytacza rotacyjnego, innego do maszyny domowej a inne do przemysłowej. Inne stopki będzie mieć Brother a inne Elna. I to trzeba mieć na uwadze. W doborze stopek zawsze powinien doradzić Ci sprzedawca!

Wyposażenie małej pracowni krawieckiej: manekin - kupować czy nie?

Raczej tak, ale tutaj wszystko zależy od indywidualnego profilu działalności. Generalnie najważniejsze, co musisz wiedzieć, to to, że manekin owszem, ułatwia pracę ale ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim każda sylwetka ma swoje cechy charakterystyczne, asymetrie i niedoskonałości - manekin jest z kolei "odlany w formę", zatem jeśli masz nadzieję, że po wyregulowaniu rozmiaru pod wymiary klienta, manekin odda idealnie jego ciało to niestety tak nie będzie :) Niemniej jednak, jeśli planujesz w swoim profilu działalności szycie na miarę, manekin stanowi nieocenioną pomoc w trakcie realizowania projektów.

Spośród manekinów dostępnych na rynku spotkasz dwa rodzaje:

    Bardzo istotna informacja: w te manekiny nie powbijasz szpilek.

  • manekiny bez regulacji, dostępne w pojedynczych rozmiarach lub dwurozmiarowe, najczęściej styropianowe, pozwalające na swobodne i wygodne wbijanie szpilek, najlepsze (choć może nienajładniejsze) te z metalową a nie drewnianą nogą - są stabilniejsze i zawsze wygodniej docisnąć je stopą w trakcie pracy;

Na koniec, choć niewątpliwie od tego powinno się zawsze zaczynać - zdrowie w pracy. Wiem, że budżet nie jest z gumy i często bardzo trudno jest zmieścić wszystkie rzeczy, które powinniśmy mieć. Jest jednak rzecz, na której nie powinno się nigdy oszczędzać a mianowicie: zdrowie. Krawiectwo to wbrew pozorom bardzo obciążający fizycznie zawód. Do chorób powiązanych z tym zawodem należą: problemy z krążeniem, z kręgosłupem oraz problemy ze wzrokiem.

Od samego początku działalności powinniśmy zainwestować w dwie rzeczy: dobre krzesło i oświetlenie.

Krzesło do pracowni krawieckiej, które możemy Ci polecić to:

Natomiast dla zdrowia oka absolutne minimum to taka lampka:

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu listy zakupów do swojej przyszłej działalności?

Zadzwoń do nas (tel +48 881 22 33 93) lub napisz ([email protected]).

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj