Plecaki w latach 90. były absolutnym hitem. Z tamtych czasów pamiętam powszechnie spotykane: z naszywkami i pomazane farbą, zielone plecaki - kostki oraz „obiekty westchnień” – w panterkę, skórzane, ze złotymi okuciami i te, o których wówczas marzyła większość nastolatek – plastikowe i najlepiej całe przezroczyste! Wszystko, co błyszczące, oczywiście szybko zaczyna się nudzić, ale niewątpliwie utrwala się w pamięci i właśnie dzięki temu gadżet, który dzisiaj rozkładamy dla Was (dosłownie) na czynniki pierwsze, stał się jednym z symboli dekady Spice Girls, Przyjaciół i Beverly Hills. 

Plecaki wracają na salony

Przez kilka lat plecaki kurzyły się w naszych szafach lub jako "tornistry" dzielnie znosiły trudy edukacji. Aż pojawiło się wybawienie (czy dla nich, czy dla nas, oceńcie sami). W 2014 roku Karl Lagerfeld zaprojektował dla Chanel farbowane plecaki z łańcuchami i przywieszkami i... zaczęło się! Plecaki wróciły na salony w najróżniejszych formach gotowe przyjąć od nas każde wyzwanie. W propozycjach marek i projektantów na 2017 rok znajdziecie opcje do klasycznego noszenia na plecach, w formie handbag, minimalistyczne, metaliczne, eleganckie, all black, duże plecaki, które godnie zastąpią codzienną torebkę oraz wersje mini idealne na imprezę lub do wieczorowej stylizacji.

Plecaki zachwycające kunsztem i designem znajdziecie we wszystkich kolekcjach najbardziej znanych marek: Burberry, Gucci, Versace, Fendi, Chanel, Saint Laurent by Hedi Slimane, Loewe oraz: Mansur Gavriel, Cos, Eastpak, &Other Stories, Whistles, Valentino Garavani, Bally, Philip Plein

Potraktuj je jako inspirację i, z naszą pomocą, stwórz najbardziej zachwycający model – Twój unikatowy!

Przepis na plecak

Jeżli chcesz zrobić plecak w takim samym rozmiarze, jak nasz, pobierz darmowy wykrój:


Pobierz wykrój plecaka

Pobrany wykrój wydrukuj na zwykłej drukarce, na kartkach formatu A4. Po wydrukowaniu postępuj zgodnie z instrukcją zawartą w pliku, aby otrzymać wszystkie elementy potrzebne do skrojenia plecaka.

Co dalej?

Rozłóż wybrany materiał na stole. Do uszycia tego modelu najbardziej sprawdzą się, np.:

 • skóra,
 • eko skóra,
 • tkanina laminowana,
 • sztywne tkaniny, które się nie strzępią,
 • washable craft paper - tego surowca nie polecam osobom zupełnie początkującym, możecie się niepotrzebnie zniechęcić; dla tych, którzy porwą się na to wyzwanie, przygotowaliśmy sugestie zawarte w instrukcji szycia poniżej.

Odrysuj wszystkie wycięte elementy na wybranym materiale. Każdy z elementów wykroju powinien być odrysowany dokładnie 1 raz.

 
WAŻNE
Nie dodawaj żadnych zapasów na szwy; szablony już je zawierają.
 

Pamiętaj o przeniesieniu wszystkich oznaczeń wewnątrz form. Możesz przenieść je na materiał za pomocą szpilki/szpikulca/linijki z ostrym zakończeniem.Odrysowane formy powinny wyglądać następująco:

Po odrysowaniu wytnij wszystkie elementy.

Czas na szycie!

Zaczynamy od uszycia szelek (krótkich i długich), wiązań i uchwytu (rączki). Każdą z tych części budują po dwa paski, do zszywania składaj materiał lewą stroną do lewej (czyli tą stroną po której rysowaliśmy):

Szyj mniej więcej w odległości 2 mm od krawędzi. Finalnie musimy mieć uszyte:

 • długie szelki na plecy (2 sztuki);
 • sznurki do wiązania (2 sztuki);
 • rączka do trzymania (uchwyt, 1 sztuka);
 • krótkie szelki na plecy (2 sztuki).

Po przygotowaniu rączki (uchwytu), szelek i sznurków weź tył plecaka i przyszyj sznurki które będą służyły do wiązania (te długie, najcieńsze). Żeby zrobić to w prawidłowym miejscu najlepiej przenieś oznaczenie z szablonu. Miejsce doszycia pokazano na zdjęciu:

Najpierw przyszyj sznurki szwem pomocniczym:

Następnie doszyj mocowania, które zabezpieczą sznurki przed ewentualnym urwaniem w trakcie użytkowania.

Na prawej stronie szew powinien wyglądać następująco:

Teraz weź klapkę i doszyj do niej dłuższe szelki oraz rączkę (uchwyt). Te elementy doszywasz do prawej strony klapki (czyli tej strony materiału po której nie rysowaliśmy, musisz przenieść sobie oznaczenia!) Na zdjęciu poniżej pokazuję Wam lewą stronę klapki:

Przenieś oznaczenia miejsca doszycia na prawą stronę i doszyj dłuższe szelki oraz uchwyt:

Finalnie, wzmocnione doszycie ma wyglądać następująco:

Następnie weź formę tyłu i naszyj na nią klapkę. W tym celu przenieś najpierw linię doszycia klapki na prawą stronę tyłu:

Ułóż klapkę na linii i przyszyj ją:

Z pasków zostały Ci już do przyszycia tylko krótsze szelki i one również będą doszywane do tyłu. Na formie tyłu narysowaliśmy przerywanymi liniami kwadraciki – to oznacza miejsce i sposób doszycia szelek. Mają być doszyte po kwadracie a następnie jeszcze dodatkowo przeszyte po przekątnych żeby maksymalnie wzmocnić doszycie (takie doszycie zwiększa możliwe maksymalne obciążenie plecaka). Przenieś oznaczenie z szablonu (zaznaczenie przenieś sobie delikatnie na prawą stronę materiału) i dopiero przyłóż szelki. Doszyj zgodnie z oznaczeniem. 

Czas na połączenie plecaka (przodu z tyłem i bokami): 

 • pamiętaj o pilnowaniu 0,5 cm zapasu - linia szycia ma być dokładnie 0,5 cm od krawędzi;
 • przyłóż prawą stroną do prawej jeden bok do tyłu i zszyj krawędź boczną:

Łączenie elementów krok po kroku

Zacznij szycie od górnej krawędzi, zbliżając się do dołu zatrzymaj się 0,5 cm przed krawędzią; tam, gdzie na zdjęciu widać różową kropkę, wbij igłę w tkaninę (wbij ją w dół), zatrzymaj się i spokojnie przeczytaj dalszy ciąg instrukcji:

Teraz musisz zszyć poprzeczny szew (to już będzie ta część która będzie stanowić Twoje dno) jeśli zależy Ci na ostrym kącie podnieś stopkę (koniecznie igła wbita w materiał!!!) i zmień kierunek szycia (tzn. przekręć tkaniny), dociągnij krawędzie tak, żeby leżały na sobie i zszyj szew po skosie, nie szyj do końca, zatrzymaj się 0,5 cm przed krawędzią.

Uwaga do osób, które szyją z washable kraft paper - nie wykonacie tej czynności bez nacięcia zapasu:

Teraz czas na drugi bok: drugi bok przyłóż do przodu (również prawą stroną do prawej) i zszyj drugą krawędź boczną – zacznij szycie od górnej krawędzi i kontynuuj tak, jak w przypadku pierwszego boku; zszywanie boku i dna odbywa się analogicznie do pierwszego:

Powstałe części złóż prawą stroną do prawej i zszyj pozostałe odcinki: dwa boki i dwie przekątne w dnie, czyli zszywamy trzecią i czwartą boczną krawędź oraz zaszywamy dno; kolejność nie ma znaczenia; technika cały czas taka sama. Osoby szyjące z washable craft paper pamiętają o nacinaniu zapasu w trakcie szycia.

Przed wywróceniem na prawą stronę całość powinna wyglądać następująco:

Zapięcie

Opcji wykonania dziurek na troczki ("sznurek") jest kilka w zależności od tego, jaki materiał wybraliście do szycia plecaka. Dziurki da się wykonać:

 • dziurkaczem;
 • specjalnym przyrządem do robienia oczek;
 • szpikulcem;
 • małymi nożyczkami;
 • na maszynie za pomocą programu ściegowego „dziurka”;
 • oddając plecak do nabicia oczek w specjalnym punkcie, w którym nabijają napy (często takie punty są w dużych sklepach handlowych lub hipermarketach).

Ponieważ zakładam, że większość z Was chce zrobić plecak domowym sposobem, na potrzeby tej instrukcji zrobiono dziury ręcznie (czyli po prostu obcinaczem do nitek; wygodniej jednak będzie to zrobić małymi nożyczkami). Wszystkie dziurki są zaznaczone na wykroju.

Po zrobieniu dziurek przeciągnij sznurki:

Zapięcie szelek

żeby zapinać szelki najpierw trzeba zrobić w nich dziurki i zamocować zapięcie; przyda się również szlufka do wkładania dłuższej szelki. Zapinać mają się te elementy:

Najpierw zaznacz dziurki na krótszych szelkach:

Dziurka w krótszej szelce znajduje się 3,5 cm od rantu.

Zrób dziurkę (szpikulcem, dziurkaczem lub ręcznie):

Teraz czas na szlufki; wytnij dwa paski (dwa prostokąty długości 6,2 cm i wysokość 1 cm) i zszyj maksymalnie 3 mm od krawędzi:

Włóż szlufki na krótkie szelki:

Teraz czas na zamontowanie zapięcia. Zobacz jak to robię:

Zaszyj, żeby mocowanie nie spadało:

Przechodzimy do dłuższych szelek. Najpierw musimy zrobić dziurki; dziurka w dłuższej szelce znajduje się kolejno: pierwsza 8,5 cm od rantu, kolejna 3,5 cm od pierwszej i każda następna w tej samej odległości; my zrobili śmy łącznie 4 dziurki:

Nasze sugestie 

 • Jeśli nie jesteś doświadczony/-a w szyciu, weź papier matowy - nie porywaj się na lśniący.
 • Pamiętaj, że jeśli wybierzesz skórę lub tkaniny laminowane imitujące skórę (derma, eko skóra) może być konieczna wymiana stopki na stopkę z rolkami lub stopkę teflonową; jeśli nie masz takiej stopki, może Ci pomóc szycie przez papier (np. śniadaniowy).

Jakie igły?

 • gatunek: standardowe (uniwersalne) lub do szycia skóry (leather needles)
 • grubość: uzależniona od grubości surowca, który wybierzesz; typowe plecakowe będą wymagać igły 90, 100 lub 110 

Jakie nici?

Z powodzeniem możesz szyć nićmi standardowymi (np. grubość 120, Amman, Coats, Ariadna, Gutermann) lub możesz wybrać nici do skóry. Na pewno za cienkie będą: nici do haftu, nici ozdobne; nie nadają się także nici elastyczne.

Zobacz nasze kursy

Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia
9 godz.

Szyć, czy nie szyć? Nie zastanawiaj się dłużej! Przyjdź do nas i przekonaj się, czy to zajęcie jest dla Ciebie. Zapoznaj się z różnymi typami maszyn, zobacz, jak korzystać z wykrojów, poznaj uroki samodzielnego tworzenia ubrań.

259,00 zł
Nauka podstaw szycia
24 godz.

Kurs szycia dla osób początkujących, pozwalający na zapoznanie się z podstawami obsługi maszyny oraz naukę podstawowych czynności krawieckich.

599,00 zł
Kurs konstrukcji i modelowania odzieży
60 godz.

Kurs skierowany jest do osób, które chciałyby swobodnie projektować, konstruować, modelować i szyć ubrania na miarę.

1 750,00 zł
Nauka szycia z dzianin
40 godz.

Zapanuj nad dzianiną dzięki kursowi poświęconemu tematyce jej krojenia, szycia i prawidłowego wykańczania.

1 199,00 zł

Najnowsze wpisy na blogu

Ranking najlepszych maszyn do szycia do 1500 zł | czerwiec 2021
maszyny do szycia

Przygotowaliśmy dla Was porównanie 5 najwyższych modeli maszyn mechanicznych firm Brother, Husqvarna, Janome, Juki i Singer.

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej
Ranking overlocków do 1500zł | czerwiec 2021
owerloki

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej
Ranking elektronicznych maszyn do szycia do 3000zł | czerwiec 2021
maszyny do szycia

Porządna, wytrzymała maszyna z udogodnieniami na lata do 3 tysięcy. W tym wpisie znajdziesz porównanie najlepszych modeli i nasze rekomendacje!

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej