Szukasz wieloczynnościowej maszyny domowego użytku, która poradzi sobie z szyciem materiałów o bardzo różnej grubości, z naciskiem na takie surowce jak eko skóra, skóra naturalna i filc? Jeśli potrzebujesz maszyny do zadań specjalnych ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji. 

Domowe przeróbki

Z drobnymi przeróbkami, naprawami czy domowymi poprawkami krawieckimi wiąże się zwykle 1 wspólny element - niespodzianka! Dlaczego? Ano dlatego, że przy robieniu poprawek i przeróbek tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyjdzie nam skracać, cerować, łatać, zaszywać i tak dalej. Element zaskoczenia sprawia, że musimy być razem ze swoją maszyną gotowi na przyjęcie i poradzenie sobie z bardzo różnymi scenariuszami. 

Jednym z moich ulubionych krawieckich zajęć jest nadawanie drugiego życia już noszonym i często zużytym ubraniom. Ceruję, łatam, łączę różne, często skrajnie inne kawałki tkanin i dzianin ze sobą. Nawet gruby jeans poddaję recyklingowi. Za każdym razem staram się sprawdzać inny model maszyny, dzięki temu udało mi się stworzyć spis parametrów, jakie musi mieć maszyna idealna do domowych akcji przeróbkowych.

Rozbudowany transport 

Transport może być 3-punktowy, 4-punktowy, 7-punktowy. Im bardziej rozbudowany transport, czyli im więcej punktów przesuwających materiał, tym lepsze prowadzenie i tym samym mniejsze ryzyko, że maszyna przestanie z nami współpracować. Rozbudowany transport jest gwarancją, że parametry ustawione dla danego ściegu nie będą zakłócane, maszyna nie będzie zatrzymywać się w miejscu na zgrubieniach czy wymagać od nas dodatkowej pomocy. Ile razy zdarzyło Ci się, że maszyna wciągała materiał i nie chciała go przesuwać dalej? 

Reasumując, im bardziej rozbudowany transport, tym lepiej maszyna będzie sobie radzić z trudnymi materiałami i zgrubieniami. 

Regulacja docisku stopki

Jakie są opcje regulacji docisku stopek w aktualnie dostępnych maszynach? Może ich nie być w ogóle, mogą pojawiać się w najbardziej podstawowej formule, gdzie nie ma wskazywanych wartości numerycznych i po prostu kręcimy od + do -, a możemy też mieć w swojej maszynie regulację trzystopniową (za pomocą śruby lub pokrętła) lub nawet 6-stopniową (w większości maszyn za pomocą pokrętła).

Mocny silnik

W maszynach domowego użytku najpopularniejsze moce silnika to: 35 W, 40 W, 55 W, 80 W, 85 W i, rzadko spotykane, 90 W. W przypadku maszyn mechanicznych, które chcemy przeznaczyć do różnorodnych przeróbek krawieckich i bierzemy pod uwagę duży wysiłek oraz szycie grubych surowców, najlepsze moce silnika to te, które mają wartości powyżej 80 W (z wyjątkiem Janome HD1800, które ma słabszy silnik, ale sprawdza się bardzo dobrze). W przypadku maszyn elektronicznych silnik, który będzie dedykowany do cięższej pracy, musi mieć moc powyżej 40 W (z wyjątkiem Janome 5060DC). 

Oznaczenie mocy silnika znajdziesz zawsze na naklejce na tylnej obudowie maszyny lub na jej podstawie (od spodu). 

Płynna regulacja gęstości i szerokości ściegu

Parametry absolutnie konieczne. Płynna regulacja oznacza, że w danym zakresie możesz ustawiać nie tylko konkretne cyfry, ale również wartości pośrednie pomiędzy nimi. To daje Ci możliwość dopasowania się do szytego surowca bez ryzyka, że w przypadku bardzo trudnego materiału nie będziesz w stanie dostosować ściegu tak, żeby układał się i wyglądał prawidłowo. 

Wzmocniona konstrukcja 

Zwróć uwagę na takie elementy jak: 

 • metalowy bolec do nawijania nitki na szpulkę dolną 

 • metalowy uchwyt mocujący stopkę, metalowa stopka, metalowa płytka ściegowa 

 • wzmocniony korpus i obudowa maszyny - te informacje zawsze będą się pojawiały w specyfikacji 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • wśród dostępnych ściegów powinniśmy mieć do dyspozycji: obszywanie dziurki, ścieg do cerowania, potrójny ścieg wzmocniony i różne warianty ściegów tzw. owerlokowych

 • z całą pewnością maszyna do różnego rodzaju przeróbek i poprawek krawieckich musi mieć metalowy uchwyt trzymający stopkę, metalową stopkę uniwersalną i metalową płytkę ściegową
 • przycisk blokujący stopkę w poziomie

Czarny przycisk na stopce uniwersalnej blokuje stopkę w pozycji poziomej. Jest to bardzo pomocne w trakcie szycia, które chcemy rozpocząć od krawędzi grubego materiału lub w trakcie pokonywania zgrubień (np. przeszywania przez szew boczny w nogawce spodni jeansowych). Aby prawidłowo skorzystać z działania tego przycisku należy opuścić igłę w punkt, w którym chcemy rozpocząć szycie lub, jeśli już wjechaliśmy na zgrubienie, zatrzymujemy się z igłą wbitą w materiał, następnie w trakcie opuszczania stopki przytrzymujemy czarny przycisk i opuszczamy stopkę. Ta jest blokowana w pozycji horyzontalnej. Przycisk odblokowuje się samoczynnie po przeszyciu kilku ściegów lub po pokonaniu zgrubienia.

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Trudny wybór? Najpierw określ, w jakim budżecie chcesz się zmieścić z tym wydatkiem, to zdecydowanie pomoże Ci w podjęciu decyzji. Zastanów się również nad tym, jak mocnej maszyny potrzebujesz i jak dużo będziesz szyć. Poniżej znajdziesz wykaz modeli, które spełniają powyższe wymagania; obok każdej maszyny wskazuję cechy, które wyróżniają je na tle pozostałych.

Singer Heavy Duty 4423

Wyróżniki:

 • prędkość szycia - aż do 1000 ściegów na minutę,
 • gwarancja: 2 lata 

Zobacz w sklepie

Janome 419S

Wyróżniki:

 • 3-stopniowa regulacja docisku stopki,
 • transport 3-punktowy, ale za to bardzo mocny silnik i mocna siła wkłucia igły,
 • aż 6 lat gwarancji; 

Zobacz w sklepie

Janome HD1800

Wyróżniki:

 • dodatkowe wzmocnienie powierzchni szyjącej: metalowa obudowa,
 • możliwie najbardziej rozbudowany transport (jak na maszynę mechaniczną)
 • aż 6 letnia gwarancja; 

Zobacz w sklepie

A może maszyna elektroniczna lub komputerowa?

Koniecznie ze wzmocnioną konstrukcją.

Janome DC5060

Zobacz w sklepie

Juki G120 lub G220

Zobacz w sklepie

Zobacz w sklepie

Brother F400, F410 lub F420

Zobacz w sklepie

Zobacz w sklepie

Zobacz w sklepie

We wszystkich powyższych modelach otrzymasz mnogość dodatkowych udogodnień bez utraty mocy i wytrzymałości.

Bernina B325

Wyjątkowa propozycja od szwajcarskiej marki Bernina. Prawdziwa klasa premium. W obudowie z grubego tworzywa jest ukryte ciężkie, metalowe wnętrze i przemysłowy chwytacz wahadłowy. Przeszyje nawet 30 warstw materiału, posłuży do szycia od cienkich i wiotkich szyfonów po skórę naturalną.

Cechy wyróżniające to:

 • pulsacyjne wkłucie igły i przemysłowy chwytacz wahadłowy
 • bardzo mocny silnik na prąd stały
 • solidna konstrukcja

Dzięki tym cechom maszyna jest niezwykle mocna i wytrzymała. Nie zajmie dużo miejsa w pracowni, a swoją mocą przewyższa modele także z wyższej półki.

Zobacz w sklepie

Janome MC 6700

Nowsza generacja modelu Janome MC 6600P. Temu modelowi poświęciliśmy cały artykuł na naszym blogu oraz nagraliśmy do niego również video-recenzję. 

Zobacz w sklepie

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej