Jeśli planujesz zamianę swojej podstawowej maszyny do szycia lub od razu chcesz zakupić bardziej zaawansowany model, przed dokonaniem wyboru, zapoznaj się z serią zaawansowanych maszyn do szycia Juki.

Po ukazaniu się recenzji maszyny do szycia Janome MC 6700 wiele z Was pytało, jakie inne modele zasługują na szczególną uwagę, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: wytrzymałość, stabilną konstrukcję i metalowe podzespoły oraz szereg praktycznych udogodnień ułatwiających i przyspieszających szycie.

Spośród wysokich modeli wieloczynnościowych maszyn komputerowych na Waszą uwagę z całą pewnością zasługuje marka Juki i jej wyjątkowa seria maszyn F oznaczona kolejno numerami: F300, F400, F600.

Jako, że na jednej z tych maszyn szyłam przez długi czas prywatnie (a dokładnie na modelu F600), a cała seria pracuje z nami na warsztatach krawieckich, mogę z perspektywy czasu z pełną wiedzą i spokojem, przedstawić Wam wszystkie mocne i słabsze (o ile w ogóle takie są) strony tych modeli.

Czym charakteryzuje się cała seria

 • Chwytacz rotacyjny, metalowa płytka ściegowa, metalowa stopka i metalowy uchwyt mocujący.

Technolodzy marki Juki zastosowali specjalną konstrukcję stopki oraz ząbków, które wykonano z dodatkowo wzmacnianej stali. Metalowa płytka ściegowa posiada linie pomocnicze z podziałką ułatwiającą prowadzenie materiału.

Chwytacz rotacyjny zapewnia bardzo cichą pracę, a rozbudowany, siedmiopunktowy transport pozwala na sprawne szycie różnorodnych materiałów.

System Box feed oznacza, iż ząbki poruszają się nie tak jak w niższych modelach maszyn po elipsie a po kwadracie – czyli przez dłuższy czas stykają się swoją powierzchnią z powierzchnią szytego materiału.

 • Rozbudowana regulacja docisku stopki.

Wygodne i łatwe w sterowaniu pokrętło znajdziesz z tyłu górnej części maszyny, zaraz za klapką z wykazem dostępnych ściegów.

 • Sztywna walizka do przykrywania maszyny i zabezpieczenia jej w trakcie transportu.

 • Płynna regulacja gęstości i szerokości każdego ściegu.

Na tym poziomie maszyn jest to absolutny standard zatem w przypadku tej serii nie mogło być inaczej – do dyspozycji mamy płynną regulację szerokości i gęstości (inaczej długości) ściegów. Dzięki płynnej regulacji szerokości, w momencie, w którym mamy wybrany ścieg prosty, dodatkowo możemy sterować położeniem igły względem otworu w stopce – płynnie od prawej do lewej stron.

Szerokość możemy regulować w skali od 0 do 7mm natomiast długość od 0 do 5.

 • LED-owe, rozbudowane oświetlenie pola pracy.

Jasno, prawda :) ?

 • Dwupoziomowy schowek na akcesoria z przegródkami. Zobacz, jak ładnie i funkcjonalnie to wygląda:

 • Najważniejsze udogodnienia maszyn komputerowych z tego poziomu cenowego.

Oczywiście możliwość ustawiania igły w pozycji dolnej lub górnej po zatrzymaniu szycia – dzięki temu, nasza ręka nie musi co chwilę wędrować do koła zamachowego; ponadto przycisk szycia wstecz zamiast klasycznej dźwigi jak w maszynach mechanicznych, funkcja START/STOP, która umożliwia szycie bez użycia rozrusznika nożnego, do dyspozycji również regulacja prędkości szycia i przycisk obcinania nici górnej i dolnej.

 • Wygodny system nawlekania nitki na szpulkę dolną.

 • A ponadto cechy wspólne tych 3 modeli to wspomniana już wcześniej metalowa, solidna i wytrzymała konstrukcja oraz powiększone pole robocze - odległość korpusu od igielnicy to 20 cm. Dodatkowo w modelu F600 w zestawie standardowym znajdziesz stolik powiększający pole pracy, ale o tym przeczytasz poniżej.

Powyżej wymieniłam zdecydowaną większość cech charakteryzujących całą serię. Wprawiony użytkownik po przeczytaniu ich mógłby dojść do wniosku: "No dobrze... ale przecież takie funkcje występują w większości maszyn w cenie powyżej 3 tysięcy dlaczego zatem mam postawić na Juki?" I w tym pytaniu byłoby sporo racji gdyby nie kilka wisienek na torcie, które sprawiają, że seria F wyróżnia się na tle konkurencji.

Cechy wyróżniające te maszyny na tle innych

 • Zautomatyzowany nawlekacz.

Prowadzisz nitkę w standardowy sposób zgodnie z instrukcją umieszczoną na górze maszyny (swoją drogą bardzo czytelną i dokładną), następnie cyfry 6, 7 i 8 prowadzą Cię do użycia zautomatyzowanego nawlekacza:

Po wprowadzeniu nitki w punkt 8 opuszczasz dźwignię na dół i nawlekacz sam przewleka nitkę przez oczko.

 • Podwójny wznios stopki z jedną z najwyższych przestrzeni

 • Obcinanie nici górnej i dolnej nie tylko za pomocą przycisku, ale również za pomocą rozrusznika nożnego! Po naciśnięciu rozrusznika piętą dochodzi do uruchomienia noża pod płytką ściegową i obcięcia nici. Rewelacyjne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i tempo pracy.
 • Unikatowy system obszywania dziurki porównywalny z dziurkarką przemysłową (jeśli chodzi o jakość i wygląd dziurki). W tym możliwość ustawienia szerokości dziurki.

 • Prędkość szycia do 900 ściegów na minutę zatem całkiem niezłe tempo :)

Na koniec kilka słów o każdym modelu z tej serii.

Juki HZL-F300

Zobacz w sklepie

Jeśli postawisz na ten model do dyspozycji będziesz mieć 106 programów ściegowych (czyli rozsądnie i bez przesady), w tym 16 wzorów dziurek oraz ścieg z automatycznym ryglowaniem; ponadto alfabet i 3 kroje pisma do dyspozycji.

W zestawie standardowym z maszyną znajdziesz prezentowaną wcześniej na zdjęciach sztywną walizkę oraz 6 dodatkowych stopek, listę pozostałych akcesoriów znajdziesz w opisie modelu w naszym sklepie internetowym.

Moc silnika zamontowanego w tym modelu to solidne 65 W.

Juki HZL-F400

Zobacz w sklepie

157 programów, w tym aż 16 wzorów dziurek oraz ścieg z automatycznym ryglowaniem, ponadto alfabet i 3 kroje pisma do dyspozycji; różnica w zestawie ściegów między tym modelem a F300 to przede wszystkim dodanie ściegów ozdobnych.

W zestawie standardowym znajdziesz 9 stopek, sztywną walizkę oraz podnośnik kolanowy, za pomocą którego można podnosić stopkę (bez użycia rąk).

Silnik, podobnie jak w F300, o mocy 65 W.

Juki HZL-F600

Zobacz w sklepie

W tej maszynie do dyspozycji bogaty zestaw 225 programów ściegowych, 16 dziurek i rozbudowany alfabet, w tym modelu dostępne są 4 kroje pisma.

Silnik 65 W

W zestawie standardowym 12 stopek, stolik powiększający pole pracy, sztywna walizka oraz podnośnik kolanowy.

Podsumowanie

 • Najistotniejsze? Bardzo solidna, stabilna i wytrzymała konstrukcja. Maszyny z tej serii są dużo cięższe niż większość współczesnych maszyn domowego użytku.
 • Są bardzo ciche.
 • Ponadto, do każdej otrzymujesz bogaty zestaw podstawowy, najbardziej rozbudowany w modelu F600.

Którą wybrać :-) ? Nie wiem. Ta trudna decyzja należy do Ciebie!

Najnowsze wpisy na blogu

Jaka maszyna do szycia dla babci?
maszyny do szycia

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dodano 15.01.2021
Czytaj więcej
Pomysł na prezent dla szyjących i zainteresowanych szyciem
dobry wybór

Masz w swoim otoczeniu pasjonata lub pasjonatkę szycia i szukasz idealnego podarunku? W tym wpisie na pewno znajdziesz prezent skrojony na miarę!

Dodano 03.12.2020
Czytaj więcej
Jak nauczyć się szyć w domu?
diy

Chcesz nauczyć się szyć i zobaczyć o co w całej tej zabawie chodzi? Mamy dla Ciebie zestaw konkretnych i skutecznych ćwiczeń na start.

Dodano 01.12.2020
Czytaj więcej