Jak i co ćwiczyć, żeby szybko dojść do perfekcji? Wykonywanie jakich zadań ma sens i co przyda się później w szyciu gotowych wyrobów? Chcesz zacząć naukę szycia i zadajesz sobie te pytania? Spieszymy z pomocą z zestawem podpowiedzi i sugestiami, jakie ćwiczenia warto wykonywać :) 

Jeśli nie masz możliwości lub pewności, że warto pójść na kurs krawiecki lub skorzystać ze szkolenia online ten krótki wpis podpowie Ci, co ćwiczyć samodzielnie w domu.

Zanim zaczniemy przygotuj:

 • maszynę do szycia,
 • kartkę papieru (najlepiej w kratkę),
 • skrawki tkanin (tkanin, nie dzianin!) - najlepiej stabilny, sztywny materiał, który nie rozciąga się ani wzdłuż ani wszerz; do pierwszych ćwiczeń możesz wykorzystać stare prześcieradło, zasłonę lub kupić kupon materiału w second handzie; najlepiej jak tkanina będzie jednokolorowa,
 • dobre chęci i pozytywne nastawienie

Przygotowane? Bardzo dobrze! :)

To co by tu teraz zrobić?

Jeśli w trakcie szycia nadal zdarzają Ci się problemy, zrywa Ci nitkę bądź porywa ją do góry, a może ścieg nie wygląda prawidłowo, najwyższy czas na zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami. Zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu, przeczytaj proszę ten artykuł.

Zacznij od ćwiczeń

Może wyda Ci się to dziwne, ale zacznij od kartki papieru i nawet nie nawlekaj maszyny. Staraj się szyć tak, żeby igła trafiała w linie, przeszyj kilka linii równoległych, następnie kilka linii prostopadłych, tak, żeby przeszyć kilka kratek. Następnie wyjmij kartkę spod maszyny i sprawdź pod światło czy udało Ci się szyć po liniach. 

Później możesz spróbować szyć po kartce z nawleczoną maszyną, możesz postarać się wykonać dowolne przeszycie po liniach, np.:

Takie ćwiczenie również pomoże Ci w nabraniu wprawy:-)

Nawlecz maszynę, wytnij z tkaniny kwadrat lub prostokąt, teraz spróbuj wykonać kratkę na materiale. Najpierw przeszyj kilka linii równoległych, potem kilka prostopadłych. Krawędź materiału i stopka mają być Twoim prowadnikiem. Zwróć uwagę, że stopka jest ułożona w taki sposób, że bok płozy jest równoległy do poprzednio wykonanego ściegu.

Po wykonaniu linii równoległych i prostopadłych spróbuj poprowadzić linię pod skosem. Jeśli udało Ci się poprawie wykonać kratkę, linia skośna powinna stanowić przekątne kwadratów.

Kratka opanowana? Bardzo mnie to cieszy:-) Idziemy zatem w kierunku fal, kątów ostrych i prostych. Weź kolejny kawałek i narysuj kredką lub cienkim mazakiem linie faliste, okręgi, zygzak i kąty proste, staraj się szyć po śladzie: 

Weź kolejny kawałek tkaniny; nie musi to być idealnie równy kwadrat, ponieważ teraz będziemy ćwiczyć mocowanie ściegu (zabezpieczenie przed pruciem). 

Każda maszyna ma funkcję szycia wstecz (w maszynach mechanicznych trzeba będzie przytrzymać dźwignię szycia wstecz, w maszynach elektronicznych będzie do tego służył przycisk). Wykonuj ściegi proste, na początku i na końcu każdego ściegu próbuj robić ryglowanie (mocowanie, szycie przód-tył). 

Prawidłowe ryglowanie

Zaczynam szyć w materiale, robię około 2-3 skoki do przodu, następnie wciskam przycisk szycia wstecz, szyję po śladzie około 2-3 skoki, puszczam przycisk i szyję dalej określony odcinek. Kiedy dojadę do końca zatrzymuję się, wciskam przycisk szycia wstecz i po śladzie szyję około 2-3 skoki. Jasne, czy wrzucać video :)?? 

Zaprzyjaźnij się ze swoją maszyną po przećwiczeniu szycia ściegiem prostym; teraz ustawiaj po kolei pozostałe ściegi, zmieniaj ich parametry - zmieniaj gęstość i szerokość. Obserwuj co dzieje się z materiałem i jak zachowują się poszczególne programy ściegowe w zależności od konkretnych ustawień.

No dobrze… Czy czujesz się już jak Lewis Hamilton w swoim bolidzie F1? Mam nadzieję, że tak :-) Podnosimy zatem poprzeczkę wyżej! 

Czas na Twój pierwszy, prosty projekt krawiecki - woreczek z tunelem. 

Woreczek z tunelem

Wytnij prostokąt dowolnej wielkości, może być np. szeroki na 30 cm, długi na 45 cm.

Ustaw na maszynie ścieg zygzak, spróbuj obrzucić krawędzie (pierwsze próbki ściegu zawsze wykonuj na ścinku tkaniny). Jeśli na tym ściegu maszyna zawija Ci materiał spróbuj ustawić trójskok. Następnie obrzuć prostokąt dookoła.

Złóż prostokąt wzdłuż na pół i zszyj boki, ale uwaga nie całe! Zszywając boki musimy uwzględnić otwór na tunel - średnica ok 1,5 cm.

Teraz czas na zszycie tunelu; wywiń wartość tunelu (2,5 cm) tak, żeby materiał stykał się lewą stroną do lewej.

Przyszyj tunel - żeby było Ci wygodniej odsłoń wolne ramię w maszynie.

Teraz weź agrafkę i wciągnij do tunelu sznurek lub tasiemkę :-)

Voila!

W ten sposób powstał woreczek z najprostszym tunelem z wejściem na tasiemkę po jednej stronie.

A co jeśli chcemy mieć na górze woreczka kryzę? Należy wywinąć do wewnątrz większą wartość obłożenia.

Zwróć uwagę, że tutaj tunel nie jest przy samej górnej krawędzi. Został zaszyty głębiej, dwoma ściegami prostymi. Dzięki temu na górze tworzy się efekt falbanki.

A co jeśli chcemy mieć woreczek, który ma wlot na sznurek/tasiemkę z obydwu stron? Tutaj wykonałam tutorial przy użyciu dwóch innych kawałków materiału żebyście zobaczyli jak można się tym pobawić i zmienić efekt.

 • Wycinamy cztery prostokąty (mają stanowić dwie pary o takich samych szerokościach, ich wysokość może być różna byleby występowała zgodność w parze).

 • Po wycięciu obrzucamy krawędzie (zabezpieczamy przed strzępieniem).

 • Następnie składamy prostokąty z osobnych par (nie zszywamy prostokątów z tej samej pary).

 • Po zszyciu rozprasuj zapasy na płasko i złóż zszyte elementy prawą do prawej, krawędzie do krawędzi.

 • Pamiętaj o zostawieniu otworów na wlot (ok 1,5 cm). Teraz wykonujemy operację analogiczną do tej, którą robiliśmy przy pierwszym worku, czyli wywijamy wartość obłożenia tunelu do wewnątrz (lewa do lewej), pozostawiając otwór na wciągnięcie sznurka na prawej stronie.

 • Po spięciu obłożenia tunelu zszywamy go dookoła. Możesz zdjąć wolne ramię:-)

 • Na końcu wciągamy sznurek. Wchodzisz agrafką w otwór po jednej stronie, idziesz dookoła przez cały tunel i wychodzisz tym samym otworem. Pierwszy sznurek wciągnięty. Następnie wchodzisz agrafką w drugi otwór (po drugiej stronie) i znowu przeciągasz sznurek dookoła i wychodzisz tym samym (drugim) otworem.

Apetyt na więcej?

Zapraszam Cię do nauki online pod moim okiem:

W wolnej chwili sprawdź też nasz video tutorial na prostą torbę: 

Najnowsze wpisy na blogu

Ranking najlepszych maszyn do szycia do 1500 zł | czerwiec 2021
maszyny do szycia

Przygotowaliśmy dla Was porównanie 5 najwyższych modeli maszyn mechanicznych firm Brother, Husqvarna, Janome, Juki i Singer.

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej
Ranking overlocków do 1500zł | czerwiec 2021
owerloki

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej
Ranking elektronicznych maszyn do szycia do 3000zł | czerwiec 2021
maszyny do szycia

Porządna, wytrzymała maszyna z udogodnieniami na lata do 3 tysięcy. W tym wpisie znajdziesz porównanie najlepszych modeli i nasze rekomendacje!

Dodano 06.06.2021
Czytaj więcej